Novak Djokovič je jedním z předních světových tenistů. Do roku 2010 byl ale hráčem, který zápasy často vzdával, na kurtu se trápil a zdaleka nebyl takovým zabijákem, jako je nyní.
Pak nastal ohromný pozitivní zlom v jeho kariéře, což tenista přičítá přechodu na bezlepkovou stravu. Vydal o tom knihu, což významně přispělo k tomu, že je lepek ne zcela oprávněně stavěn do role tichého zabijáka. Bude taková změna fungovat i na nás?
Co se v dnešním článku dozvíme?
- Jestli Má Novak Djokovič opravdu nějaký problém s lepkem a na čem jeho diagnóza stojí
- Jak vypadá jeho jídelníček a jakých zásad se slavný tenista drží
- Jestli budu skutečně jako on, když se na podobnou cestu vydám
- Proč může mít takový životní styl nějaká úskalí
Jak to všechno začalo:
Po vleklém trápení na kurtu vyhledal Novak Dr. Igora Cetojeviče, který má blízko k východní medicíně.
Na tenistu zkusil následující test, který zjednodušeně můžeme popsat takto:
- Doktor řekl Djokovičovi, aby před sebe natáhl pravou ruku a zároveň si levou položil na žaludek.
- Doktor zatlačil na Djokovičovu pravou ruku a tenista značný tlak vydržel.
- Pak celý test opakovali a Djokovič v levé ruce na žaludku držel krajíc chleba – překvapivě byla jeho pravá ruka výrazně slabší. Tím si doktor potvrdil Djokovičovu citlivost na lepek.
Diagnóza celiakie se ale běžně stanovuje jinak než z krajíce chleba v ruce. Základem je střevní biopsie (odběr malého množství střevní sliznice), které obvykle předchází serologický průkaz IgA protilátek. Z dostupných informací ale dále nevyplývá, jestli doopravdy takovou diagnostiku tenista podstoupil.
Jak vypadá tenistův jídelníček?
Sám Djokovič přiznává, že bylo těžké vzdát se pizzy, těstovin a pečiva, což byly potraviny, kterých dříve jedl hodně. Po změně jídelníčku zhubl, cítí se lépe a je rychlejší. To jsou ale projevy toho, že zlepšil svoje stravovací návyky a nemusí to nutně souviset (a pravděpodobně ani nesouvisí) s proklínaným lepkem.
Kromě lepku se Novak vyhýbá mléčným výrobkům, kofeinu i alkoholu. Pije výhradně teplou vodu, ta studená podle něj zpomaluje zažívání a odvádí krev ze svalů. Jeho tajnou specialitou je manukový med z Nového Zélandu, který má podle tenisty lepší antibakteriální účinky než antibiotika.
Jí hodně avokáda, máslo z kešu ořechů a skoro žádný cukr. Používá hrachový protein a lékořicový čaj. Základ jídelníčku tvoří zelenina, ovoce, luštěniny (jako jsou fazole, cizrna či čočka), ořechy a semínka, bílé maso, ryby a zdravé oleje. Novak se také snaží co nejvíce eliminovat cukr, podobně jako tomu je např. u low carb diet.
A co jeho denní režim?
Djokovič se řídí jednoduchými zásadami, které můžete zkusit zakomponovat do svého života i vy:
- Medituje, cvičí jógu a tai-či
- Spí minimálně sedm až osm hodin denně
- Dbá na každodenní pevnou rutinu, spát chodí vždy mezi jedenáctou a půlnocí, vstává v sedm
- Potraviny kupuje v organické kvalitě
- Téměř výhradně si vaří sám
- Jí pomalu a uvědoměle, u jídla se nekouká na televizi a nepoužívá telefon
Komplexní sacharidy – základní stavební kámen jídelníčku sportovce
Denní potřeba kalorií u takového sportovce může být klidně kolem 3000 kcal a více. Je třeba si uvědomit, že klíčovým zdrojem energie pro tenistovy hvězdné výkony jsou komplexní sacharidy jako třeba ovesné vločky, kvalitní pečivo či těstoviny. Vše ale obsahuje lepek.
Proto v “Djokově” jídelníčku najdeme bezlepkové alternativy pečiva (toasty, krekry) nebo rýžové těstoviny. Dále také přílohy, které jsou přirozeně bez lepku, jako jsou soba nudle či populární quinoa, amarant nebo rýže. Mimochodem, pod značkou “DJOKOlife” najdete celou řadu produktů, jako jsou tyčinky, sušenky či rostlinný drink. Jez jako Djoko, buď jako Djoko!
Udělají ze mě takové změny k bezlepkové stravě světovou jedničku?
Omezit časté jedení pizzy (mimochodem Djokovičovy rodiče jsou majiteli pizzerie) a těstovin spolu s celkovým ozdravěním jídelníčku je určitě chvályhodné a bezesporu klíčové. Jen těžko se budeme dopátrávat faktu, jak moc špatný byl tenistův jídelníček dříve.
V knize "Naservírujte si vítězství" Novak představuje "čtrnáctidenní bezlepkový program pro fyzickou a psychickou dokonalost". Tak zní oficiální název titulu. Kromě vzorového jídelníčku jsou obsaženy recepty, rady i tipy na cvičení.
Což může být jistě inspirující, ale slibovat masové veřejnosti zázraky pomocí programu, který trvá pouhé dva týdny, se mi nezdá úplně šťastné. Cesta ke zdravějšímu jídelníčku je mnohem delší a často trnitější.
- O temné stránce vrcholového sportu si můžete přečíst více ve článku Brutální výkony a dokonalé postavy na úkor zdraví? Pravda o vrcholovém sportu
Co stojí za Djokovičovým úspěchem?
Za úspěchy známého tenisty a vlastně všech top sportovců stojí kombinace nesmírného talentu, tvrdé dřiny, odpovídajícího jídelníčku a regenerace. Podle mého je nesmysl stavět výsledky na pouhé nekonzumaci lepku, vydat o tom knihu a razit přesvědčení, že "tohle funguje mně, bude to fungovat i vám a budete díky tomu zdravější a úspěšnější."
Bohužel sportovci často mají tendenci věřit různým šarlatánským metodám ať už ve výživě, nebo suplementaci. Přitom nevnímají, že čím déle trénují, tím více se zlepšují...
Můžeme vám tato změna ublížit?
Velkým rizikem bezlepkového jídelníčku je nedostatek komplexních sacharidů. Mnoho lidí má totiž pocit, že pokud vyřadí obiloviny, stačí to nahradit větší porcí zeleniny. Pozor také na deficit některých minerálních látek a vitaminů, jako je B komplex, vápník, železo, hořčík a vláknina.
Bezlepkové produkty také stojí v průměru o 300 % více. To ale automaticky neznamená, že jsou zdraví prospěšnější. Bezlepková pizza je stále pizzou, bezlepkový muffin jsou stále muffinem. Navíc i chuť takových výrobků často pokulhává a nejsou takovým požitkem. Jste tedy ochotni dobrovolně dopřávat vaší peněžence takový průvan? Navíc se často jedná o ultra zpracované potraviny, kterými svému zdraví rozhodně neprospějete.
Co si z toho vzít?
Stejně jako u podobných výstřelků se snažte zachovat si chladnou hlavu a zbytečně jim nepodléhejte. Vzpomeňte si na všechny svoje nabyté znalosti o stravě, pohybu, odpočinku a psychické pohodě. To jsou pevné základy, ke kterým se neustále vracejte.
Pokud jste zdraví a plní sil, není třeba se lepku vyhýbat. Ani v případě, že se snažíte hubnout, nebude lepek to "zlo", které za kila navíc může.