Lymfatický systém: co to je a jak poznat jeho špatnou funkci?

22. 1. 2021
Komentáře
2
Lymfatický systém: co to je a jak poznat jeho špatnou funkci?
obrázky ze shutterstock.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Lymfa je trochu jako Colombova manželka. Všichni tak nějak ví, že existuje, ale málokdo ví, co lymfa vlastně je a jakou má v našem těle funkci. Jedná se o tajemný systém, o kterém slyšíme většinou při výběru masáže nebo když někdo vážně onemocní. 

Přitom jde hned po krevním oběhu pravděpodobně o druhý nejdůležitější systém v našem těle a vysoká míra zdravotních potíží, které na sobě pozorujeme, může mít nějakou souvislost s lymfatickým systémem.

Pojďme blíže nakouknout, jak povzbudit a nakopnout tuto životně důležitou mízu a zlepšit výkonnost i celkovou kvalitu života!

Funkce lymfatického systému. Znáte je všechny?

Lymfatický systém má v našem organismu nezastupitelné místo a plní řadu důležitých funkcí (Cueni, 2008). Jaké funkce to jsou?

 1. Jako součást imunitního systému se podílí na obraně organismu –poskytuje ideální prostředí pro tvorbu, dozrávání a diferenciaci B- a T‑lymfocytů. V lymfatických uzlinách dochází k filtraci mízy, zadržení a zneškodnění cizorodých mikroorganismů a podezřelých virem napadených či nádorových buněk.
 2. Odvádí přebytečný tkáňový mok z tkání do žilního systému, tím brání městnání tekutiny v mezibuněčném prostoru a tvorbě otoků.
 3. Odvádí z těla produkty metabolismu (škodlivé, nepotřebné látky).
 4. Napomáhá transportu tuků z gastrointestinálního traktu ve formě kapének (chylomikronů) do těla, respektive do žilního systému. Lymfa z trávicího traktu je charakteristicky mléčně zkalená a obsahuje větší množství tuků.
 5. Míza se podílí na udržení stálosti vnitřního prostředí (tzv. homeostázy).

Co přesně je lymfatický systém zač?

 • Lymfatický systém je tvořen lymfatickými cévami, ve kterých koluje lymfa (míza), dále se skládá z lymfatických orgánů, mezi něž patří především lymfatické uzliny, tonsily (mandle), slezina a brzlík.
 • Mízní neboli lymfatické cévy si můžeme představit jako velmi husté potrubí, která ústí do 2 hlavních mízovodů. Tyto jakési koncentrátory pak svádějí mízu do žilního řečiště v blízkosti srdce.
 • Do průběhu mízních cév jsou vloženy mízní uzliny, které sehrávají významnou úlohu v imunitním systému lidského organizmu. Při průchodu lymfy řetězci lymfatických uzlin se míza opakovaně filtruje a čistí od různých škodlivin. Lymfatické uzliny jsou bariérou proti šíření infekce, nebezpečných mikroorganismů a tvoří překážku šíření nádorových buněk (Wikiskripta, 2016).
 • Lymfa je bezbarvá, nažloutlá či bělavá tekutina produkovaná metabolismem buněk ve tkáních, součástí je však i tekutina z krevních kapilár, která se nedostala do žilního systému. Složením se lymfa podobá krevní plazmě, množství bílkovin je však v lymfě nižší než v krvi.
 • Pohyb lymfy je umožněn díky kontrakcím hladké svaloviny lymfatických cév, dále kontrakcemi přilehlých kosterních svalů, dýchacími pohyby, peristaltikou střev a činností srdce (Földi, 2014).
Lymfatický systém: co to je a jak poznat jeho špatnou funkci?
obrázek z liecenie.info

Možné příznaky problémů s lymfatickým systémem

 • Otoky postižené oblasti
 • Snadnější únavnost
 • Přibírání na váze z důvodu zadržování tekutin v místě otoku
 • Zažívací potíže (v případě problémů s lymfatickým systémem v břišní dutině)
 • Častější bolesti hlavy
 • Vyšší riziko vzniku celulitidy na typicky rizikových partiích
 • Kožní změny postižených míst
Lymfatický systém: co to je a jak poznat jeho špatnou funkci?
obrázek z soltana.com

Jak udržet správnou funkci lymfatického systému a rozproudit lymfu?

1. Pijte dostatek vhodných tekutin

Ideální je pít čistou vodu nebo slabý čaj v množství cca 30–45 ml na kilogram tělesné hmotnosti. Dostatek tekutin je nezbytný pro průběh řady tělesných pochodů a může přispívat i k adekvátnímu toku lymfy. Pokud máte problém s pitným režimem, není nic jednoduššího než si natočit vodu do barelu a během dne toto množství prostě vypít, plus něco navíc. 

2. Pokud již máte problém s otoky, i těsné oblečení může pomoci

Nošení těsného oblečení pro celkovou tělesnou pohodu se zrovna nedoporučuje. Pokud však již máte problém s otoky na určitých partiích těla, nošení speciálních kompresních pomůcek (typicky dolní končetiny) pomáhá tyto otoky snížit (Partsch, 2004).

3. Zhluboka dýchejte

Dýchejte nejen do hrudníku, ale i do břicha (vhodný je zde jógový dech). Lymfa nemá svou pumpu (tak jako krev má srdce), která by přímo poháněla její tok. Jedním z faktorů umožňujících pohyb lymfy je právě dýchání. 

Hluboké dýchání umožní dostatečné rozpínání plic a bránice, a tím i opakované stlačení a uvolnění lymfatických cév. Díky němu právě dochází k pohybu lymfy oproti rychlému plytkému dýchání, které je v tomto případě neproduktivní.

4. Hýbejte se

Pravidelná fyzická aktivita je jedním ze základů zdravého lymfatického systému. Lymfatický systém se úzce váže na krevní oběh. Pokud podporujeme správnou činnost krevního oběhu, odráží se to i ve zlepšeném oběhu lymfy. Pohybem tedy rozproudíte nejen krevní oběh, ale také aktivujete lymfatický systém a odplavování zplodin metabolismu. 

Jakýkoliv pohyb je pro lymfatický systém prospěšný. Některé formy pohybu jsou však prospěšnější více než jiné. Jde o spíše lehčí aerobní aktivity nebo jógu, při kterých krev i lymfa mohou lépe proudit než při odporovém cvičení.

5. Relaxujte v sauně nebo střídejte teplou a studenou vodu při sprchování

Teplo rozšiřuje cévy i mízovody, chlad naopak způsobuje jejich smrštění. Takovýmto rytmickým střídáním docílíte lepšího proudění krve i lymfy. Pravidelnou návštěvu sauny můžeme považovat za prevenci mnoha zdravotních obtíží, problémy lymfatického systému nevyjímaje. 

Podpořit proudění lymfy můžete také kartáčováním kůže přírodním kartáčem. Dělejte krouživé pohyby během přibližně 5 až 10 minut. Masírujte ve směru toku lymfy, tedy od konce končetin směrem do středu těla. Efekt sauny je možné částečně nahradit střídavým sprchováním teplou a studenou vodou.

Při těžších projevech postižení lymfatického systému (tzv. lymfedém) se naopak sauna moc nedoporučuje a je třeba její návštěvu konzultovat s lékařem.

6. Dejte si masáž (ideálně lymfatickou)

Lymfatická masáž je jednou z možností, jak si ulevit od obtíží s lymfatickým systémem. Její výhodou je i fakt, že její účinnost potvrzují souhrnné články (Vairo, 2009).

Jakým způsobem působí masáž na lymfatický systém?

 • Zlepšení proudění lymfy v lymfatickém systému
 • Zrychlení transportu zplodin metabolizmu pryč z organismu
 • Zmenšení otoku
 • Snížení aktivity sympatiku, což znamená celkové uvolnění organismu a zmírnění stresu

Chcete‑li zkusit pro změnu něco akčnějšího, otestujte přístroje, které pracují na principu podtlaku, jedná se o přístrojovou lymfodrenáž, která je vzhledem k menší potřebě času terapeuta v průběhu terapie (jen na začátku při tzv. otevření lymfatických uzlin) levnější. Přístrojová lymfodrenáž využívá k léčbě otoků kompresivní návleky (kalhoty, rukáv, vesta…). 

Uvnitř těchto návleků jsou komory, které se nafukují podle předem nastaveného programu. Jednoduchým pravidlem je, že čím více má návlek komor, tím je terapie efektivnější. V těchto speciálních návlecích si navíc můžete i zacvičit. Dávka energie nejen pro lymfatický systém bude tedy dvojnásobná (Klauzová, 2010).

Lymfatický systém: co to je a jak poznat jeho špatnou funkci?
obrázek z olympiahotel.eu

7. Stravujte se pestře a vybírejte si nezpracované potraviny bez zbytečných tuků

Výživa je jedním z nejdůležitějších faktorů pro prevenci řady chorob a vězte, že racionální pestrá strava může mít pozitivní vliv i na lymfatický systém. Vůbec nic nezkazíme, pokud se budeme stravovat podle tzv. zdravého talíře, který by nám měl zaručit příjem všech důležitých látek pro naše zdraví včetně nepostradatelných bílkovin

Také bychom se měli vyhýbat vysoce průmyslově zpracovaným potravinám, které jsou často nechtěným zdrojem cukru, soli a nekvalitních tuků. Mezi takové potraviny patří hlavně cukrovinky, uzeniny a obecně potraviny s vysokým obsahem soli, která v organismu váže vodu. Vysoký příjem nekvalitních tuků je dalším faktorem, se kterým se musí lymfatický systém složitě vypořádávat.

Tak co dnes uděláte pro svou lymfu a celkové zdraví vy?

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Jak se zbavit celulitidy? 7 tipů na boj s pomerančovou kůží
Jak se zbavit celulitidy? 7 tipů na boj s pomerančovou kůží
Každá žena se bojí vzniku celulitidy. Dobrá zpráva je, že se s celulitidou dá bojovat. Poznejte efektivní strategie v boji proti celulitidě!
Jak správně běhat? Tipy pro efektivní a zdravý běžecký styl
Jak správně běhat? Tipy pro efektivní a zdravý běžecký styl
Běhání nám pomůže zlepšit fyzickou kondici, bojovat se stresem, zlepšit srdeční práci a podpořit imunitu. Víte, jaké základní techniky při běhu dodržovat, aby běhání vašemu zdraví spíše neubližovalo?
Potvrzeno: Nekvalitní potraviny mají negativní vliv na hubnutí, zdraví a zvyšují hlad
Potvrzeno: Nekvalitní potraviny mají negativní vliv na hubnutí, zdraví a zvyšují hlad
Můžeme jíst vysoce průmyslově zpracované potraviny a přitom být štíhlí a zdraví? Na to se podíváme v tomto článku a nenecháme hranolku na hranolce!
Nadbytek tuku i vážné zdravotní problémy. Co dalšího způsobuje přemíra cukru?
Nadbytek tuku i vážné zdravotní problémy. Co dalšího způsobuje přemíra cukru?
Všeho moc škodí! I tak by se daly interpretovat výsledky studie vědců z Koreji, kteří zkoumali, jaký vliv má strava s vysokým obsahem cukru nebo tuku na naše zdraví. Proč se vyvarovat jejich vysokému příjmu se dozvíte v tomto cukrem (nebo tukem?) nabitém článku.
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
Kolik vody denně musíme vypít?
Kolik vody denně musíme vypít?
Jedni tvrdí, že pitný režim je základ a druzí jsou přesvědčeni, že je to jakási podivná "lobby". Kde je tedy pravda? Má, nebo nemá pitný režim svá opodstatnění?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?