Jak se vyrábí syrovátkový protein?

Komentáře
Jak se vyrábí syrovátkový protein?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Syrovátkový protein patří mezi nejkvalitnější zdroje bílkovin vůbec. Ovšem ne všechny syrovátkové proteiny jsou svým složením stejné – liší se způsobem výroby, které se poté podepisuje nad složením proteinu a jeho nutričních hodnotách. Jak se syrovátkový protein vyrábí a jak vybrat takový produkt, který obsahuje největší podíl pro tělo prospěšných látek?

Krok za krokem: jak probíhá výroba syrovátkových proteinů?

1. Nejprve je zapotřebí oddělit z mléka syrovátku

Syrovátkové protein se vyrábí z kravského mléka. Syrovátkové bílkoviny tvoří asi 20 % mléčných bílkovin, a tak pro výrobu 1 kg výsledného proteinu je zapotřebí více než 100 litrů kravského mléka. 

Prvním krokem je tedy oddělení syrovátky, které spočívá v přidání chymosinu jako syřidla do mléka, čímž se z něj vysráží kasein (zbývající složka mléčných bílkovin) a syrovátka se odvádí k dalšímu zpracování. Vysrážený kasein se dále používá k výrobě sýrů nebo tvarohů. 

Takto zpracovaná syrovátka má ovšem k syrovátkovému proteinu ještě pořádný kus cesty. V průměru má totiž přibližně následující složení:

Obsah živiny (g/100 g)
Bílkoviny13
Sacharidy (laktóza)83
Tuky1

Sušená sladká syrovátka v této podobě se s oblibou používá do kojeneckých výživ nebo do sacharidových nápojů (gainerů). Pro výrobu syrovátkových proteinů je však potřeba ji ještě dále zpracovat

obrázek z gettyimages.com

2. Následně je třeba syrovátkové bílkoviny zakoncentrovat 

Nutriční hodnoty sladké syrovátky rozhodně nepřipomínají nutriční hodnoty syrovátkových proteinů. To ale teď změníme. Nyní totiž přichází ten správný čas k tomu, kdy se v syrovátce přítomné bílkoviny zakoncentrují, čímž se zvýší jejich procentuální zastoupení v sušině.

Dlouhá léta se k tomuto procesu používala již v první fázi metoda ultrafiltrace, při které dochází k zadržování bílkovin na polopropustných membránách, zatímco menší molekuly (například mléčný cukr – laktóza) membránou prochází. Metoda ultrafiltrace hned v první fázi výroby má však nepříjemnou technologickou vadu – zbytkový mléčný tuk se totiž na polopropustné membráně zadržuje také, a 80% syrovátkový koncentrát tak obsahuje asi 7–8 % zbytkového tuku. Následně je možné bílkoviny koncentrovat metodou iontové výměny a vytvořit syrovátkový izolát, čímž se však naruší nativní struktura bílkovin a současně dochází ke změně poměrů mezi základními typy peptidů v syrovátkovém proteinu.

Elegantní řešení se objevuje v 90. letech minulého století s příchodem metody CFM (mikrofiltrace zkříženým tokem). Při CFM metodě dochází k filtraci kolmo na směr průchodu syrovátky. Tímto způsobem je možné získat syrovátkový koncentrát s obsahem 80 % bílkovin jen s minimálním množstvím tuku. Následná ultrafiltrace takto připraveného koncentrátu může vést až k syrovátkovému izolátu, který obsahuje přibližně 90 % bílkovin. Metodu CFM si můžete blíže prohlédnout na následujícím obrázku. 

zdroj obrázku: https://cdn.openpr.com/S/8/S801762440_g.jpg

"Feed" představuje vstup syrovátky do filtrů a směr jejího toku, "permeate" pak získaný syrovátkový koncentrát. "Retentate" označuje takové látky, které byly membránou zadrženy.

3. Přefiltrovaný syrovátkový koncentrát je nutné usušit

CFM filtrací získáváme koncentrát, který je z velké části zbavený zbytkových sacharidů a tuků. Stále je v něm však vysoký podíl vody, kterou je třeba odstranit. Nevhodným či příliš nešetrným přístupem by mohlo dojít k tomu, že se nativní frakce peptidů denaturují. Z toho důvodu se používá tzv. sprejové sušení, při kterém dochází k rychlému a šetrnému vysušení malých kapének původní suroviny a k odstranění vody.

Syrovátkový protein je tímto na světě. V případě koncentrátu protein obsahuje asi 80 % bílkovin, izoláty mohou mít i více než 90 %. Především v koncentrátu se stále vyskytují zbytkové cukry (laktóza) a tuky, v jedné dávce proteinového nápoje to jsou však minimální množství. Vedle základních makroživin jsou syrovátkové proteiny poměrně bohaté na vápník, o trochu méně v nich najdeme hořčíku nebo železa. 

Jak se ochucují syrovátkové proteiny?

Neochucený syrovátkový protein má sám o sobě poměrně příjemnou mléčnou chuť a tak jeho ochucení zpravidla nečiní výrobcům žádné velké komplikace. Ve většině případů se používá oblíbená trojkombinace k dochucení: aroma, barvivo a sladidlo. Pokud je aroma přírodní (např. stévie), najdete o tom zmínku ve složení, stejně tak i s barvivy. Jako sladidlo se v drtivé většině případů používají umělá sladidla (sukralóza) s vysokou sladivostí, jelikož doplňovat syrovátkový proteinový koncentrát právě zbavený mléčného cukru (laktózy) cukrem klasickým není úplně žádoucí. 

V této podobě je již možné syrovátkový protein vídat v nabídce výrobců doplňků stravy. Další doplnění proteinových nápojů může spočívat v doplnění guarové gumy a sojového lecitinu, které umožňují vylepšit strukturu a texturu výsledného nápoje. 

Náš Vilgain Grass‑Fed Whey Protein je syrovátkový proteinový koncentrát (WPC) ultrafiltrovaný za nízkých teplot, který je slazen přírodně - pouze stévií a dochucený aromaty získanými z přírodních surovin.

Co si z toho vzít?

Výroba syrovátkových proteinů spočívá v několika po sobě jdoucích krocích. Nejprve se z mléka získává sladká syrovátka, z té se následně koncentrují syrovátkové bílkoviny a v posledním kroku se zachycené bílkoviny suší na prášek tak, jak ho známe od výrobců doplňků stravy. Rozhodně tak nejde o žádný výrobek, který by procházel mnoha chemickými reakcemi. Čistý neochucený produkt je ve většině případů vlastně pouze zpracovaná syrovátka z mléka, která je čistě přírodního původu

Při výběru syrovátkových proteinů bychom měli sledovat také způsob výroby. Označení CFM pro nás znamená jistotu šetrného zpracování, při kterém se zachovaly nativní struktury přítomných peptidů, což je rozhodně příjemné plus. Navíc tímto způsobem dochází k zachování poměru mezi jednotlivými typy peptidů, což je další výhoda oproti syrovátkovým izolátům vyráběným iontovou výměnou, při které dochází mj. k odstranění rychle vstřebatelných glykomakropeptidů.

Z hlediska ochucení preferujte takové výrobky, které mají složení jednoduché a čitelné. Přírodní barvivo, přírodní aroma a stévia jako sladidlo je příjemná trojkombinace, která bohatě postačí k dochucení syrovátkového proteinu. Naopak výplňové cukry jako maltodextrin nebo dextróza nejsou ve větším množství žádoucí. 

Jaký vybrat protein bez laktózy?
Jaký vybrat protein bez laktózy?
Trpíte laktózovou intolerancí a lámete si hlavu nad tím, jaký protein je pro vás ten pravý? Po přečtení článku budete mít konečně jasno.
Syrovátkový vs. sójový protein: v čem se liší a který je lepší?
Syrovátkový vs. sójový protein: v čem se liší a který je lepší?
Syrovátkový protein patří mezi nejkvalitnější zdroj bílkovin mezi živočišnými proteiny, o tom sójovém můžeme říct to samé pro kategorii rostlinných proteinů. Jak si vedou mezi sebou?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.