Čím nahradit kávu? Poznejte 7 alternativ kávy

9. 11. 2020
Komentáře
Čím nahradit kávu? Poznejte 7 alternativ kávy
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Ačkoliv je káva skvělým řešením, abyste předešli rannímu roztrhnutí pusy od zívání, protože kofein stimuluje naši mentální i fyzickou výkonnost, ne každému může tradiční káva sednout. 

Někdo zase kávě nemusí přijít na chuť, nemusí mu dělat dobře, ale stejně někdy nastanou chvíle, kdy prostě potřebuje nakopnout. V dnešním článku si proto představíme několik alternativ tradiční kávy, díky kterým nahradíte klasický černý šálek.

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Čím můžeme nahradit šálek tradiční kávy
  • Jaké nápoje jsou nabité antioxidanty a s čím vším nám mohou pomoci
  • Proč a kde všude používat kořen Macy alias peruánský ženšen

Káva je bez pochyby zdraví prospěšná. Co ale dělat, když nám nechutná nebo ji pít nechceme?

Diskuzí, článků a studií o kofeinu je na internetu spousty. Jestli káva prospěšná je, či není, jestli s mlékem, nebo bez mléka… Káva je ceněna pro svou lahodnou chuť, specifickou vůni a antioxidační či povzbuzující účinky.

Kofein najdeme nejen v kávě či guaraně, ale je součástí i spalovačů tuků nebo preworkoutůKofein můžeme najít i v různých druzích čajů či nápojů, na které se podíváme právě v dnešním článku.

1. Yerba Maté

Yerba Maté je často označován jako nápoj Bohů. Co se za tímto označením skrývá? Sušené a drcené lístky cesmíny paraguayské z Jižní Ameriky. Yerba Maté obsahuje zejména tři povzbuzujících látky, jako je kofein, theobromin a theofylin, který má mimo jiné i protizánětlivé účinky. O tomto nápoji se říká, že má sílu kávy, zdravotní benefity čaje a přináší potěšení jako čokoláda.

Yerba maté má specifickou výraznou zemitou chuť. Obsahuje saponiny, což jsou nahořklé sloučeniny s protizánětlivým účinkem. V jednom šálku Yerba Maté (150 ml) najdeme průměrně 78 mg kofeinu, což je podobné množství jako v jednom šálku espressa, kde je průměrně 70–100 mg kofeinu.

Pro přípravu čaje se využívá extrakt i drcené listy, u kterých vám pro jeden šálek postačí jedna čajová lžička.

2. Zelený čaj

Zelený čaj je jedním z nejznámějších přírodních stimulantů vůbec. V jednom šálku zeleného čaje nalezneme průměrně necelých 30 mg kofeinu a mimo něj ještě třísloviny a aminokyselinu l-theanin, která může podporovat účinky kofeinu na psychický výkon, zároveň zmírňuje jeho někdy ostřejší nástup účinku. 

Zelený čaj mimo jiné obsahuje katechiny, přičemž nejznámější z nich je tzv. EGCG (epigalokatechin galát). Jedná se o přírodní látku, která má protizánětlivé a antioxidační účinky, EGCG by mohl hrát protektivní roli proti rozvoji kardiovaskulárních či nádorových onemocnění. Jeden takový šálek zeleného čaje obsahuje kolem 30–40 mg EGCG

Kromě zeleného čaje můžeme sáhnout například i po černém čaji s obsahem kofeinu kolem 47 mg nebo bílém čaji, který má podobné účinky.

Čím nahradit kávu? Poznejte 7 alternativ kávy

3. Japonský čaj Matcha

Tento stoprocentní zelený čaj bohatý na antioxidanty je v dnešní době velice oblíbený, ani se nedivíme. Matcha čaj podporuje soustředěnost, lepší paměť a dobrou náladu. Díky kofeinu a aminokyselině L‑theaninu, která účinky kofeinu zmírňuje, nenásleduje po vypití čaje potenciální propad energie. Podobně jako tato synergie působí i v tradičním zeleném čaji. 

Podobně jako zelený čaj má i čaj matcha antioxidační účinky a dokáže nám o něco zrychlit metabolismus. Oproti tradičnímu zelenému čaji se u jeho výroby využívají celé listy čajovníku, které jsou krátce před sklizní zastíněny. To má za následek intenzivnější produkci chlorofylu a antioxidantů. Následně jsou lístky usušeny a rozemlety na prach. U tradičního zeleného čaje ani u Matcha se lístky nefermentují, a nedochází tak k jejich oxidaci.

4. Guarana

Semena guarany obsahují až šestkrát více kofeinu než tradiční kávová zrna. Guarana mimo samotný kofein obsahuje třeba theobromin a theofylin, které také stimulují centrální nervovou soustavu, a podílejí se tak na zlepšení koncentrace, soustředění a bdělosti.

I u guarany bychom si měli hlídat příjem kofeinu, v jedné tabletě nalezneme 18–32 mg kofeinu podle konkrétního výrobku.

5. Maca

Maca je doslova až zázračným afrodiziakem, které toho v sobě ukrývá mnohem více než jen podpoření paměti, nárůst energie a posílení psychické odolnosti. Maca také dokáže pozitivně působit na duševní zdraví a nalezneme v ní vitamíny jako vitamin C, B1, B2 a z minerálních látek je to například vápník, draslík nebo zinek. 

Tento nápoj navíc přispívá ke zvýšení libida u mužů i u žen. Mužům pomáhá černá a žlutá maca s plodností tím, že má pozitivní vliv na zvětšení počtu spermií a jejich hybnosti. 

Studie s využitím sebepozorovacího dotazníku zjistila, že skupina užívající macu pociťovala větší míru vnímané energie v porovnání se skupinou, která macu nepoužívala. K prozkoumání mechanismu účinku jsou zapotřebí další práce. 

Prášek z kořene Macy si můžeme přidat do kaší, smoothies nebo vypít rozmíchaný s oblíbenou tekutinou (voda, džus,...). Účinná denní dávka se pohybuje v rozmezí 1 500–3 000 mg.

  • Konkrétně v Mace průměrně najdeme Vitamin C (8 mg/100g), B1 (280mg/100g), B2 (650mg/100g) a z minerálních látek je to například vápník (150mg/100g), draslík (2 050mg/100g) nebo zinek (3,8mg/100g).
Čím nahradit kávu? Poznejte 7 alternativ kávy

6. Korálovec ježatý

Nejedná se o klasický čaj, ale jde spíše o houbu. Konkrétně se houba mísí s čerstvou kávou, aby měl nápoj synergický efekt na zlepšení pozornosti či sportovního výkonu. Své místo může najít i v situacích, kdy se potřebujeme vypořádat se stresem nebo se žaludečními problémy.

Některé studie dokonce naznačují, že nápoj z této populární houby může preventivně působit proti neurodegenerativním onemocněním, jako je Alzheimerova choroba. 

Houba podobně jako ovesné vločky obsahuje betaglukany, což jsou biologicky aktivní látky podporující například imunitní funkce a erinaciny, které napomáhají tlumit bolest a mají pozitivní vliv na neuroplasticitu.

7. Kombucha

Kombucha se připravuje ze zeleného či černého čaje a má sladkokyselou chuť. Obsahuje například kyselinu glukorunovou, která na sebe dokáže vázat škodlivé látky, které jsou následně vylučovány do žluče. Kombucha přirozeně obsahuje kofein a další alkaloidy z použitého čaje. Jejím velkým benefitem je fakt, že obsahuje probiotické bakterie podporující správnou funkci imunitního systému. 

U domácí přípravy Kombuchy si dejte pozor, aby byla připravována v čistém prostředí a fermentace nebyla zbytečně dlouhá (několik týdnů až měsíc), protože při kontaminaci nežádoucími bakteriemi a jejich následným růstem bychom si mohli ublížit vzniklými patogeny.

Co si z toho vzít závěrem

V žádném směru zdravého životního stylu se nemusíte omezovat. Ať už se to týká stravy, pohybu nebo i pití kávy. Takové 3–4 šálky kávy za den nás dokáží ochránit před celou řadou nemocí i prodloužit život.

Ať už z jakéhokoliv důvodu nemůžete pít klasickou kávu, sami vidíte, že jejich alternativ je opravdu celá řada, která nejen že dodá dostatek elánu a vitality do vašeho dne či na trénink, ale obohatí vás i o celou řadu prospěšných látek v podobě vitaminů, antioxidantů a minerálních látek podporujících váš organismus.

[Instagram]

Denní dávka kofeinu: kdy hrozí předávkování?
Denní dávka kofeinu: kdy hrozí předávkování?
Zajímalo vás někdy, jak na nás kofein působí, jaké množství kofeinu nakopne váš výkon a kolik kofeinu za den je tak akorát? Pojďme to zjistit!
Opravdu káva s mlékem škodí zdraví a způsobuje trávicí potíže?
Opravdu káva s mlékem škodí zdraví a způsobuje trávicí potíže?
Poškozuje káva s mlékem naše zdraví tak, jak nám tvrdí někteří "odborníci"? Pojďme se na tohle často diskutované téma podívat odborným okem.
Dokáže něco nahradit ranní kávu? 4 tipy, jak se nastartovat i bez ní
Dokáže něco nahradit ranní kávu? 4 tipy, jak se nastartovat i bez ní
Vstáváte v brzkých hodinách a pokaždé vedou vaše kroky rovnou ke kávovaru? Ranní káva je pro mnoho z nás zvykem, a to nejenom kvůli lahodné nahořklé chuti, ale také pro její povzbuzující účinky. Můžeme si ale dopřát alternativy, které jsou pro naše tělo po ránu mnohem vhodnější a proberou nás stejně, ne‑li lépe. Jaké to jsou a co za benefity nám přináší? Budete překvapeni.
Kombucha: co je zač, její účinky + návod na přípravu
Kombucha: co je zač, její účinky + návod na přípravu
Jak už podle názvu můžeme odhadnout, exoticky znějící název nápoje nás zavede do východní části Asie, kde byla kombucha velmi oblíbeným nápojem a také hojně používaným léčebným doplňkem v lidovém léčitelství. Pojďme se podívat, co se skrývá pod názvem kombucha.
Káva a její účinky na zdraví. Škodí, nebo prospívá?
Káva a její účinky na zdraví. Škodí, nebo prospívá?
Otázka skoro stejně stará jako ta o slepici a vejci, ale v tomto případě se pravdě blížíme mílovými kroky. Je pro nás pravidelné pití kávy zdravé? Jaké benefity pro nás z pití kávy plynou a kdo by měl své kávové dýchánky omezit?
Yerba Maté: jihoamerický nápoj se stimulačními účinky
Yerba Maté: jihoamerický nápoj se stimulačními účinky
Nápoj připravený z listů cesmíny paraguayské patří mezi oblíbené stimulační nápoje v Jižní Americe. Jak se nápoj připravuje a jaké množství kofeinu obsahuje?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?