Infrasauna vs finská sauna: jaké jsou jejich účinky?

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 11. 10. 2021
Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Infrasauna vs finská sauna: jaké jsou jejich účinky?

Není rozbitá ani vypnutá. Infrasauna je jen založená na jiném principu než klasická finská sauna, kterou dobře znáte. Někomu vyhovuje více, někomu méně. A ačkoliv má s běžnou saunou mnoho společného, existují mezi nimi i značné rozdíly. V čem se infrasauna odlišuje od klasické finské sauny a jaké účinky má na lidský organismus? 

V infrasauně horko nečekejte, potit se ale budete také

Infrasauna je typ saunování, který se k nám rozšířil z Japonska. Zde se používá od 70. let minulého století a známý je zejména jako terapie “Waon”. V interiéru infrasauny žádná rozžhavená kamna nečekejte. Místo toho tady najdete keramický zářič, který produkuje infračervené záření především v daleké oblasti infračerveného spektra. Díky tomu pronikají elektromagnetické vlny až do hloubky 4 cm pod kůži a energii předávají tělu ve formě tepla. Při běžně dlouhém pobytu v sauně se tak vaše tělo prohřeje, začne se potit a díky tomu i regenerovat. 

Během saunování se začnete potit i přes to, že v infrasauně je teplota jen asi 45–60 °C, tedy podstatně méně než v běžné finské sauně. Právě to je důvod, proč vám při vstupu do komory může připadat, že sauna není správně zapojená. Studují se však i další účinky infračerveného světla na lidský organismus. Absorpce záření totiž může vyvolat i chemické reakce a tím vyvolat změny v buňce, což může podpořit tvorbu energie v mitochondriích. 

obrázek z gettyimages.com

Finská sauna je klasická sauna se suchým horkým vzduchem

Naopak běžnou saunou většinou máme na mysli saunou finskou, tedy saunování při teplotě 80-100 °C při relativní vlhkosti do 10–20 %. Jako zdroj okolního tepla slouží ve většině případů elektrické topení a rozžhavené uhlíky, které předávají teplo do okolí. Někdy se také v rámci saunových rituálů uhlíky polejí menším množstvím vody, což má za následek nárůst vlhkosti a pocitově větší tepelný diskomfort. 

Díky vysoké okolní teplotě dochází k postupnému prohřívání organismu, který se následně chladí pocením. Také z finské sauny vyjdete zpocení a natěšení do ledové sprchy se zchladit.

V čem se mezi sebou sauny liší a co mají společného?

Ačkoliv obě sauny fungují na odlišném principu, mají mnoho společných vlastností:

  1. Vedou ke zvýšenému pocení. Současně se svaly prohřívají, může ale také docházet k dehydrataci (nezapomeňte tedy na doplňování tekutin!). 

  2. Různými mechanismy ovlivňují některé funkce lidského těla

  3. Délka jedné terapie trvá přibližně 5–20 minut

Existují mezi nimi ale také rozdíly, především v technologii zdroje energie. To si můžeme ukázat také na následujícím obrázku (převzato z práce Vatansever et al., 2012):

Infrasauna vs finská sauna: jaké jsou jejich účinky?

Jaké další rozdíly mezi těmito saunami najdete?

  1. Teplota v infrasauně je v porovnání s finskou saunou výrazně nižší. Pobyt v komoře je proto snazší i při delších časových intervalech. 

  2. Infračervené paprsky pronikají až do hloubky 4 cm pod kůži, čímž mohou prohřívat tkáně hlouběji v porovnání s klasickou saunou. 

  3. Díky nižší teplotě je infrasauna šetrnější pro udržení vysokého množství pohyblivých spermií. V tom je totiž klasická finská sauna lehce problematická

  4. Infračervené paprsky mohou také přímo ovlivňovat některé procesy v mitochondriích díky absorpci záření na chromoforech (molekulách absorbujících vlnění). To principiálně nemůže nastat v případě klasické finské sauny. Reálný pozitivní efekt je však prozatím málo prostudovaný. 

Jak může infrasauna pozitivně ovlivnit fungování lidského těla?

Mnoho nadějí bývá vkládáno do pozitivních přínosů infrasauny pro lidský organismus. Samotnými výrobci bývá dokonce někdy jejich účinnost vyzdvihována nad mnohé léčebné metody, což je dobré přijímat raději střízlivým úsudkem. 

Pozornost řady odborníků se upíná především směrem k normalizaci zvýšeného krevního tlaku, kde doopravdy existuje řada vědeckých studií, která podporuje využívání infrasauny při zvýšeném krevním tlaku. Ovšem žádnou všeobecnou shodu nenajdeme ani zde, například dle vyjádření profesora Stevena Novella jde pouze o krátkodobý efekt, který je nakonec možné připsat samotnému procesu dehydratace. 

Pobyt v infrasauně může podpořit regeneraci po náročném sportovním výkonu. V jedné studii bylo zjištěno, že sportovci po silovém tréninku cítili menší bolest svalů během následujícího dne po využití infrasauny. Infrasauna tedy může být dobrým nástrojem pro podporu sportovní regenerace. Dejte jen pozor na dostatečné doplňování tekutin, jelikož při zvýšeném pocení může snadno dojít k dehydrataci organismu. 

Co si z toho vzít?

Infrasauna je skvělou alternativou pro osoby, kteří kvůli příliš vysoké teplotě nezvládají tolerovat klasickou finskou saunu. Vědeckých studií potvrzujících pozitivní účinky infrasauny prozatím není mnoho, ale to se v budoucnu samozřejmě změní a možná nás ještě infrasauna překvapí. 

V současné době bývá infrasauna doporučována při problémech se zvýšeným krevním tlakem nebo pro podporu sportovní regenerace po náročných trénincích či závodech. V každém případě dejte pozor na dostatečné doplňování tekutin, jelikož následkem zvýšeného pocení během saunování může snadno dojít k dehydrataci. 

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek