Proč nám portály pro ženy lžou? 10 největších lží o hubnutí

Ondřej Klein
Ondřej Klein 6. 4. 2020 Poprvé publikováno 9. 10. 2018
Aktualizováno 6. 4. 2020
8 min. 33 Líbí se mi Komentáře
2
Uložit článek
Proč nám portály pro ženy lžou? 10 největších lží o hubnutí

Každým dnem nás bombarduje nespočet článků o nové dietě, díky které konečně zhubneme, nebo se dozvídáme o převratné potravině zaručující nám snad nadpozemské zdraví a nesmrtelnost. Před nějakou dobou jsme rozebrali i tzv. "špagetovou kauzu", kde portál pro ženy tvrdil, že po špagetách se hubne.

Vlastně moc nechápeme, jak někdo záplavou zavádějících článků může ohrožovat zdraví milionu lidí pro čtenost vlastního portálu. A proto tu je Aktin, který vše uvede na pravou míru a nenechá vás na holičkách!

Co se v dnešním článku dozvíme?

 • Že neexistuje potravina, po které se hubne, stejně jako ta zdravá a nezdravá.
 • Snížit váhu díky extrémní krátkodobé dietě zvládne hravě každý, riskujeme však zdraví a ničíme svaly.
 • Že cvičením několika cviků na břišní svaly pekáče buchet nedocílíme.
 • Že střídání módních diet znamená kolotoč neúspěchu, frustrace a zdravotních problémů.
 • TOP 10 bizarních výživových nesmyslů českého internetu jako BONUS.

1. Neexistuje potravina, po které se hubne

Zastavme se nad myšlenkou v podobě "hubnoucích potravin". Sice se můžeme dočíst, že si můžeme dát jídla se zápornými kaloriemi, po kterých se hubne, stejně jako ta s negativními kaloriemi, které na sebe vážou tuky, ale to není pravda. 

Všechny tyto články pojednávají o potravinách, které obsahují málo energie vztaženo na množství potraviny. Pro představu můžeme sníst například 500 gramů brokolice nebo průměrně 125–150 gramů vařené rýže, abychom přijali zhruba 179 kcal.

Jedná se o potraviny, které mají malou energetickou denzitu (hustotu), jimiž se můžeme cpát téměř donekonečna. Patří mezi ně převážně zelenina.

[Instagram]

Klíčem k úspěchu je přijímat méně energie, než jí vydáme, a kvalitně jíst

Na metabolismus živin je logicky zapotřebí vydat energii, její množství u pestré stravy odpovídá zhruba 10 % z celkového energetického příjmu. Pokud sníme 500 gramů brokolice, tak po ní nezhubneme, ale využijeme zhruba 90 % obsažené energie v brokolici.

O tom, jestli budeme hubnout, rozhoduje celková energetická bilance, nikoliv kilogram brokolice každý den.

[Instagram]

Co má společného zeleninový salát s hamburgerem?

Nyní nám je už nad slunce jasné, že o hubnutí nerozhoduje lunární fáze měsíce nebo negativní kalorie, ale je to snížení množství kalorií ve stravě se správně zastoupenými makroživinami třeba podle zdravého talíře z Harvardu.

No a nyní si představme, že jdeme s přítelem/přítelkyní na oběd. Muž si dá hamburger a žena vrací úder zeleninovým salátem s masem, ořechy, olivovým olejem, sýrem a v duchu tajně sní o hamburgeru. Když se s nadhledem podíváme na složení hamburgeru a salátu, tak zjistíme, že kvůli "skrytým tukům" v salátu můžeme směle prohlásit, že energetická hodnota obou jídel je skoro stejná.

Takže si žena mohla s klidným svědomím pochutnat na hamburgeru! Vidíme v tom to, že zdánlivě "dietní" jídlo má tolik energie jako negativně vnímaný hamburger.

Proč nám portály pro ženy lžou? 10 největších lží o hubnutí

2. Krátkodobé extrémní diety nám spálí svaly a ohrozí zdraví!

Od pondělí začínám! To je snad nejčastější fráze věčných dietářů. Od pondělí, od nového roku, po prázdninách nebo po dovolené, kdy je nejlepší začít s dietou?

Nikdy… Zdravý a udržitelný životní styl, při kterém nám bude dobře nejen v našem těle, ale i na duchu, není časové ohraničení vyjádřené "dietou" v podobě nezřízeného hodování brokolice nebo jezení za úplňku, ale je to právě to ostatní, tam leží život. 

Je sice super, že po měsíci na dietě se dostaneme s váhou o 5 kilogramů dolů, a tak si řekneme, že to už teda stačí, a vracíme se do období před dietou, takže během dvou týdnů máme vše zpět, ale proč? Protože jsme nepochopili nosnou myšlenku zdravého životního stylu, která není omezující jako citrónový detox, ale naopak je osvobozující.

Uvědoměním si skutečnosti, že jídlo není zdravé, nezdravé, dietní a toxické, ale že je to hlavně množství jídla, které z něj dělá nezdravý zdroj požitkářství, začneme o jídle přemýšlet trochu jinak. 

Jak může vypadat taková změna v přemýšlení o jídle?

 1. Najednou se nám může stát, že už nesníme celou pizzu k večeři sami a nezapijeme ji flaškou vína.
 2. Z jídelníčku zmizí sladké koblihy, dezertíky a kávové nápoje, které jsou příčinou sladkého kómatu v návalu endorfinů a laciné energie.
 3. Když začínáme mít hlad, tak si dáme svačinu, nečekáme další dvě hodiny, abychom pak vyplenili všechny zásoby v ledničce.
 4. Můžeme v sobě objevit skrytý sportovní talent, kdy nás láká turistika, zvedání železa, kopání do míče nebo jízda na kole.
 5. Začínáme mít rádi zeleninu, ovoce, a když si jednou za čas zajdeme třeba na hamburger, tak to na naší postavě není znát a paradoxně se cítíme stále dobře.
 6. Už nemáme chuť na sladké ani na návštěvu kebabu, svačiny v podobě rohlíku s vlašákem a máme o dvě čísla menší džíny!

I takhle může vypadat postupné kouzlo malých změn v životním stylu, které podněcují další kaskádu změn. Ve výsledku se dopracujeme k tomu, že začínáme žít zdravě a svobodně bez okovů módních diet, které nám zázrakem tuky z těla nevyplaví, na to je potřeba změna myšlení.

Proč nám portály pro ženy lžou? 10 největších lží o hubnutí

3. Neexistuje cvičení, po kterém vyskáčou břišní cihličky za 6 dní...

A opět téměř stejná písnička. Melodie zůstává stejná, jen text se trochu změnil. Máme tu zaručeně X nejlepších cviků pro ploché bříško nebo vysoce efektivní cviky pro ploché bříško, co je to ale platné, když nezměníme vůbec nic a budeme jen cvičit tyto cviky.

Dočkáme se kýženého efektu? Ne‑e. 

Maximálně tak posílíme břišní svaly, ale plochého bříška se moc nedočkáme. To bychom opět museli uzpůsobit stravu k hubnutí, a být tak v kalorickém deficitu, kdy dochází k odbourávání tuku po celém těle.

Nejrychlejší cesta k pekáči buchet?

 1. Jsme v rozumném kalorickém deficitu (15–20 % současného energetického příjmu) a věnujeme se komplexnímu silovému cvičení alespoň třikrát týdně
 2. Máme dobře sestavenou stravu s adekvátním zastoupením všech makroživin v podobě tuků, bílkovin a sacharidů
 3. Cvičit břicho můžeme stejně často jako jiné svalové skupiny, tuk díky tomu ale nezhubneme
 4. Ve dnech, kdy zbývá čas a energie, se můžeme věnovat vytrvalostní aktivitě, jako je třeba plavání nebo běh, vyzkoušet můžeme i HIIT trénink
 5. Dobře spíme (7–9 hodin), odpočíváme, věnujeme se celkově regeneraci a moc se nestresujeme
 6. Čekáme, až se chtěný výsledek dostaví

[Instagram]

Potřebujeme teda detoxikaci, melounovou nebo citronovou dietu, abychom zhubli?

Člověk nepolíbený základními znalostmi o výživě by se díky těmto zavádějícím článkům mohl zamotat do kolečka pro křečky, které střídá neúspěch, frustraci, další neúspěch a blížící se zdravotní problémy.

Jedním ze společných znaků dietních rad z portálů pro ženy je velké omezení příjmu energie, které však dlouhodobě nahrává ke vzniku zdravotních problémů, jako je ztráta menstruace, snížená kvalita kostí a jejich zvýšená lámavost, vypadávání vlasů a demineralizace zubů. My už však po dnešním výživovém rychlokurzu víme, jakým radám se raději vyhnout.

 • Melounovou dietu, která "propláchne ledviny, prožene spermie" a s "hydratací pomáhá nejen během horkých dní" nepotřebujeme, stejně jako nepotřebujeme při hubnutí ze stravy vyřazovat lepekDetoxy podle znamení zvěrokruhu nebo postavení Marse s Venuší rovněž podstupovat nemusíme.

[Instagram]

Co si z toho vzít?

Všechno chce čas, trpělivost a vytrvalost. Je třeba si uvědomit, že tukové zásoby představují formu uložené energie, kterou je potřeba aktivovat, aby byla na energii opravdu přeměněna a organismem využita.

Ke spálení tukových zásob je zapotřebí dlouhodobě přijímat méně energie než ji vydáme a mít správně poskládanou stravu s dostatkem bílkovin. Naše snažení o hubnutí a přeměnu postavy nadále podpoříme silovým tréninkem a doplňkovým sportem. 

Pozor na to, že prakticky neexistuje zdravé a nezdravé jídlo, ale zdravé a nezdravé množství. Zdánlivě zdravý salát s olivovým olejem, ořechy a masem může mít ve výsledku více kalorií než třeba takový postrach zdravé výživy v podobě hamburgeru. 

Six pack si nevytvoříme pouhými 5 cviky denně už za týden. K hubnutí je potřeba přistupovat strategicky, se zdravým nadhledem a s reálnými očekáváními.

TOP 10 bizarních výživových nesmyslů českého internetu

 1. 5 signálů, že nutně potřebujete detox
 2. Melounová dieta: Hezčí, zdravější i lehčí za 5 dní
 3. Dvoutýdenní detox vás zbaví závislosti na cukru! Vyzkoušíte?
 4. Hubněte s hrnkem čaje! Jaký spálí nejvíc tuků?
 5. Nemůžete překonat únavu? Zkuste "zásadovat" tělo
 6. Superpotraviny, díky kterým zhubnete
 7. 50 nejúčinnějších 'žroutů' tuků aneb I s jídlem můžete hubnout
 8. Breussova dieta: Původně vznikla pro nemocné rakovinou, dnes se ale používá i jako detoxikační nebo odtučňovací dieta
 9. Ovesná kaše: Největší fitness omyl
 10. Poznejte mocnou sílu ananasu. Víme víc!

Představu o tom, jaké čáry máry dokážou nejen portály zaměřené na ženy udělat a v lidech vyvolat pocit, že musí podstoupit detoxikační kůru zejména na jaře a že kvůli lepku nemůžeme zhubnout, již asi máme. Z dnešního článku víme, proč jsou to nesmyslné článkya že je lepší se jim raději vyhnout.

Přidej se k 42 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
33 Líbí se mi Uložit článek