5 důvodů, proč budete mít s nakopávačem kvalitnější trénink. Jak vybrat ten nejlepší?

RNDr. Tomáš Novotný
RNDr. Tomáš Novotný 21. 2. 2020
8 min. 4 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
5 důvodů, proč budete mít s nakopávačem kvalitnější trénink. Jak vybrat ten nejlepší?

Nakopávač za vás svaly nepostaví a ani tuk nezhubne. Tak proč má každý druhý fitness nadšenec doma hotovou sbírku dóz předtréninkových suplementů? Trénink s nakopávačem je totiž nejen podstatně zábavnější, často ale také bývá kvalitnější a pocitově jednodušší. Jak vám může nakopávač zlepšit trénink a co byste o jeho podávání měli vědět?

Nakopávač pomůže s koncentrací a přívalem energie během tréninku

Předtím, než se pustíme do rozboru funkčnosti nakopávačů, měli bychom uvést na pravou míru časté mýty, které okolo jejich používání přetrvávají:

 1. Kvalitní nakopávač neobsahuje dopingové ani žádné jiné zakázané látky, mohou jej proto bez obav používat i registrovaní sportovci.

 2. Užívání nakopávače pro zdravé osoby není nebezpečné a při dodržování doporučeného dávkování není ani zdraví škodlivé.

 3. Pravidelná konzumace nakopávače může vést k vytvoření tolerance na kofein a k postupné ztrátě účinnosti. Tak na to pozor a zkuste občas trénovat i bez nich!

Pojďme se už ale nyní věnovat samotnému působení nakopávače. Jaký vliv má na kvalitu našeho tréninku?

1. Budete více soustředění a koncentrovaní

První a druhé opakování myslíte na správné provedení, při pátém opakování už se vidíte někde mezi regály obchodu, kam máte po fitku namířeno, a po desátém opakování už lítáte od rodinných povinností k pracovním. Poznáváte se v tom?

Koncentrace na výkon není vždy samozřejmá, a proto je dobré na ní pracovat. Stále jsme jen lidi, a tak pomoc díky nakopávači není nikdy od věci. Snažte se ale pozornost a soustředěnost trénovat i bez nakopávače – kvalitu provedených opakování nemůžete nahradit jejich kvantitou!

V neposlední řadě nám podobné látky mohou pomoci s efektivnějším neuromuskulárním přenosem (přenos vzruchu mezi nervovým zakončením a svalovým vláknem). Díky tomu může dojít k zapojení většího množství motorických jednotek a k lepší koordinaci pohybu. 

Jaké látky nám pomůžou být koncentrovanější a soustředěnější? 

5 důvodů, proč budete mít s nakopávačem kvalitnější trénink. Jak vybrat ten nejlepší?

2. Dodá vám chybějící energii a drive do tréninku

Silový trénink je poměrně velká zátěž na centrální nervový systém, a pokud vedle posilovny ještě řešíte starosti v práci či v rodině, je jasné, že se vám občas mezi to železo chtít nebude.

Pokud má být nakopávač právě ten důvod, který vás dožene do posilovny, potom díky bohu za něj! Samozřejmě by takové počínání nemělo být "každodenním chlebem", ale o tom už jsme mluvili...

Jaké látky nám pomohou dodat energii a drive do tréninku? 

3. Pomůže vám s lepším zásobením svalů živinami

Pokud chceme v těle něco ovlivnit (bezpečně, ale zároveň účinně), zpravidla musíme využít nějaký mechanismus, který tělo velmi dobře zná a zcela běžně používá. A jak tělo zajišťuje zásobení tkání živinami?

Správně, krví! Takže pokud chceme zásobovat svaly intenzivněji, musíme zajistit efektivnější průtok krve. A přesně to se po konzumaci nakopávače v organismu stane. Vedlejším (nebo hlavním?!) efektem lepšího průtoku krve cévami je všeobecně známé "napumpování", které je mezi sportovci z posiloven všeobecně oblíbené. Mimo dobrého pocitu nám ale může pomoci zlepšit vytrvalostní, a dokonce i silový výkon

Vliv takových látek na efektivnější prokrvení je všeobecně známý, a tak ne nadarmo najdeme podobné látky v přípravcích na podporu erekce. 

Jaké látky nám pomohou lépe zásobit svaly živinami během tréninku?

4. Zlepší výkon a silovou vytrvalost

Zvedat víc a běhat dál – nejlépe ihned! Asi tak by se dal popsat úkol, který nakopávači dáváme před začátkem tréninku či důležitého závodu.

Některé látky doopravdy dokáží ihned zlepšit výkonnostní kapacitu prostřednictvím řady mechanismů, patří sem například kofein, jedlá soda či jednoduché cukry (ty potěší nejvíce vytrvalce a další příznivce aerobních sportů). 

Zapomínat bychom neměli ani na všeobecně známé větvené aminokyseliny BCAA, které nám mohou pomoci se snížením míry pociťované únavy.

V jiných případech je však třeba pravidelné užívání (nejméně 1–2 týdny), abychom mohli účinky reálně pozorovat – to je typicky případ kreatinubeta‑alaninu. Pokud však vytrváme, můžeme se těšit na zvýšení anaerobního výkonu až o 10–20 %!

Jaké látky nám pomohou zvýšit výkon ihned po podání?

 • Kofein, jedlá soda, glukóza, BCAA

Jaké látky nám pomohou zvýšit výkon díky dlouhodobější suplementaci?

5 důvodů, proč budete mít s nakopávačem kvalitnější trénink. Jak vybrat ten nejlepší?

5. Pomůže vám spálit během tréninku více kalorií

Když je hubnutí hlavní cíl, každá spálená kalorie se počítá. Nakopávač vás před tréninkem nejen nakopne, ale třešničkou na dortu bude i pár desítek spálených kalorií navíc, a to zejména díky zvýšenému termogennímu účinku (větší tvorbě tepla). To pocítíte už během tréninku, kdy budete zpoceni ještě předtím, než se dostanete k činkám.

Navíc díky soustředěnějšímu výkonu a lepší koncentraci dokážeme spálit během tréninku více kalorií. Ještě vyšší efektivitu můžeme očekávat od kvalitního spalovače tuku, se kterým bychom však nakopávač neměli kombinovat.

Jaké látky nám pomohou spálit více kalorií během tréninku?

 • Kofein, extrakt ze zeleného čaje, extrakt z guarany
 • Vzhledem k většímu množství vydaných kalorií v tréninku, efektivnějšímu hubnutí, je lepší sáhnout po spalovači tuku. Více se dočtete ve článku s názvem Jak správně vybrat a použít spalovač tuku?

Vybíráme ten nejlepší nakopávač. Na co si dát pozor?

Když se zeptáte známých fitness sportovců na jejich oblíbený nakopávač, zaručeně ukáží na jeden výrobek. Shodou okolností je to nakopávač zrovna od té značky, která sportovce sponzoruje. Vybírejte proto raději nakopávač podle vlastního uvážení, stačí si pořádně prostudovat složení. 

Co byste měli ve složení hledat?

 1. Funkční látky – třeba zrovna ty, které jsme si výše vyjmenovali.
 2. Účinné množství na jednu dávku – protože homeopatické množství ("aby se neřeklo") ještě nikdy nikoho nenabudilo (řada výrobců do svých produktů zařazuje jen minimální dávky účinných látek, díky čemuž vyvolává dojem "větší funkčnosti"). Porovnávejte výrobek s konkurenčními a snažte se vybírat takové, kde výrobce zajistil dostatečnou dávku pro pozorování daného efektu.

Vilgain Pre‑Workout

5 důvodů, proč budete mít s nakopávačem kvalitnější trénink. Jak vybrat ten nejlepší?

S jakými výrobky neuděláte chybu?

 1. Vilgain Pre‑Workout je ztělesněním měsíců snahy přinést opravdu skvěle fungující produktv, kterém nenajdete žádné zbytečné látky navíc. V každé dávce proto naleznete synergickou směs devíti účinných látek v optimálním množství a poměru, které se v účinku vzájemně podporují. Výsledkem toho je ještě silnější účinek než v případě samostatného podání. Těchto 9 látek funguje podobně jako 3 mušketýři. Jeden za všechny, všichni za jednoho. Mimo dnes zmíněné látky ve Vilgain Pre‑Workoutu najdete třeba i funkční extrakty z rostlin, které fungují jako adaptogeny. 
 2. Prom‑In Serious PRE je nakopávač s látkami, u kterých výrobce rozhodně nešetřil. A tak vznikl nabitý výrobek, který navíc obsahuje betain, tyrosin a DMAE, což je látka podobná cholinu.
 3. Extrifit Agrezz představuje komplexní předtréninkovou formuli, která obsahuje 13 účinných látek. přípravek obsahuje piperin, který znásobuje účinnost všech obsažených látek.

Vilgain Pre‑Workout bez kofeinu

Pre-workout bez kofeinu

Co si z toho vzít?

Nakopávač patří mezi suplementy, které se s oblibou užívají před tréninkem pro navození lepšího výkonu a dalších příznivých efektů. Nejedná se o zakázané látky a jeho užívání je pro zdravé osoby bezpečné.

Díky nakopávači před tréninkem můžete být během tréninku více soustředění a koncentrovaní na provedení jednotlivých opakování. To může mít i pozitivní vliv na budování svalů a síly, jelikož kvalitní a procítěné opakování poskytne tělu efektivnější signál pro tréninkovou adaptaci.

Díky kofeinu také můžete získat chybějící energii, která je potřebná ke kvalitně odcvičenému tréninku.

Efektivnější prokrvení namáhaných svalů je další klíčová funkce nakopávače. Díky citrulinu či argininu nejenže budete vypadat objemnější, ale také umožníte kvalitnější zásobení organismu živinami, což je důležité pro svalový růst.

Některé látky navíc umožňují zlepšení aerobního i anaerobního výkonu (výkonu v nízké i vysoké intenzitě zátěže), čímž můžou posloužit jako dobrý doplněk před důležitými závody. Ale pozor – některé látky (beta‑alanin, kreatin) musíte užívat dlouhodobě pro efektivní fungování!

Díky nakopávači můžete během tréninku spálit více kalorií, což se hodí nejen všem osobám, které by si přály nějaký ten kilogram shodit.

Při výběru nakopávače hledejte takové výrobky, které obsahují funkční látky v dostatečných dávkách, využít můžete také jednorázová balení.

Přidej se k 42 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
4 Líbí se mi Uložit článek