Co je taurin a jaké má účinky na lidské tělo?

Komentáře
2
Co je taurin a jaké má účinky na lidské tělo?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • V organismu dospělého člověka se přirozeně vyskytuje přibližně 70 g taurinu.
  • Taurin si lidské tělo samo tvoří, částečně jej získává také ze stravy a ze suplementů.
  • Suplementace taurinu je vhodná u osob se zvýšeným krevním tlakem a u sportovců.

Taurin je tělu vlastní látka, která se někdy (nesprávně) řadí do skupiny aminokyselin. Není součástí větších peptidů či proteinů, v buňkách se vyskytuje jen ve volné formě a nalézt ji můžeme v mnoha tkáních lidského těla od centrální nervové soustavy až po kosterní svalovou hmotu.

Taurin se v průběhu let stal zcela běžnou součástí energetických nápojů, nalézt jej však můžeme také ve sportovních suplementech či v krmivu pro zvířata. Čím je pro lidské tělo tak důležitý?

Zdroje taurinu ve stravě

Lidské tělo si přirozeně taurin tvoří z aminokyseliny cysteinu, kterou přijímáme v potravě z bílkovin. Vedle vlastní tvorby taurin přijímáme také stravou, přičemž mezi vydatnější zdroje patří maso, vejce nebo mořské plody. Odhaduje se, že denní příjem u lidí, kteří se nevyhýbají masu, je asi 40–400 mg. Podstatně nižší příjem je typický pro veganskou stravu, ve které se taurin prakticky nevyskytuje.

Mimo přirozené zdroje taurinu lze tuto organickou látku přijímat také ve formě doplňků stravy. Taurin je běžnou součástí Pre‑Workout suplementů, najdeme ho také v některých spalovačích tuku či samostatně. Dávka se liší napříč výrobci, v Česku by však dle legislativy neměla překročit 2000 mg v denní dávce.

Speciální kategorií jsou energetické nápoje typu Red‑Bull. Z nějakého důvodu se stalo, že se taurin propašoval do standardního složení “energiťáků”, a tak se s ním v těchto nápojích setkáme zcela běžně, dávka většinou odpovídá 400 mg na 100 ml.

Pomůže taurin se stimulací a s nabuzením?

Možná právě spojení s energetickými nápoji dalo taurinu nálepku látky, která je zodpovědná za stimulaci centrální nervové soustavy. Existují lidé, kteří by přísahali, že je v energetickém nápoji nestimuluje kofein, nýbrž taurin. V tomto případě je však vliv taurinu pravděpodobně jen velmi malý až zanedbatelný. Taurin nepatří mezi stimulanty, a tak pokud byste jej užili samostatně v nápoji bez jakýchkoliv dalších příměsí (vitamíny, cukry, kofein aj.), pravděpodobně byste se museli spolehnout jen na placebo efekt.

Některé optimističtější studie taurin řadí jako možného kandidáta “neurotransmiteru”, čímž by se postavil bok po boku třeba s látkou GABA, se kterou sdílí určité strukturální podobnosti. Prozatím jde však spíše o předběžné hypotézy. Více o této problematice pojednává publikace Rippse a Shena z roku 2012.

Taurin a jeho hlavní funkce v lidském těle

Taurin se někdy popisuje jako takový “ochránce” buněk. Sám o sobě má například antioxidační vlastnosti, ovlivňuje aktivitu antioxidačních enzymů a snižuje tvorbu volných kyslíkových radikálů přímo v mitochondriích. U pánů se taurin vyskytuje mj. také ve varlatech, kde tímto způsobem chrání tělu vlastní steroidní hormony.

Taurin v buňce také pomáhá řídit osmolalitu, čímž reguluje objem buněk. Je důležitý pro udržení fyziologické koncentrace vápenatých iontů v buňce a stojí také za vznikem žlučových kyselin, které v zažívacím ústrojí pomáhají s trávením.

Nedávná studie přišla s překvapivými benefity pro osoby se zvýšeným krevním tlakem

V nedávné studii bylo ukázáno, že podávání 1600 mg taurinu osobám se zvýšeným krevním tlakem po dobu 12 týdnů snížilo hodnotu systolického tlaku o 7 mmHg a hodnotu diastolického tlaku o 5 mmHg. Jde o změny srovnatelné s některými léčivými látkami (beta‑blokátory) užívanými na snížení krevního tlaku.

Předpokládaným mechanismem je vazodilatace (rozšíření) cév a zvýšení krevního průtoku pravděpodobně vlivem efektivnějších srdečních kontrakcí či zvýšené hladiny sulfanu, která byla u osob užívajících taurin ve studii naměřena.

Další studie zase zmiňuje, že přidání 1000–2000 mg taurinu k užívání hořčíku zvyšuje jeho účinnost ve snižování krevního tlaku. Ačkoliv lidských studií v tomto směru prozatím není mnoho, prozatímní výsledky vypadají nadějně a je možné, že se do budoucna dočkáme dalších pozitivních výsledků.

Co je taurin a jaké má účinky na lidské tělo?

Taurin a sportovci: dočkáme se zvýšení výkonnosti?

Hned po krmivech pro kočky (pro ty je taurin esenciální a běžně přidává se do krmiv) jsou největším odběratelem taurinu sportovci. Prodejci jej propagují skrze stimulační účinky, podporu výkonnosti a lepší regeneraci. Často citovanou studií je publikace z dílny Mezinárodní společnosti pro sportovní výživuz roku 2013. Zde vědci opravdu zjistili, že taurin podporuje regeneraci po výkonu a snižuje bolestivost svalů po tréninku (DOMS = Delayed onset muscle soreness). Je však třeba doplnit, že účinků bylo dosaženo při celkovém příjmu 6 g taurinu denně (3x více, než kolik je v ČR povoleno na 1 den) navíc ve spojení s 10 g větvených aminokyselin BCAA.

K pozitivním závěrům dochází také studie McLeay z roku 2017, kde byl podáván samotný taurin v době 30 minut před výkonem a následující 3 dny po výkonu. Také zde však byly použité vysoké dávky, bylo podáváno 100 mg taurinu na každý kilogram hmotnosti (7 g taurinu pro osobu o hmotnosti 70 kg).

Review z roku 2021 doporučuje užívat 1–3 g taurinu 60–120 minut před fyzickým výkonem. Cílem je podpora regenerace a mírný ergogenní (výkon zlepšující) účinek. Současně se také udává, že taurin (na rozdíl třeba od kreatinu či beta‑alaninu) není třeba užívat dlouhodobě, účinkuje ihned po podání.

Co si z toho vzít?

Taurin je organická sloučenina, která se přirozeně vyskytuje v lidském těle. Tvoří se z aminokyseliny cysteinu, navíc jej přijímáme ve stravě, a to nejčastěji z masa, mořských plodů a vajec. Taurin se vyskytuje ve většině buněk lidského těla. Podporuje antioxidační procesy, reguluje osmolalitu a koncentraci vápenatých iontů a podílí se na tvorbě žlučových kyselin.

Suplementace taurinu se studuje u osob se zvýšeným krevním tlakem. Studie naznačují, že vlivem zvýšené hladiny sulfanu v krvi dochází k vazodilataci cév a k lepšímu průtoku krve. Sportovci užívají taurin před fyzickým výkonem pro snížení únavy. Studie z posledních let také naznačují, že užívání taurinu před a po tréninku může mít pozitivní vliv na regeneraci a snížení bolestivosti svalů způsobenou tréninkem (DOMS).

Nejlepší pre-workouty, které ti pomůžou zlepšit výkonnost
Nejlepší pre-workouty, které ti pomůžou zlepšit výkonnost
Víte, čím se nakopnout před tréninkem? Vyzkoušejte některý z těchto šesti preworkout suplementů a podpořte svůj trénink ještě o kus víc!
Kofein: jaký vliv má na naše zdraví a pomůže nám při sportu?
Kofein: jaký vliv má na naše zdraví a pomůže nám při sportu?
Kofein v podobě kávy či čaje si lidé zamilovali napříč celým světem. Je ale tento návyk zdravý? A jak je to s vlivem kofeinu na sportovní výkonnost?
Energy drinky: Kdy pomáhají, kdy škodí a kolik jich maximálně můžete vypít?
Energy drinky: Kdy pomáhají, kdy škodí a kolik jich maximálně můžete vypít?
Někteří na "energeťáky" nadávají, jiní na ně nedají dopustit. Možná mají pravdu obě strany. Ale pouze částečně. Energetické nápoje mají své negativní stránky, ale také ty pozitivní. Jak je tedy využít ve svůj prospěch?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.