Existuje vícero způsobů, jak se po ránu nastartovat. Někdo volí kafe a cigaretku, jiný procházku se psem, dalším poté stačí ráno mrknou na Instagram a z hrůzy z ubývajících followers jim pak vyskočí adrenalin na maximální hodnoty, kde vydrží až do večera.
Známe však i jiné způsoby, jak se nabudit hned po ránu a zároveň přispět ke svému mentálnímu zdraví i imunitě. Jedním z nich je bezpochyby sex, ten ale v tomto článku opomeneme a budeme se věnovat metodě druhé, o něco méně příjemnější, tedy ledové sprše po probuzení.
Všude topíme, zima nás děsí, to nás paradoxně ochuzuje o pevnější zdraví
Žijeme v překrásné době. Máme vytápěné domy – rodinné i ty obchodní, vyhřívané sedačky v autech, bundy prošpikované nejnovějšími technologiemi na zachování tepla a často takřka nekonečné zásoby teplé vody na počkání.
Bojíme se momentu, kdy by nám mohla být chvíli zima. V hlavě máme zafixované, že jakmile pocítíme chlad, byť by to bylo jen na jedinou vteřinu, je téměř jisté, že druhý den vystoupá naše teplota k bodu varu, a my si tak poležíme měsíc s angínou.
Ne vždy tomu tak ale bylo...
Není tomu tak dávno, co mrazivé počasí bylo pro většinu populace obrovským strašákem, nicméně tato doba pominula. Nyní bojujeme spíše s civilizačními chorobami způsobenými nastavením naší kultury, která je založena na co největším vyhýbání se čemukoliv obtížnému. Vlastníme každou pomůcku a aplikaci, která by za nás měla udělat život jednodušším, i tak ale nejsme šťastnější ani zdravější.
Vystavení se chladu společně s manipulací dechu vám může být nápomocné v případě, že chcete bojovat proti stresu i nemocem, krátký pobyt v ledové vodě přijde vhod.
Proč začít otáčet kohoutkem na opačnou stanu, než jsme zvyklí?
V prostředí okolo nás existují dva typy stresorů:
- Chronické – působí na nás dlouhodobě a dokáží nám v průběhu času ubližovat.
- Akutní – v omezené míře jsou pro náš organismus prospěšné.
Oba dva stresory bychom mohli dát do souvislosti i s chladem. Jak?
Nikdo po vás nechce, abyste po dobu několika hodin váleli sudy na sjezdovce uprostřed sněhové vánice, nicméně krátká expozice chladu právě v podobě několikaminutové nebo několik desítek sekund trvající sprchy může přijít vhod.
Bohužel spousta z nás se akutním stresorům a těžkým podmínkám snaží co nejvíce vyhýbat. Na druhou stranu, chronického stresu máme v našich životech na rozdávání.
Vybíráme si cesty nejmenšího odporu, automatické procesy před těmi manuálními, rychlé diety a snadné tréninky. A bez přítomnosti stimulů, které nás činí silnými, slábneme.
Pojďte znovu nalézt ztracenou sílu a nasměrovat život zpět do těch správných kolejí.
Jaké výhody má studená sprcha?
- Zvýšená tvorba katecholaminů a endokanabinoidů, což jsou skupiny hormonů, které vás mají v prvním případě nabudit, v případě druhém zlepšit náladu (jedná se o stejné látky, které naleznete v marihuaně).
- Urychlení regenerace mezi tréninky či zápasy (snížené poškození i bolestivost svalstva, menší míra zánětlivých procesů, rychlejší návrat síly do normálních mezí).
- Zvýšená tvorba mitochondrií, které fungují jako určité energetické továrny využitelné hlavně u sportovců majících vytrvalostní složku ve svém výkonu.
- Ledová voda tak dokáže snížit míru pociťovaného stresu a úzkosti (díky čemuž se v poslední době začíná používat u pacientů s mentálními poruchami) i urychlit regeneraci po náročném utkání či tréninku, což přijde vhod obzvláště tehdy, pokud má následovat další zátěž v průběhu několika hodin po posledním výkonu.
- Nejlepších výsledků je dosaženo, pokud je studená sprcha aplikována společně s dechovými cvičeními a vědomou meditací.
Jak se studenou sprchou začít?
- Poté, co si vychutnáte chvilky v teplé vodě a vykonáte potřebnou hygienu, proveďte několik hlubokých nádechů a výdechů, nastavte si mysl do jiného režimu a pomalu začněte otáčet kohoutkem na druhou stranu.
- U toho můžete myslet na fakt, že nic těžšího už vás v daný den nečeká, což je obrovská vzpruha pro vaši mentální odolnost.
Co si z toho vzít?
Ledová sprcha nikdy není vyloženě příjemná. O tom, jaký z ní budete mít užitek, rozhoduje vaše mysl a také dostatečně častý nácvik. Pokud se nechcete stát oběťmi svého stresu, je třeba proti němu adekvátně bojovat. A není mnoho podobných technik, které by vás dokázaly tak zocelit, jako to zvládne právě studená sprcha nebo dokonce pravidelné otužování.
Je však třeba zmínit fakt, že ledová voda zhoršuje adaptace na silový trénink, což primárně platí u ponoření větší části našeho těla do ledové lázně, ale tento negativní efekt se může dostavit i tehdy, pokud to přeženeme s pobytem ve studené sprše.
Řešení? Zkusme se jí vyvarovat v době po silovém tréninku. Pokud však po ránu chceme zlepšit svou imunitu a posílit svou mysl, krátký pobyt ve studené sprše nás nakopne do nového dne.