Deprese, útlum, dehydratace. Co dalšího vám můžou způsobit nebezpečné americké spalovače a nakopávače?

6 min. 4 Líbí se mi Komentáře
2
Uložit článek
Deprese, útlum, dehydratace. Co dalšího vám můžou způsobit nebezpečné americké spalovače a nakopávače?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Látek se stimulačním účinkem je mnoho. Abychom se v nich pořádně vyznali a dokázali posoudit jejich bezpečnost, museli bychom být vystudovaní biochemici. A tak spoléháme na zákony a na to, že látky, které jsou "za hranou", se tu neprodávají. 

A ono to tak nějak funguje, tedy alespoň v EU. Co ale dělat, když se dostaneme k produktům vyrobeným mimo EU s obsahem zakázaných látek, o kterých lidi z posilovny říkají, že jen tyhle nakopávače je pořádně nakopnou? 

Co se v tomto článku dozvíme?

 • Proč americké nakopávače vedou k větší stimulaci na trénink
 • Na jaké látky bychom si v US verzích nakopávačů měli dát pozor
 • Jaká zdravotní rizika nám hrozí, pokud se do jejich užívání pustíme

Proč jsou americké stimulanty mezi sportovci tak oblíbené?

Odpověď je jednoduchá, obsažené zakázané látky jsou často účinnější oproti běžně používaným povoleným látkám. Bohužel mají v řadě případů tak závažné vedlejší účinky, že mohou ohrozit naše zdraví, a v krajních případech dokonce i život. Poté už je to samozřejmě na vás, jestli vám to za to stojí, či nikoliv. Důležité je ale vědět, co do sebe doopravdy dáváte.

Kofein, taurin, vitaminy, … efedrin. Jaké látky mohou být problém?

Pojďme se nyní podívat na několik konkrétních látek, kterými se odlišují americké nakopávače a spalovače od těch běžně dostupných:

 • 1,3‑DMAA. Jedná se o látku podobnou amfetaminům, která má podstatně silnější stimulační účinky oproti kofeinu. V Česku jsme ji ještě nedávno vídali ve známé US verzi Jack3D nakopávače, dnes již ji na žádném českém poctivém eshopu nekoupíte. Ačkoliv bezpečnost této látky není detailně prostudována, zdá se, že může zvyšovat krevní tlak a tepovou frekvenci. V USA byly dokonce zaznamenány případy úmrtí, které byly spojeny s užitím suplementu obsahujícím 1,3‑DMAA.
 • Efedrin. Ani efedrin nepotěší registrované sportovce, jelikož se vyskytuje na WADA seznamu zakázaných dopingových látek. Akutně zvyšuje krevní tlak, výrazně přispívá ke zvýšení termogenního efektu (zvyšuje energetický výdej asi o 5 %, tedy asi 5x více než kofein) a přispívá ke snížení chuti k jídlu. Je často spojován se zvýšenou nervozitou či s bolestmi hlavy. 
 • Higenamin. Svým působením podobný efedrinu, také je součástí WADA seznamu zakázaných látek dopingového charakteru. Bezpečnost higenaminu je jen velmi málo prostudovaná.
 • DMHA (Octodrine). Další z řady stimulačních látek, u které chybí jakékoliv studie bezpečnosti na lidech, a tak je její užívání za účelem stimulace doslova hazardem.
 • Yohimbin. Někteří jej milují pro jeho afrodiziakální účinky, jiní pro jeho značný vliv na spalování tuku. Všichni společně by však měli vědět o jeho vedlejších účincích. Nejčastěji se hovoří o zvýšení krevního tlaku, krevního tepu a prohloubení stavů úzkosti. 

I nevinný kofein či synefrin (běžně používané látky i v EU) se může stát problémem ve chvíli, kdy se užívá mnohem vyšší dávka, než je běžně doporučováno odbornými organizacemi či legislativou. Neuvážené dávkování potom může znamenat velké zdravotní riziko pro organismus. 

Sázejte proto raději na transparentní značky a vyhýbejte se pofidérním "podpultovkám" nebo zcela neoznačeným suplementům z pochybných stránek. Pokud užíváte kofein či synefrin samostatně, měli byste se vejít do jednorázové dávky 3 mg kofeinu na 1 kg hmotnosti, v případě synefrinu do 20 mg za den. 

5 důvodů, proč se těmto nakopávačům a spalovačům vyhnout

Není pochyb, že podobné stimulanty pomohou se spalováním tuku či s tréninkovou stimulací podstatně lépe než doplňky stravy splňující evropskou či českou legislativu. 

Musíme si ovšem plně uvědomovat riziko, které užívání těchto produktů představuje. Proč bychom se měli těmto výrobkům i přes jejich "účinnost" raději vyhnout?

Deprese, útlum, dehydratace. Co dalšího vám můžou způsobit nebezpečné americké spalovače a nakopávače?

1. Negativní vliv na srdce a cévy

Zakázané stimulanty mohou mít negativní vliv na kardiovaskulární systém. Nejčastěji jde o problémy se zvýšením krevního tlaku a tepové frekvence, které mohou v nejhorších scénářích vést až k infarktu, cévní mozkové příhodě či k závažným poruchám srdečního rytmu

Tyto nežádoucí účinky se mohou projevit zejména u osob s onemocněním srdce a cév. Bez rizika ovšem nejsou ani zdraví jedinci, takže si dejte pozor, aby se z vašeho předtréninkového rituálu nevyklubal závažný zdravotní problém. 

2. Dehydratace

Dehydratace snižuje výkonnost, unavuje a může být nebezpečná. V podstatě je to spojeno s tím, co od spalovačů očekáváte – zvýšení bazálního metabolismu vede k většímu termogennímu efektu. 

A abyste se nepřehřáli, tak se potíte. Nezapomeňte ale, že to klidně mohou být 2 litry tekutin, které takto ztratíte tréninkem – to je spousta sodíku, draslíku a dalších iontů, které byste měli do organismu doplnit. Není proto žádoucí termogenní efekt takto zneužívat.

Deprese, útlum, dehydratace. Co dalšího vám můžou způsobit nebezpečné americké spalovače a nakopávače?

3. Narušení zdravého vztahu ke sportu

Silné stimulanty narušují zdravý vztah ke sportu. Jistě, můžete si říct, že jedna dávka nakopávače vám příliš neublíží a trénink podstatně vylepší. V principu máte pravdu, ale otázkou zůstává, jestli je taková úvaha vůbec na místě. 

Nakopnout se sem tam na trénink pomocí kávy či bezpečného předtréninkového výrobku nemusí být žádný problém, ale pravidelně využívat nadměrnou schopnost stimulace k lepšímu tréninkovému výkonu je jako zobnout nějakou tu "pilulku" před celonočním učením či večírkem.

4. Nežádoucí útlum

Chvíle stimulace a energie je vykoupena mnohahodinovým útlumem, lidově dojezdem. Možná znáte podobný efekt u kofeinu, tak zde tuto intenzitu několikrát vynásobte.

5. Riziko psychických problémů

Mezi časté vedlejší účinky výše zmíněných stimulantů patří projevy deprese a úzkosti. Pozor by si měly dát osoby, které mají k depresím přirozené sklony, jelikož se symptomy mohou při pravidelném užívání těchto látek prohloubit.

Deprese, útlum, dehydratace. Co dalšího vám můžou způsobit nebezpečné americké spalovače a nakopávače?

Co si z toho vzít?

 • Americké nakopávače a spalovače jsou oblíbené pro své intenzivnější účinky, které jejich uživatelům pomáhají se stimulací na tréninkový výkon a s hubnutím.
 • Účinnost těchto suplementů je však vykoupena řadou vedlejších účinků a nedostatečným testováním těchto látek na lidech. Ve skutečnosti totiž stále nemusíme přesně vědět, jaká zdravotní rizika nám po konzumaci některých látek hrozí.
 • Zpozornět byste měli, pokud na etiketě vašeho výrobku najdete například 1,3‑DMAA, DMHA, efedrin, yohimbin či higenamin.
 • Při užívání takových látek vám mohou hrozit potíže s kardiovaskulárním systémem, mohou se prohlubovat symptomy deprese a úzkosti a pozor byste si měli dát také na dehydrataci, která je způsobena intenzivním pocením.
 • Je pravděpodobné, že po odeznění stimulačních účinků budete procházet stavem útlumu a únavy. Může se ale také stát, že vám konzumace těchto silných stimulantů znesnadní usínání. Oba efekty jsou nepříjemné a narušují pravidelné cirkadiánní rytmy.

Přidej se k 44 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
4 Líbí se mi Uložit článek