6 zdravotních benefitů sexu

13. 4. 2023
Komentáře
6 zdravotních benefitů sexu
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Trendem současné doby je boření jednoho tabu za druhým a bylo tedy jen otázkou času, kdy dojde i na téma sexuální aktivity. Někdo může slovíčko “sex” považovat za naprosto běžnou součást své slovní zásoby, jiní se po jeho vyslovení/přečtení chichotají ještě notných pár hodin. Ať už se hlásíte ke kterémukoliv táboru, dnešní článek vám přináší několik zdravotních výhod, o které vás může sex obohatit. Jaké zdravotní benefity s sebou přináší sexuální aktivita?

1. Posiluje imunitní systém

Studie z roku 2004 přinesla překvapivý výsledek – lidé, kteří byli více sexuálně aktivní (tj. 1–2x týdně) měli oproti méně aktivní skupině, prokazatelně vyšší hladinu IgA protilátek, které se vyskytují zejména na sliznicích a jsou důležitou součástí obranného systému organismu. Je však třeba poznamenat, že tato skupina se “střední sexuální aktivitou” dosáhla v rámci množství IgA nejlepších výsledků – skupina nejvíce aktivních jedinců (tj. 3 a vícekrát týdně) měla hladiny IgA srovnatelné s méně aktivními účastníky.

I přes tento významný rozdíl však nelze v rámci ochrany zdraví spoléhat čistě na sex. Svůj imunitní systém bychom proto měli podporovat rovněž vyváženou stravou, pohybem nebo dostatkem kvalitního spánku.

2. Má pozitivní účinek na srdce a cévy

Sex posiluje kardiovaskulární systém a z tohoto efektu mohou, zdá se, těžit zejména ženy. Výzkum z roku 2016 potvrdil, že sexuálně aktivní ženy měly, oproti neaktivní skupině, v dalších letech snížené riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Ze sexu mohou samozřejmě těžit také muži, zejména u těch starších by však neměla zacházet do extrému jak frekvence těchto radovánek, tak jejich intenzita. Lidé s již diagnostikovanými srdečními potížemi by měli být rovněž více opatrní, popř. své sexuální možnosti konzultovat s lékařem.

6 zdravotních benefitů sexu
obrázek z freepik.com

3. Tlumí bolest 

Výsledky studií poukazují také na to, že sexuální aktivita může poskytovat částečnou či úplnou úlevu od migrény i ostatních bolestí hlavy. Sexuální stimulace může pomoci také při chronických bolestech zad a nohou nebo menstruačních bolestech – tato zásluha je připisována zejména při sexu se uvolňujícím endorfinům, které přirozeně působí proti bolesti (tzv. natural painkillers).

4. Zlepšuje spánek

Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je základem všeho. Pokud se totiž budete snažit tuto základní lidskou potřebu nějakým způsobem obejít, brzy pravděpodobně tvrdě narazíte. Sex přitom pro spánek vytváří ideální živnou půdu. Podporuje totiž uvolňování hormonů jako jsou endorfiny, dopamin nebo oxytocin, které mají na vaše snění pozitivní vliv. Dalším mechanismem účinku je rovněž snížení míry stresu a napětí (viz dále). 

Pokud navíc sexuální aktivita dospěje až ke zdárnému konci – tj. orgasmu, do krve se uvolní další hormon, prolaktin. Ten navozuje pocit uspokojení a relaxace a spolu s již zmiňovanými působky tak tvoří doslova elixír pro klidný spánek.

5. Snižuje míru stresu

Sex je bezpochyby skvělým způsobem, jak se uvolnit. Blízkost partnera a intimita totiž ovlivňuje váš hormonální profil, jak ostatně potvrzuje i studie z roku 2019. Vědci zjistili, že vyjadřování intimity snižuje u mužů i žen hladinu kortizolu, což je jeden z tzv. stresových hormonů. 

Podporuje naopak uvolnění již výše zmiňovaných endorfinů a oxytocinu, které navozují pocit pohody. Pokud se tedy poslední dobou cítíte tak nějak pod tlakem, jistě už teď víte, co s tím dělat. :)

6 zdravotních benefitů sexu
obrázek z freepik.com

6. Představuje pohyb jako každý jiný

Přestože se sex v seznamu aktivit s nejvyšším množstvím spálených kalorií zřejmě nedostane na přední příčky, s navýšením celkového energetického výdeje pomoci rozhodně může. Muži během něj spálí v průměru 4,2 kcal/min, ženy pak 3,1 kcal/min. Během 30 minut se tak muži dostanou na hodnotu 126 kcal, ženy na 96 kcal. Záleží však samozřejmě také na intenzitě, s níž je daná činnost provozována, poloze a rovněž aktivitě partnerů. 

  • Podrobné informace o tom, kolik kalorií můžete při sexuální aktivitě reálně spálit najdete v článku, který řeší vztah sex a hubnutí.

Co si z toho vzít?

Téma sexu je bezpochyby blízké většině jedinců dnešní společnosti – je tedy na místě zajímat se o způsoby, jakými tato aktivita působí na lidské zdraví. Kromě pozitivního vlivu na emocionální rovinu a propojení s partnerem poskytuje sex výhody rovněž v oblasti imunitního systému, podpory zdraví srdce a cév, tlumení bolesti, snížení míry stresu či zlepšení kvality spánku a v neposlední řadě představuje také příležitost k pohybu.

Tribulus terrestris: jaké má účinky a jak ho dávkovat?
Tribulus terrestris: jaké má účinky a jak ho dávkovat?
Tribulus terrestris (Kotvičník zemní) je oblíbený rostlinný extrakt, který muži s oblibou používají za účelem zvýšení hladiny testosteronu a sexuálního zájmu. Děje se to ale doopravdy, nebo jde jen o všeobecně známý placebo efekt?
Není stres jako stres. Který je ten zdravý a který nám naopak škodí?
Není stres jako stres. Který je ten zdravý a který nám naopak škodí?
Není stres jako stres. Jakým stresovým situacím bychom se měli raději vyhnout a které pro náš imunitní systém mohou být z dlouhodobého hlediska prospěšné?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Už jste někdy slyšeli o dopaminu? Tento neurotransmiter má ohromný vliv na naši psychiku a stojí také za dlouhodobou motivací. Jaké další funkce v lidském těle má?
Sex a hubnutí: Kolik kalorií můžeme při sexu spálit?
Sex a hubnutí: Kolik kalorií můžeme při sexu spálit?
Sex je fyzicky náročná činnost, která zajistí nejen potěšení, ale spálí i nějaké ty kalorie. Kolik kalorií je možné při jednotlivých polohách spálit a jak nám to pomůže v hubnutí?
Jak posílit imunitu životním stylem?
Jak posílit imunitu životním stylem?
Po roku tu máme opäť jeseň a s ňou aj mnoho skúšok pre imunitný systém. Aké sú teda osvedčené metódy posiľňovania našej imunity?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!