Infrasauna vs finská sauna: jaké jsou jejich účinky?

Komentáře
Infrasauna vs finská sauna: jaké jsou jejich účinky?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Není rozbitá ani vypnutá. Infrasauna je jen založená na jiném principu než klasická finská sauna, kterou dobře znáte. Někomu vyhovuje více, někomu méně. A ačkoliv má s běžnou saunou mnoho společného, existují mezi nimi i značné rozdíly. V čem se infrasauna odlišuje od klasické finské sauny a jaké účinky má na lidský organismus? 

V infrasauně horko nečekejte, potit se ale budete také

Infrasauna je typ saunování, který se k nám rozšířil z Japonska. Zde se používá od 70. let minulého století a známý je zejména jako terapie “Waon”. V interiéru infrasauny žádná rozžhavená kamna nečekejte. Místo toho tady najdete keramický zářič, který produkuje infračervené záření především v daleké oblasti infračerveného spektra. Díky tomu pronikají elektromagnetické vlny až do hloubky 4 cm pod kůži a energii předávají tělu ve formě tepla. Při běžně dlouhém pobytu v sauně se tak vaše tělo prohřeje, začne se potit a díky tomu i regenerovat. 

Během saunování se začnete potit i přes to, že v infrasauně je teplota jen asi 45–60 °C, tedy podstatně méně než v běžné finské sauně. Právě to je důvod, proč vám při vstupu do komory může připadat, že sauna není správně zapojená. Studují se však i další účinky infračerveného světla na lidský organismus. Absorpce záření totiž může vyvolat i chemické reakce a tím vyvolat změny v buňce, což může podpořit tvorbu energie v mitochondriích. 

obrázek z gettyimages.com

Finská sauna je klasická sauna se suchým horkým vzduchem

Naopak běžnou saunou většinou máme na mysli saunou finskou, tedy saunování při teplotě 80‑100 °C při relativní vlhkosti do 10–20 %. Jako zdroj okolního tepla slouží ve většině případů elektrické topení a rozžhavené uhlíky, které předávají teplo do okolí. Někdy se také v rámci saunových rituálů uhlíky polejí menším množstvím vody, což má za následek nárůst vlhkosti a pocitově větší tepelný diskomfort. 

Díky vysoké okolní teplotě dochází k postupnému prohřívání organismu, který se následně chladí pocením. Také z finské sauny vyjdete zpocení a natěšení do ledové sprchy se zchladit.

V čem se mezi sebou sauny liší a co mají společného?

Ačkoliv obě sauny fungují na odlišném principu, mají mnoho společných vlastností:

  1. Vedou ke zvýšenému pocení. Současně se svaly prohřívají, může ale také docházet k dehydrataci (nezapomeňte tedy na doplňování tekutin!). 

  2. Různými mechanismy ovlivňují některé funkce lidského těla

  3. Délka jedné terapie trvá přibližně 5–20 minut

Existují mezi nimi ale také rozdíly, především v technologii zdroje energie. To si můžeme ukázat také na následujícím obrázku (převzato z práce Vatansever et al., 2012):

Infrasauna vs finská sauna: jaké jsou jejich účinky?

Jaké další rozdíly mezi těmito saunami najdete?

  1. Teplota v infrasauně je v porovnání s finskou saunou výrazně nižší. Pobyt v komoře je proto snazší i při delších časových intervalech. 

  2. Infračervené paprsky pronikají až do hloubky 4 cm pod kůži, čímž mohou prohřívat tkáně hlouběji v porovnání s klasickou saunou. 

  3. Díky nižší teplotě je infrasauna šetrnější pro udržení vysokého množství pohyblivých spermií. V tom je totiž klasická finská sauna lehce problematická

  4. Infračervené paprsky mohou také přímo ovlivňovat některé procesy v mitochondriích díky absorpci záření na chromoforech (molekulách absorbujících vlnění). To principiálně nemůže nastat v případě klasické finské sauny. Reálný pozitivní efekt je však prozatím málo prostudovaný. 

Jak může infrasauna pozitivně ovlivnit fungování lidského těla?

Mnoho nadějí bývá vkládáno do pozitivních přínosů infrasauny pro lidský organismus. Samotnými výrobci bývá dokonce někdy jejich účinnost vyzdvihována nad mnohé léčebné metody, což je dobré přijímat raději střízlivým úsudkem. 

Pozornost řady odborníků se upíná především směrem k normalizaci zvýšeného krevního tlaku, kde doopravdy existuje řada vědeckých studií, která podporuje využívání infrasauny při zvýšeném krevním tlaku. Ovšem žádnou všeobecnou shodu nenajdeme ani zde, například dle vyjádření profesora Stevena Novella jde pouze o krátkodobý efekt, který je nakonec možné připsat samotnému procesu dehydratace. 

Pobyt v infrasauně může podpořit regeneraci po náročném sportovním výkonu. V jedné studii bylo zjištěno, že sportovci po silovém tréninku cítili menší bolest svalů během následujícího dne po využití infrasauny. Infrasauna tedy může být dobrým nástrojem pro podporu sportovní regenerace. Dejte jen pozor na dostatečné doplňování tekutin, jelikož při zvýšeném pocení může snadno dojít k dehydrataci organismu. 

Co si z toho vzít?

Infrasauna je skvělou alternativou pro osoby, kteří kvůli příliš vysoké teplotě nezvládají tolerovat klasickou finskou saunu. Vědeckých studií potvrzujících pozitivní účinky infrasauny prozatím není mnoho, ale to se v budoucnu samozřejmě změní a možná nás ještě infrasauna překvapí. 

V současné době bývá infrasauna doporučována při problémech se zvýšeným krevním tlakem nebo pro podporu sportovní regenerace po náročných trénincích či závodech. V každém případě dejte pozor na dostatečné doplňování tekutin, jelikož následkem zvýšeného pocení během saunování může snadno dojít k dehydrataci. 

Nadměrné pocení: co ho způsobuje?
Nadměrné pocení: co ho způsobuje?
Pocení je přirozená součást našeho každodenního života, která na nás čeká všude – od pravidelného běhání až po čekání na řadu v ordinaci zubního lékaře. Proč se každý potíme jinak a je možné míru pocení ovlivnit?
Navýšení růstového hormonu a zlepšení výkonu. Jaké další benefity nám saunování přinese?
Navýšení růstového hormonu a zlepšení výkonu. Jaké další benefity nám saunování přinese?
Zajít si na trénink a po něm si ještě dopřát saunu. No nezní to skvěle? Saunování po tréninku nám může prospívat, ale jsou situace, kdy bychom si měli tuto činnost odpustit. Vše se dozvíte v dnešním článku.
Pomáhá terapie červeným světlem se sportovní regenerací?
Pomáhá terapie červeným světlem se sportovní regenerací?
Terapie červeným světlem je stále populárnější metoda, která nachází využití nejen ve sportu. Jak podporuje regeneraci a má potenciál zvýšit sportovní výkonnost?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence na nás při běhu prozradí spoustu důležitých informací, můžeme podle ní také sledovat dlouhodobý progres. Jak na to a jakým způsobem ji můžeme změřit?
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Dnes si představíme nejefektivnější cviky k vytvarování, posílení a zesílení přední strany stehen!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Jak správně a efektivně cvičit ramena? Na to se zaměříme v dnešním článku!
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.