6 skupin potravin, které pomohou při zácpě

Komentáře
1
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Moc se o ní nemluví, ale je o to protivnější. Co si budeme nalhávat, zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně. 

1. Obiloviny a celozrnné potraviny

Hlavním bojovníkem proti zácpě je vláknina, které je v obilovinách a celozrnných potravinách hodně (kolem 10 g/100 g). Vláknina urychlí a usnadní průchod tráveniny trávicím traktem. Zároveň je “krmivem” pro bakterie, které také přispívají ke správnému trávení. 

S příjmem vlákniny bychom to ale neměli přehánět. Spíše je vhodné držet se doporučeného množství 30 g denně (dle doporučení USA 14 g vlákniny na každých 1000 kcal ve stravě). Taky bychom si měli dávat pozor na pitný režim. Nadměrný příjem vlákniny z jakéhokoliv zdroje, stejně jako vláknina bez dostatečného příjmu tekutin, bude mít opačný efekt a zácpu bude spíš způsobovat.

Do jídelníčku pravidelně zařazujte:

2. Luštěniny

Luštěniny nepatří mezi nejoblíbenější potraviny. A přitom mají tolik benefitů! Vysoký obsah vlákniny je jedním z nich. 

Kolik vlákniny má 100 g luštěnin (v syrovém stavu)?

fazole37 g
cizrna33,5 g
červená čočka22,ž g
hnědá čočka15 g
hrách12,5 g

Zdroj: www.nutridatabaze.cz

Měli bychom je zařazovat do jídelníčku minimálně dvakrát týdně. A to nejen kvůli obsahu vlákniny, ale také vysokému množství vitamínů, minerálních látek a jiných bioaktivních látek. Pokud vás luštěniny nadýmají, namočte je před vařením a vodu následně slijte. Můžete také využít druhy, které jsou přirozeně méně nadýmavé, jako je červená a žlutá čočka

Dopřejte si je třeba ve formě:

  • polévek
  • pomazánek
  • karbanátek
  • kaše
  • přídavku do salátu
  • jako náhradu masa (třeba kari pouze z luštěnin)

3. Zelenina a ovoce

Zelenina a ovoce jsou také vyzdvihovány kvůli množství vlákniny. Je však třeba myslet na to, že doporučený příjem vlákniny nesplníme pouze dostatečným příjmem zeleniny a ovoce, jak si mnozí myslí. V průměru obsahují 2–6 g vlákniny na 100 g, zatímco třeba zmiňované luštěniny jí mají až 20–30 g/ 100 g (neuvařené).

I tak bychom je ale neměli opomenout. Z ovoce si vedou dobře druhy s jedlou slupkou – jablka, hrušky, švestky apod. Ještě o něco líp je na tom bobulovité ovoce, jako jsou maliny, angrešty nebo ostružiny. 100 g ostružin obsahuje cca 6 gramů vlákniny, 100 g jablek asi 4 gramy.

U zeleniny vyhrává hrášek, brambory, brukvovitá zelenina, mrkev, fazolky apod.

4. Kysané mléčné výrobky

Nedílnou součástí našeho trávicího traktu jsou bakterie, kvasinky a jiné mikroorganismy. Podílejí se na funkčním chodu trávení a obecně na našem celkovém zdraví. Jejich složení však musí být optimální, jinak nám hrozí právě zácpa, nebo naopak průjem. 

Mléčné výrobky jako bílý jogurt, jogurtový nápoj, kefírové mléko, acidofilní mléko, podmáslí, zakysaná smetana apod. obsahují probiotika, což jsou právě mikroorganismy s pozitivním účinkem. Jejich každodenní zařazování do stravy je v prevenci zácpy nesmírně nápomocné. 

Pokud si chcete být jistí, že skutečně kupujete jogurt s probiotiky, hledejte ve složení názvy jako Bifidobacterium nebo Lactobacillus acidophilus.

Čím se jednotlivé výrobky liší nebo jaké mají další účinky, se dočtete v článcích Ale když mně to nechutná! Proč a jak se naučit jíst kysané mléčné výrobky? a Nízkotučné, nebo plnotučné mléčné výrobky: Jak se v nich vyznat a podle čeho vybírat?

5. Sušené ovoce

Z ovoce se sušením a odstraněním vody stává koncentrovaný zdroj živin, které v ovoci najdeme, a tedy také koncentrovaný zdroj vlákniny. Proto jsou švestky, meruňky nebo třeba fíky vhodnou potravinou, která podpoří pohyb trávicího traktu.

U švestek hraje navíc roli pravděpodobně také třeba obsah sorbitolu (cukerný alkohol používaný jako sladidlo), který má projímavé účinky. 

Při sušeném ovoci ale pozor na obsah cukru – ten je také koncentrovaný. Pro srovnání: 100 g čerstvých švestek obsahuje cca 13 g cukru, zatímco 100 g sušených má v sobě až 25 g cukru.

6. Potraviny bohaté na vodu

Nedostatečný pitný režim jde ruku v ruce se zácpou. Čím méně pijeme, tím víc vody se zpětně vstřebává z trávicího traktu, stolice má menší objem, je tvrdší a pak “to nejde”. 

Denně bychom měli přijmout 30–35 ml tekutin na kg tělesné hmotnosti. Pro 70 kg člověka to představuje 2100 až 2450 ml tekutin. Vodu ale nepřijímáme pouze pitím. Až 20 % z potřebného množství můžeme bez problémů získat z potravy.

Potraviny bohaté na vodu, které nám mohou pomoci a měli bychom je mít pravidelně v jídelníčku, jsou následující: 

  • zelenina a ovoce
  • mléčné výrobky
  • polévky
  • vařené obiloviny, luštěniny, brambory atd.

6 skupin potravin, které pomohou při zácpě

Co si z toho vzít?

Bezproblémové trávení je podmínkou našeho pocitu spokojenosti. Aby tomu tak bylo, je třeba myslet na výživu a dopřávat si potraviny, které dobré trávení podporují. Pokud nebudete zapomínat na vlákninu v celozrnných obilovinách, zelenině a ovoci nebo v luštěninách, stejně jako na voduprobiotika, budete ke spokojenému bříšku o hodně blíž.

Probiotika, prebiotika a synbiotika, jak se v nich vyznat?
Probiotika, prebiotika a synbiotika, jak se v nich vyznat?
Co jsou to probiotika, prebiotika a synbiotika? Ultimátní návod, jak se v tom vyznat, je tu. Pomůžou při nachlazení, léčbě antibiotiky nebo před cestou do exotických zemí!
Pravda o pečivu: Záleží, jaké pečivo jíte při hubnutí?
Pravda o pečivu: Záleží, jaké pečivo jíte při hubnutí?
Pečivo je strašákem moderní doby, může za to, že se nám nedaří hubnout nebo dokonce tloustneme? Poznejte pravdu a naučte se vybrat opravdu kvalitní pečivo.
Kefír: kyselý probiotický zázrak
Kefír: kyselý probiotický zázrak
Etymologie slova kefír vás zavede až k tureckému slovu „keyif“, jež označuje „dobrý pocit“, který máte po jeho pití zažívat. A přesně o tom referuje i tento článek; představí základní informace, benefity pro zdraví i kefírová zrna, díky nimž máte možnost vytvoření svého domácího výrobku!
Nízkotučné, nebo plnotučné mléčné výrobky: Jak se v nich vyznat a podle čeho vybírat?
Nízkotučné, nebo plnotučné mléčné výrobky: Jak se v nich vyznat a podle čeho vybírat?
Jak se vyznat ve světě mléčných výrobků, je nízkotučný mléčný výrobek automaticky špatný? Na všechny palčivé otázky vám dopoví dnešní článek.
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
Ale když mně to nechutná! Proč a jak se naučit jíst kysané mléčné výrobky?
Ale když mně to nechutná! Proč a jak se naučit jíst kysané mléčné výrobky?
Kysané mléčné výrobky se obecně velké oblibě netěší. Jaká škoda! Mají mnoho benefitů, o kterých možná ani nevíte. Podívejte se na naše tipy, jak se v nich můžete lépe vyznat a s čím je jíst. Tak co, dáte jim ještě šanci?
Potraviny bohaté na vodu: podpořte svoji hydrataci v horku
Potraviny bohaté na vodu: podpořte svoji hydrataci v horku
Dodržování pitného režimu by mělo být v horkých dnech samozřejmostí. Nemusíte se prolívat litry tekutin. Hravě vám s dostatečnou hydratací mohou pomoci i některé potraviny.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!