Nejlepší pre-workouty, které ti pomůžou zlepšit výkonnost

Kamil Tkadlec
Kamil Tkadlec 13. 4. 2022 Poprvé publikováno 1. 5. 2015
Aktualizováno 13. 4. 2022
5 min. Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Nejlepší pre-workouty, které ti pomůžou zlepšit výkonnost
  • Pre‑workout suplementy mohou být žádanou konkurenční výhodou.
  • Kromě aktuální výkonnosti podporují i dlouhodobou výkonnost.
  • Každá z námi doporučených “předtréninkovek” obsahuje účinné látky, které mají pro organismus stimulační účinky.

Čas od času bohužel jdete na trénink s vyšší únavou, nebo chcete právě dnes “vymáčknout” ze sebe maximum. S největší pravděpodobností také chcete podávat kontinuálně kvalitní výkony. S překonáním únavy a dosažení svého potenciálu vám mohou pomoci některé suplementy.

V dnešním článku se dozvíte o 6 nejlepších pre‑workout suplementech, díky kterým budete pociťovat vyšší energii. Jaké suplementy byste tedy měli užívat v době před výkonem? 

1. Beta‑alanin

Jedná se o látku, která vám pomůže hlavně při krátkých intenzivních úsecích. Tato sloučenina je totiž prekurzorem látky s názvem karnosin, který oddaluje svalovou únavu, neboť zmírňuje účinky kyseliny mléčné. Benefity beta‑alaninu budete vnímat především v pozdějších fázích výkonů, kdy dochází k vyššímu zakyselení svalstva. 

Nezapomínejte však na to, že pro zvýšení koncentrace zmíněné látky karnosinu je zapotřebí užívat beta‑alanin minimálně po dobu dvou týdnů (to samé platí například i pro kreatin). Vědecké poznatky napovídají, že optimální množství denního příjmu beta‑alaninu se pohybuje v rozmezí 4–6 g. Nicméně i při dávkách nad 2 g budete s největší pravděpodobností pociťovat dočasné štípání a svědění kůže. Není tedy na škodu si denní příjem rozložit do více dávek.  

2. Taurin

Mnoho z vás si určitě spojí taurin společně s Red Bullem a mnoha dalšími “energeťáky”. Jak ale skutečně interaguje s lidským organismem a jaké jsou jeho přesné účinky? Taurin stejně jako nitráty nebo arginin zvyšuje krevní průtok, což má pozitivní vliv na rychlejší zásobování svalů živinami a regeneraci. Tuto látku můžeme objevit v preworkout suplementech také díky zvýšení svalové síly. Příjem taurinu se doporučuje v době minimálně 30 min před tréninkem, a to v množství 1–2 g.

3. Nitráty

Nitráty neboli dusičnany jsou obsaženy v některé zelenině a ovoci, jako například v červené řepě, špenátu, třešních či švestkách. Při konzumaci těchto potravin nebo popíjení džusů z nich se v těle přetvoří na oxid dusnatý, který dokáže roztáhnout cévy a zvýšit tím krevní průtok. Nitráty tak mohou zlepšit vaší výkonnost díky menší potřebě kyslíku během cvičení.

Jestliže jsme se zmínili u kreatinu a beta‑alaninu, že se hodí především pro sportovce, jež využívají spíše anaerobní složku výkonu, z účinky nitrátů budou těžit i vytrvalostní sportovci (cyklisté, běžci atd.)

Nejlepší pre-workouty, které ti pomůžou zlepšit výkonnost

4. Arginin, Citrulin a Ornitin

Dalšími pre‑workout suplementy, které zlepšují funkci kardiovaskulárního systému, resp. průchodnost cév, jsou aminokyseliny arginin, citrulin a ornitin. Tyto látky mohou pomoci při výkonu díky rychlejšímu zásobování svalstva kyslíkem a živin. Dále může například citrulin snížit pocit namožených svalů v době několika dnů po výkonu. 

5. Kofein

Oblíbený nakopávač nejen sportovců, ale především mnoha lidí, kteří popíjení kávy využívají pro vyšší produktivitu práce. Kofein totiž působí na určité části v mozku, čímž stimuluje k vyšší pozornosti a odstraňuje pocit únavy. Všeobecně pak kofein zvyšuje koncentraci během cvičení a dodává potřebnou energii. 

Nejběžněji využívaným zdrojem kofeinu je pochopitelně káva, avšak nalezneme jej i v čajovníku, kakau nebo bylinkách jako guarana či yerba‑maté. Souhrnem více vědeckých studií je doporučené množství 3–6 mg/kg tělesné hmotnosti před sportovním výkonem. Nicméně nedávno vyšla nová studie, jejímž výsledkem je tvrzení, že i menší množství v rozmezí 0,9–2 mg/kg zvyšuje svalovou sílu a vytrvalost.

6. Jedlá soda

Možná si teď klepete na čelo a ptáte se, jak vám tato univerzální látka (čistící prostředek či zároveň kypřidlo do pečiva) může zlepšit výkonnost? Jedlá soda má totiž tu skvělou vlastnost, že pomáhá bojovat proti "zakyselení" organismu během sportování.

Všichni jistě znáte nepříjemný pocit pálení svalstva, díky kterému se musíte těžce hecovat k dalším metrům uběhnuté trasy nebo další sérii v posilovně. Pocit pálení je vyvolán právě zvýšenou produkcí kyseliny mléčné z důvodu vysoké intenzity cvičení. Jedlá soda tak nabízí řešení, jak tomuto pocitu předejít. Jako optimální dávka pro lepší výkonnost se udává 300 mg na kilogram tělesné hmotnosti v době 1–2 hodin před tréninkem.

Co si z toho vzít?

Teď už víte, které suplementy vám dodají energii pro předvedení dobrého výkonu. Myslete však také na to, jaký typ sportu děláte. Jestliže se věnujete kulturistice a vaše tělo využívá anaerobní složku výkonu, ideálními suplementem pro vás bude beta‑alanin, který je ovšem třeba užívat dlouhodobě, abyste mohli pozorovat jeho pozitivní účinky.

Naopak pokud se specializujete na běhání nebo cyklistiku, váš organismus se spoléhá na aerobní výkonnostní složku. V takovém případě budou pro vás vhodnější látky jako dusičnany, aminokyseliny (arginin, citrulin, ornitin) či kofein.

Přidej se k 43 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek