Fenomenální Djokovič a jeho bezlepková strava. Může pomoci i vám dostat se na sportovní vrchol?

31. 10. 2019
Komentáře
16
Fenomenální Djokovič a jeho bezlepková strava. Může pomoci i vám dostat se na sportovní vrchol?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Novak Djokovič je jedním z předních světových tenistů. Do roku 2010 byl ale hráčem, který zápasy často vzdával, na kurtu se trápil a zdaleka nebyl takovým zabijákem, jako je nyní. 
Pak nastal ohromný pozitivní zlom v jeho kariéře, což tenista přičítá přechodu na bezlepkovou stravu. Vydal o tom knihu, což významně přispělo k tomu, že je lepek ne zcela oprávněně stavěn do role tichého zabijáka. Bude taková změna fungovat i na nás? 

Co se v dnešním článku dozvíme?

 • Jestli Má Novak Djokovič opravdu nějaký problém s lepkem a na čem jeho diagnóza stojí
 • Jak vypadá jeho jídelníček a jakých zásad se slavný tenista drží
 • Jestli budu skutečně jako on, když se na podobnou cestu vydám
 • Proč může mít takový životní styl nějaká úskalí

Jak to všechno začalo:

Po vleklém trápení na kurtu vyhledal Novak Dr. Igora Cetojeviče, který má blízko k východní medicíně. 

Na tenistu zkusil následující test, který zjednodušeně můžeme popsat takto: 

 1. Doktor řekl Djokovičovi, aby před sebe natáhl pravou ruku a zároveň si levou položil na žaludek. 
 2. Doktor zatlačil na Djokovičovu pravou ruku a tenista značný tlak vydržel. 
 3. Pak celý test opakovali a Djokovič v levé ruce na žaludku držel krajíc chleba – překvapivě byla jeho pravá ruka výrazně slabší. Tím si doktor potvrdil Djokovičovu citlivost na lepek.

Diagnóza celiakie se ale běžně stanovuje jinak než z krajíce chleba v ruce. Základem je střevní biopsie (odběr malého množství střevní sliznice), které obvykle předchází serologický průkaz IgA protilátek. Z dostupných informací ale dále nevyplývá, jestli doopravdy takovou diagnostiku tenista podstoupil.

Jak vypadá tenistův jídelníček?

Sám Djokovič přiznává, že bylo těžké vzdát se pizzy, těstovin a pečiva, což byly potraviny, kterých dříve jedl hodně. Po změně jídelníčku zhubl, cítí se lépe a je rychlejší. To jsou ale projevy toho, že zlepšil svoje stravovací návyky a nemusí to nutně souviset (a pravděpodobně ani nesouvisí) s proklínaným lepkem. 

Kromě lepku se Novak vyhýbá mléčným výrobkům, kofeinu i alkoholu. Pije výhradně teplou vodu, ta studená podle něj zpomaluje zažívání a odvádí krev ze svalů. Jeho tajnou specialitou je manukový med z Nového Zélandu, který má podle tenisty lepší antibakteriální účinky než antibiotika.

Jí hodně avokáda, máslo z kešu ořechů a skoro žádný cukr. Používá hrachový protein a lékořicový čaj. Základ jídelníčku tvoří zelenina, ovoce, luštěniny (jako jsou fazole, cizrna či čočka), ořechysemínka, bílé maso, ryby a zdravé oleje. Novak se také snaží co nejvíce eliminovat cukr, podobně jako tomu je např. u low carb diet.

[Instagram]

A co jeho denní režim?

Djokovič se řídí jednoduchými zásadami, které můžete zkusit zakomponovat do svého života i vy:

 1. Medituje, cvičí jógu a tai-či
 2. Spí minimálně sedm až osm hodin denně 
 3. Dbá na každodenní pevnou rutinu, spát chodí vždy mezi jedenáctou a půlnocí, vstává v sedm 
 4. Potraviny kupuje v organické kvalitě 
 5. Téměř výhradně si vaří sám
 6. pomalu a uvědoměle, u jídla se nekouká na televizi a nepoužívá telefon

Komplexní sacharidy – základní stavební kámen jídelníčku sportovce

Denní potřeba kalorií u takového sportovce může být klidně kolem 3000 kcal a více. Je třeba si uvědomit, že klíčovým zdrojem energie pro tenistovy hvězdné výkony jsou komplexní sacharidy jako třeba ovesné vločky, kvalitní pečivo či těstoviny. Vše ale obsahuje lepek. 

Proto v “Djokově” jídelníčku najdeme bezlepkové alternativy pečiva (toasty, krekry) nebo rýžové těstoviny. Dále také přílohy, které jsou přirozeně bez lepku, jako jsou soba nudle či populární quinoa, amarant nebo rýže. Mimochodem, pod značkou “DJOKOlife” najdete celou řadu produktů, jako jsou tyčinky, sušenky či rostlinný drink. Jez jako Djoko, buď jako Djoko!

[Instagram]

Udělají ze mě takové změny k bezlepkové stravě světovou jedničku?

Omezit časté jedení pizzy (mimochodem Djokovičovy rodiče jsou majiteli pizzerie) a těstovin spolu s celkovým ozdravěním jídelníčku je určitě chvályhodné a bezesporu klíčové. Jen těžko se budeme dopátrávat faktu, jak moc špatný byl tenistův jídelníček dříve.

V knize "Naservírujte si vítězství" Novak představuje "čtrnáctidenní bezlepkový program pro fyzickou a psychickou dokonalost". Tak zní oficiální název titulu. Kromě vzorového jídelníčku jsou obsaženy recepty, rady i tipy na cvičení. 

Což může být jistě inspirující, ale slibovat masové veřejnosti zázraky pomocí programu, který trvá pouhé dva týdny, se mi nezdá úplně šťastné. Cesta ke zdravějšímu jídelníčku je mnohem delší a často trnitější.

Co stojí za Djokovičovým úspěchem?

Za úspěchy známého tenisty a vlastně všech top sportovců stojí kombinace nesmírného talentu, tvrdé dřiny, odpovídajícího jídelníčku a regenerace. Podle mého je nesmysl stavět výsledky na pouhé nekonzumaci lepku, vydat o tom knihu a razit přesvědčení, že "tohle funguje mně, bude to fungovat i vám a budete díky tomu zdravější a úspěšnější."

Bohužel sportovci často mají tendenci věřit různým šarlatánským metodám ať už ve výživě, nebo suplementaci. Přitom nevnímají, že čím déle trénují, tím více se zlepšují...

[Instagram]

Můžeme vám tato změna ublížit?

Velkým rizikem bezlepkového jídelníčku je nedostatek komplexních sacharidů. Mnoho lidí má totiž pocit, že pokud vyřadí obiloviny, stačí to nahradit větší porcí zeleniny. Pozor také na deficit některých minerálních látek a vitaminů, jako je B komplex, vápník, železo, hořčík a vláknina.

Bezlepkové produkty také stojí v průměru o 300 % více. To ale automaticky neznamená, že jsou zdraví prospěšnější. Bezlepková pizza je stále pizzou, bezlepkový muffin jsou stále muffinem. Navíc i chuť takových výrobků často pokulhává a nejsou takovým požitkem. Jste tedy ochotni dobrovolně dopřávat vaší peněžence takový průvan? Navíc se často jedná o ultra zpracované potraviny, kterými svému zdraví rozhodně neprospějete.

Co si z toho vzít?

Stejně jako u podobných výstřelků se snažte zachovat si chladnou hlavu a zbytečně jim nepodléhejte. Vzpomeňte si na všechny svoje nabyté znalosti o stravě, pohybu, odpočinku a psychické pohodě. To jsou pevné základy, ke kterým se neustále vracejte.

Pokud jste zdraví a plní sil, není třeba se lepku vyhýbat. Ani v případě, že se snažíte hubnout, nebude lepek to "zlo", které za kila navíc může.

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Pravda o pečivu: Záleží, jaké pečivo jíte při hubnutí?
Pravda o pečivu: Záleží, jaké pečivo jíte při hubnutí?
Pečivo je strašákem moderní doby, může za to, že se nám nedaří hubnout nebo dokonce tloustneme? Poznejte pravdu a naučte se vybrat opravdu kvalitní pečivo.
Proč sakra nehubnu, když jsem vyřadila sladkosti a pečivo?
Proč sakra nehubnu, když jsem vyřadila sladkosti a pečivo?
Někdy si už myslíme, že vážně děláme všechno, co jde, abychom zhubli. Vždyť už si ani tu kaiserku nedáte, protože pečivo se přece nesmí! A ono to stejně nejde dolů. Kde teda může být chyba?
Pravda o lepku! Smyšlený strašák, nebo tichý zabiják?
Pravda o lepku! Smyšlený strašák, nebo tichý zabiják?
Lepek je v moderní společnosti chápán jako příčina všeho zlého spáchané na lidské rase. Bohužel to není tak jednoduché. Lepku v žádném případě nemůžeme přiřknout vinu za naše problémy. Kdy lepek opravdu škodí?
Vyřadili jste pečivo s lepkem oprávněně?
Vyřadili jste pečivo s lepkem oprávněně?
Už dlouho mezi námi koluje informace, že lepek je škodlivý. Také patříte mezi ty, kteří ho v dobré víře omezují a odepírají si tak nespočetné množství potravin? Možná nastal čas to přehodnotit.
Brutální výkony a dokonalé postavy na úkor zdraví? Pravda o vrcholovém sportu
Brutální výkony a dokonalé postavy na úkor zdraví? Pravda o vrcholovém sportu
Zdraví je často spojováno s esteticky dokonalým fyzickým vzhledem atletů, ale prakticky to jsou dva odlišné pohledy. Zatímco atleti jsou "fit", nemusí být zdraví kvůli několika faktorům. Jaké faktory to jsou a jak je jednoduše vyřešit pomocí jednoduchých triků? Na to si odpovíme v dnešním článku.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!