Čím nahradit kávu? Poznejte 7 alternativ kávy

9. 11. 2020
ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
Čím nahradit kávu? Poznejte 7 alternativ kávy
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Ačkoliv je káva skvělým řešením, abyste předešli rannímu roztrhnutí pusy od zívání, protože kofein stimuluje naši mentální i fyzickou výkonnost, ne každému může tradiční káva sednout. 

Někdo zase kávě nemusí přijít na chuť, nemusí mu dělat dobře, ale stejně někdy nastanou chvíle, kdy prostě potřebuje nakopnout. V dnešním článku si proto představíme několik alternativ tradiční kávy, díky kterým nahradíte klasický černý šálek.

Káva je bez pochyby zdraví prospěšná. Co ale dělat, když nám nechutná nebo ji pít nechceme?

Diskuzí, článků a studií o kofeinu je na internetu spousty. Jestli káva prospěšná je, či není, jestli s mlékem, nebo bez mléka… Káva je ceněna pro svou lahodnou chuť, specifickou vůni a antioxidační či povzbuzující účinky.

Kofein najdeme nejen v kávě či guaraně, ale je součástí i spalovačů tuků nebo preworkoutůKofein můžeme najít i v různých druzích čajů či nápojů, na které se podíváme právě v dnešním článku.

1. Yerba Maté

Yerba Maté je často označován jako nápoj Bohů. Co se za tímto označením skrývá? Sušené a drcené lístky cesmíny paraguayské z Jižní Ameriky. Yerba Maté obsahuje zejména tři povzbuzujících látky, jako je kofein, theobromin a theofylin, který má mimo jiné i protizánětlivé účinky. O tomto nápoji se říká, že má sílu kávy, zdravotní benefity čaje a přináší potěšení jako čokoláda.

Yerba maté má specifickou výraznou zemitou chuť. Obsahuje saponiny, což jsou nahořklé sloučeniny s protizánětlivým účinkem. V jednom šálku Yerba Maté (150 ml) najdeme průměrně 78 mg kofeinu, což je podobné množství jako v jednom šálku espressa, kde je průměrně 70–100 mg kofeinu.

Pro přípravu čaje se využívá extrakt i drcené listy, u kterých vám pro jeden šálek postačí jedna čajová lžička.

BIO Yerba Maté

BIO Yerba Maté

2. Zelený čaj

Zelený čaj je jedním z nejznámějších přírodních stimulantů vůbec. V jednom šálku zeleného čaje nalezneme průměrně necelých 30 mg kofeinu a mimo něj ještě třísloviny a aminokyselinu l-theanin, která může podporovat účinky kofeinu na psychický výkon, zároveň zmírňuje jeho někdy ostřejší nástup účinku. 

Zelený čaj mimo jiné obsahuje katechiny, přičemž nejznámější z nich je tzv. EGCG (epigalokatechin galát). Jedná se o přírodní látku, která má protizánětlivé a antioxidační účinky, EGCG by mohl hrát protektivní roli proti rozvoji kardiovaskulárních či nádorových onemocnění. Jeden takový šálek zeleného čaje obsahuje kolem 30–40 mg EGCG

Kromě zeleného čaje můžeme sáhnout například i po černém čaji s obsahem kofeinu kolem 47 mg nebo bílém čaji, který má podobné účinky.

BIO Gunpowder zelený čaj

BIO Gunpowder zelený čaj

3. Japonský čaj Matcha

Tento stoprocentní zelený čaj bohatý na antioxidanty je v dnešní době velice oblíbený, ani se nedivíme. Matcha čaj podporuje soustředěnost, lepší paměť a dobrou náladu. Díky kofeinu a aminokyselině L‑theaninu, která účinky kofeinu zmírňuje, nenásleduje po vypití čaje potenciální propad energie. Podobně jako tato synergie působí i v tradičním zeleném čaji. 

Podobně jako zelený čaj má i čaj matcha antioxidační účinky a dokáže nám o něco zrychlit metabolismus. Oproti tradičnímu zelenému čaji se u jeho výroby využívají celé listy čajovníku, které jsou krátce před sklizní zastíněny. To má za následek intenzivnější produkci chlorofylu a antioxidantů. Následně jsou lístky usušeny a rozemlety na prach. U tradičního zeleného čaje ani u Matcha se lístky nefermentují, a nedochází tak k jejich oxidaci.

BIO Japonská Matcha

BIO Japonská Matcha

4. Guarana

Semena guarany obsahují až šestkrát více kofeinu než tradiční kávová zrna. Guarana mimo samotný kofein obsahuje třeba theobromin a theofylin, které také stimulují centrální nervovou soustavu, a podílejí se tak na zlepšení koncentrace, soustředění a bdělosti.

I u guarany bychom si měli hlídat příjem kofeinu, v jedné tabletě nalezneme 18–32 mg kofeinu podle konkrétního výrobku.

5. Maca

Maca je doslova až zázračným afrodiziakem, které toho v sobě ukrývá mnohem více než jen podpoření paměti, nárůst energie a posílení psychické odolnosti. Maca také dokáže pozitivně působit na duševní zdraví a nalezneme v ní vitamíny jako vitamin C, B1, B2 a z minerálních látek je to například vápník, draslík nebo zinek. 

Tento nápoj navíc přispívá ke zvýšení libida u mužů i u žen. Mužům pomáhá černá a žlutá maca s plodností tím, že má pozitivní vliv na zvětšení počtu spermií a jejich hybnosti. 

Studie s využitím sebepozorovacího dotazníku zjistila, že skupina užívající macu pociťovala větší míru vnímané energie v porovnání se skupinou, která macu nepoužívala. K prozkoumání mechanismu účinku jsou zapotřebí další práce. 

Prášek z kořene Macy si můžeme přidat do kaší, smoothies nebo vypít rozmíchaný s oblíbenou tekutinou (voda, džus,...). Účinná denní dávka se pohybuje v rozmezí 1 500–3 000 mg.

BIO Maca

Čím nahradit kávu? Poznejte 7 alternativ kávy

6. Korálovec ježatý

Nejedná se o klasický čaj, ale jde spíše o houbu. Konkrétně se houba mísí s čerstvou kávou, aby měl nápoj synergický efekt na zlepšení pozornosti či sportovního výkonu. Své místo může najít i v situacích, kdy se potřebujeme vypořádat se stresem nebo se žaludečními problémy.

Některé studie dokonce naznačují, že nápoj z této populární houby může preventivně působit proti neurodegenerativním onemocněním, jako je Alzheimerova choroba. 

Houba podobně jako ovesné vločky obsahuje betaglukany, což jsou biologicky aktivní látky podporující například imunitní funkce a erinaciny, které napomáhají tlumit bolest a mají pozitivní vliv na neuroplasticitu.

7. Kombucha

Kombucha se připravuje ze zeleného či černého čaje a má sladkokyselou chuť. Obsahuje například kyselinu glukorunovou, která na sebe dokáže vázat škodlivé látky, které jsou následně vylučovány do žluče. Kombucha přirozeně obsahuje kofein a další alkaloidy z použitého čaje. Jejím velkým benefitem je fakt, že obsahuje probiotické bakterie podporující správnou funkci imunitního systému. 

U domácí přípravy Kombuchy si dejte pozor, aby byla připravována v čistém prostředí a fermentace nebyla zbytečně dlouhá (několik týdnů až měsíc), protože při kontaminaci nežádoucími bakteriemi a jejich následným růstem bychom si mohli ublížit vzniklými patogeny.

Co si z toho vzít?

V žádném směru zdravého životního stylu se nemusíte omezovat. Ať už se to týká stravy, pohybu nebo i pití kávy. Takové 3–4 šálky kávy za den nás dokáží ochránit před celou řadou nemocí i prodloužit život.

Ať už z jakéhokoliv důvodu nemůžete pít klasickou kávu, sami vidíte, že jejich alternativ je opravdu celá řada, která nejen že dodá dostatek elánu a vitality do vašeho dne či na trénink, ale obohatí vás i o celou řadu prospěšných látek v podobě vitaminů, antioxidantů a minerálních látek podporujících váš organismus.

Denní dávka kofeinu: kdy hrozí předávkování?
Denní dávka kofeinu: kdy hrozí předávkování?
Zajímalo vás někdy, jak na nás kofein působí, jaké množství kofeinu nakopne váš výkon a kolik kofeinu za den je tak akorát? Pojďme to zjistit!
Opravdu káva s mlékem škodí zdraví a způsobuje trávicí potíže?
Opravdu káva s mlékem škodí zdraví a způsobuje trávicí potíže?
Poškozuje káva s mlékem naše zdraví tak, jak nám tvrdí někteří "odborníci"? Pojďme se na tohle často diskutované téma podívat odborným okem.
Kombucha: co je zač, její účinky + návod na přípravu
Kombucha: co je zač, její účinky + návod na přípravu
Jak už podle názvu můžeme odhadnout, exoticky znějící název nápoje nás zavede do východní části Asie, kde byla kombucha velmi oblíbeným nápojem a také hojně používaným léčebným doplňkem v lidovém léčitelství. Pojďme se podívat, co se skrývá pod názvem kombucha.
Káva a její účinky na zdraví. Škodí, nebo prospívá?
Káva a její účinky na zdraví. Škodí, nebo prospívá?
Otázka skoro stejně stará jako ta o slepici a vejci, ale v tomto případě se pravdě blížíme mílovými kroky. Je pro nás pravidelné pití kávy zdravé? Jaké benefity pro nás z pití kávy plynou a kdo by měl své kávové dýchánky omezit?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.