Nejlepší pre-workouty, které ti pomůžou zlepšit výkonnost

13. 4. 2022
Komentáře
Nejlepší pre-workouty, které ti pomůžou zlepšit výkonnost
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Pre‑workout suplementy mohou být žádanou konkurenční výhodou.
  • Kromě aktuální výkonnosti podporují i dlouhodobou výkonnost.
  • Každá z námi doporučených “předtréninkovek” obsahuje účinné látky, které mají pro organismus stimulační účinky.

Čas od času bohužel jdete na trénink s vyšší únavou, nebo chcete právě dnes “vymáčknout” ze sebe maximum. S největší pravděpodobností také chcete podávat kontinuálně kvalitní výkony. S překonáním únavy a dosažení svého potenciálu vám mohou pomoci některé suplementy.

V dnešním článku se dozvíte o 6 nejlepších pre‑workout suplementech, díky kterým budete pociťovat vyšší energii. Jaké suplementy byste tedy měli užívat v době před výkonem? 

1. Beta‑alanin

Jedná se o látku, která vám pomůže hlavně při krátkých intenzivních úsecích. Tato sloučenina je totiž prekurzorem látky s názvem karnosin, který oddaluje svalovou únavu, neboť zmírňuje účinky kyseliny mléčné. Benefity beta‑alaninu budete vnímat především v pozdějších fázích výkonů, kdy dochází k vyššímu zakyselení svalstva. 

Nezapomínejte však na to, že pro zvýšení koncentrace zmíněné látky karnosinu je zapotřebí užívat beta‑alanin minimálně po dobu dvou týdnů (to samé platí například i pro kreatin). Vědecké poznatky napovídají, že optimální množství denního příjmu beta‑alaninu se pohybuje v rozmezí 4–6 g. Nicméně i při dávkách nad 2 g budete s největší pravděpodobností pociťovat dočasné štípání a svědění kůže. Není tedy na škodu si denní příjem rozložit do více dávek.  

2. Taurin

Mnoho z vás si určitě spojí taurin společně s Red Bullem a mnoha dalšími “energeťáky”. Jak ale skutečně interaguje s lidským organismem a jaké jsou jeho přesné účinky? Taurin stejně jako nitráty nebo arginin zvyšuje krevní průtok, což má pozitivní vliv na rychlejší zásobování svalů živinami a regeneraci. Tuto látku můžeme objevit v preworkout suplementech také díky zvýšení svalové síly. Příjem taurinu se doporučuje v době minimálně 30 min před tréninkem, a to v množství 1–2 g.

3. Nitráty

Nitráty neboli dusičnany jsou obsaženy v některé zelenině a ovoci, jako například v červené řepě, špenátu, třešních či švestkách. Při konzumaci těchto potravin nebo popíjení džusů z nich se v těle přetvoří na oxid dusnatý, který dokáže roztáhnout cévy a zvýšit tím krevní průtok. Nitráty tak mohou zlepšit vaší výkonnost díky menší potřebě kyslíku během cvičení.

Jestliže jsme se zmínili u kreatinu a beta‑alaninu, že se hodí především pro sportovce, jež využívají spíše anaerobní složku výkonu, z účinky nitrátů budou těžit i vytrvalostní sportovci (cyklisté, běžci atd.)

Nejlepší pre-workouty, které ti pomůžou zlepšit výkonnost

4. Arginin, Citrulin a Ornitin

Dalšími pre‑workout suplementy, které zlepšují funkci kardiovaskulárního systému, resp. průchodnost cév, jsou aminokyseliny arginin, citrulin a ornitin. Tyto látky mohou pomoci při výkonu díky rychlejšímu zásobování svalstva kyslíkem a živin. Dále může například citrulin snížit pocit namožených svalů v době několika dnů po výkonu. 

5. Kofein

Oblíbený nakopávač nejen sportovců, ale především mnoha lidí, kteří popíjení kávy využívají pro vyšší produktivitu práce. Kofein totiž působí na určité části v mozku, čímž stimuluje k vyšší pozornosti a odstraňuje pocit únavy. Všeobecně pak kofein zvyšuje koncentraci během cvičení a dodává potřebnou energii. 

Nejběžněji využívaným zdrojem kofeinu je pochopitelně káva, avšak nalezneme jej i v čajovníku, kakau nebo bylinkách jako guarana či yerba‑maté. Souhrnem více vědeckých studií je doporučené množství 3–6 mg/kg tělesné hmotnosti před sportovním výkonem. Nicméně nedávno vyšla nová studie, jejímž výsledkem je tvrzení, že i menší množství v rozmezí 0,9–2 mg/kg zvyšuje svalovou sílu a vytrvalost.

6. Jedlá soda

Možná si teď klepete na čelo a ptáte se, jak vám tato univerzální látka (čistící prostředek či zároveň kypřidlo do pečiva) může zlepšit výkonnost? Jedlá soda má totiž tu skvělou vlastnost, že pomáhá bojovat proti "zakyselení" organismu během sportování.

Všichni jistě znáte nepříjemný pocit pálení svalstva, díky kterému se musíte těžce hecovat k dalším metrům uběhnuté trasy nebo další sérii v posilovně. Pocit pálení je vyvolán právě zvýšenou produkcí kyseliny mléčné z důvodu vysoké intenzity cvičení. Jedlá soda tak nabízí řešení, jak tomuto pocitu předejít. Jako optimální dávka pro lepší výkonnost se udává 300 mg na kilogram tělesné hmotnosti v době 1–2 hodin před tréninkem.

Co si z toho vzít?

Teď už víte, které suplementy vám dodají energii pro předvedení dobrého výkonu. Myslete však také na to, jaký typ sportu děláte. Jestliže se věnujete kulturistice a vaše tělo využívá anaerobní složku výkonu, ideálními suplementem pro vás bude beta‑alanin, který je ovšem třeba užívat dlouhodobě, abyste mohli pozorovat jeho pozitivní účinky.

Naopak pokud se specializujete na běhání nebo cyklistiku, váš organismus se spoléhá na aerobní výkonnostní složku. V takovém případě budou pro vás vhodnější látky jako dusičnany, aminokyseliny (arginin, citrulin, ornitin) či kofein.

Jedlá soda není jenom na pečení! Jakým způsobem podporuje sportovní výkonnost?
Jedlá soda není jenom na pečení! Jakým způsobem podporuje sportovní výkonnost?
Jedlá soda patří mezi látky, které prokazatelně dokáží zlepšit sportovní výkon. Jak ji správně používat a v jakých sportech se dá nejlépe využít?
Zvedej víc a běhej dál! Začni používat citrulin malát
Zvedej víc a běhej dál! Začni používat citrulin malát
Citrulin je často opomíjeným doplňkem stravy, což je velká chyba! Suplementace citrulinem dokáže pomoci jak se silovým, tak i s vytrvalostním výkonem! Poznej novou úroveň tréninku díky správnému používání citrulinu potažmo citrulin malátu!
Červená řepa a její účinky na sportovní výkonnost
Červená řepa a její účinky na sportovní výkonnost
Červená řepa se mezi sportovci stává čím dál tím oblíbenější. Ukazuje se totiž, že dokáže poměrně značně podpořit sportovní výkonnost. Jak to dělá a jak velké zlepšení lze reálně očekávat?
Co je taurin a jaké má účinky na lidské tělo?
Co je taurin a jaké má účinky na lidské tělo?
Taurin patří mezi nejznámější doplňky stravy mezi sportovci. Víte, jaké má funkce a jak může sportovcům zlepšit výkon?
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Jak často cvičit? Tréninkový plán 3×, 4× i 5× týdně
Jak často cvičit? Tréninkový plán 3×, 4× i 5× týdně
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.