Nejlepší rostlinné zdroje bílkovin aneb TOP 6 alternativních potravin pro naše svaly

23. 9. 2021
Komentáře
3
Nejlepší rostlinné zdroje bílkovin aneb TOP 6 alternativních potravin pro naše svaly
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Všežravci v tom mají jasno. Bílkoviny najdeme v mase, vejcích a když to nestačí, zalijeme to proteinem, ne? Ano, ale protože by naše strava měla být co nejpestřejší a rostlinné zdroje bílkovin začínají být čím dál tím více známé kvůli narůstajícímu počtu veganů, je ten správný čas si představit těchto šest kandidátů na nejlepší zdroje rostlinných bílkovin se slušným zastoupením esenciálních aminokyselin.

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Proč bychom měli ve své stravě navýšit zastoupení z rostlinných zdrojů
  • Něco málo o tom, kde hledat zdroje bílkovin pro vegany  
  • Stručné představení našich šesti statečných rostlinných zdrojů bílkovin
  • Že bychom měli rostlinné zdroje bílkovin kombinovat, abychom získali všechny aminokyseliny

Bílkoviny nejsou jen maso, ale také luštěniny a obiloviny! Proč jim dát šanci?

Rostlinná strava se skládá především z obilovin, luštěnin, ovoce a zeleniny. Zakládá si na tom, že se zde nekonzumují žádné živočišné produkty, jako je maso, vejce a mléčné výrobky. Všechny tyto produkty jsou  ve světě fitness a zdravého životního stylu primárními zdroji bílkovin. Je tedy otázkou, proč v našich jídelníčcích není více rostlinných zdrojů bílkovin?

Jaké můžeme najít důvody pro zařazení rostlinných zdrojů bílkovin?

  1. Etické (to je ale spíše veganství jako takové), kde člověk rostlinnou stravu bere jako životní styl a část jeho filozofie.
  2. Zdravotní důvody, které nám v posledních letech potvrdilo několik oficiálních studií. Snížení procenta civilizačních onemocnění, jako je například cukrovka, osteoporóza a další. Pokud dbáme na zdravý životní styl, pravděpodobně máme také rizika výše zmíněných nemocí malá. V průměru však rostlinná strava vychází zdravěji než klasická západní strava.
  3. Pestré vylepšení jídelníčku, kterým dokážeme přinést na talíř řadu nových chutí, vůní a celkově se třeba cítit "lehčeji."

A co jsou to tedy ty rostlinné zdroje bílkovin?

Bílkoviny jsou jedny z hlavních makronutrientů v naší stravě. Základní stavební kámen lidského těla, které se skládají z aminokyselin. Jakmile se bílkovina dostane do našeho těla, začne se rozkládat na jednotlivé aminokyseliny. 

Abychom si zajistili dostatečný příjem všech aminokyselin, zejména těch, které jsou v rostlinných zdrojích omezené, musíme rostlinné zdroje bílkovin mezi sebou vhodně kombinovat a mít celkově pestrý jídelníček.

Nejlepší rostlinné zdroje bílkovin aneb TOP 6 alternativních potravin pro naše svaly
obrázek ze shutterstock.com

Základ bychom měli a teď hurá do praxe! Seznamte se s 6 nejlepšími zdroji rostlinných bílkovin!

Nejdříve bych vám ráda představila výrobky vyrobené ze sóji. Sóju ve své přirozené podobě známe jako sójové boby. Sója je luštěnina bohatá na vlákninu (9 gramů na 100g) a přirozeně obsahuje vysoké procento bílkovin. 

Ze sóji jsou nutričně nejvýhodnější fermentované produkty, jako je misso, natto, tempeh a některé druhy tofu. Ze sójových bobů se poté vyrábí dalším zpracováním celá řada produktů. Nejpřirozenějším a pro nás nejprospěšnějším způsobem je fermentace neboli kvašení. 

1. Tofu vyráběli v Číně dlouho než jsme zjistili, že existuje. Proč dát tofu šanci?

Ať jste vegan, nebo ne, určitě jste o tomto bílém kvádru s názvem tofu již slyšeli. V čem tofu boduje?

  • obsahuje příznivé spektrum mastných kyselin a díky tomu má pozitivní vliv na zdraví srdce a cév
  • je bohaté na bílkoviny a obsahuje celkem slušné množství vápníku a hořčíku
  • tofu a sója jako taková je bohatá na fytoestrogeny, jejichž konzumace je spojena se snížením rizika vzniku nádorů prsu a prostaty

Tofu seženeme ochucené snad na všechny způsoby. Vždy ho ale zbavte přebytečné vody

Nejenže se tofu pyšní výše zmíněnými benefity, ale také má "skvělou" vlastnost neutrální chuti. Pokud si tedy nekoupíte uzené, marinované nebo jinak ochucené. Volba je na vás! Bude to kari, chilli, opečené, hozené do polévky, na sladko nebo jen jako syrová svačinka se zeleninou?

Ve 100 gramech tofu průměrně najdeme:

  • 120 kcal
  • 2 g sacharidů
  • 7 g tuků
  • 13 g bílkovin

Tip na závěr: Než s tofu začnete pracovat, zbavte ho přebytečné vody pomocí ubrousků.

2. Méně známý, ale chuťově výraznější kolega tofu, je znám jako tempeh

Stejně jako tofu se tempeh se vyrábí ze sójových bobů pomocí fermentace (kvašení), následně je dalšími postupy zpracováván a díky tomu se mění obsah antinutrientů. Opět můžete na trhu sehnat několik druhů tempehu jako například uzený, marinovaný nebo originál, který má na rozdíl od tofu více výraznou kouřově oříškovou chuť.

Tempeh je bohatý na bílkoviny, neobsahuje žádný cholesterol, je lehce stravitelný a disponuje slušným množstvím hořčíku, manganu a vápníku.

Ve 100 gramech tempehu průměrně najdeme:

  • 200 kcal
  • 10 g sacharidů
  • 11 g tuků
  • 19 g bílkovin
Nejlepší rostlinné zdroje bílkovin aneb TOP 6 alternativních potravin pro naše svaly
obrázek ze shutterstock.com

3. Quinoa není jen tak obyčejnou přílohou, je skvělým zdrojem bílkovin!

Quinoa je pseudoobilovina (dvouděložná rostlina, které mezi obilí nepatří), která je přirozeně bezlepková a v dostatečné míře obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin, tudíž je plnohodnotným zdrojem bílkovin. Quinoa je také slušným zdrojem vlákniny a antioxidantů. Můžeme ji najít ve třech barevných podobách a to v červené, černé a bílé.

Quinoa je bohatá na hořčík, mangan, fosfor, kyselinu listovou, měď, železo, zinek, draslík a vitamíny B1, B2 a B6.  

Ve 100 gramech syrové quinoy průměrně najdeme:

  • 370 kcal
  • 64 g sacharidů
  • 6 g tuků
  • 14 g bílkovin
  • 7 g vlákniny

I přes všechny zmíněné benefity quinoa stále není moc populární a přitom je skvělou volbou pro lidi s intolerancí na lepek nebo celiakií.

4. Červenou čočku zná snad každý a hodí se téměř ke všemu!

Čočku oproti quinoe zná určitě i vaše babička! Táhne se s ní dlouholetá tradice na Nový rok, ale víte, že krom peněz po celý rok nám přinese i spoustu jiných benefitů, kterých bychom si měli my fitnessáci všímat?

Luštěniny jako takové jsou nejen bohaté na komplexní sacharidy, ale obsahují také slušné množství rostlinných bílkovin. Druhů čoček je nespočet. Mezi nejoblíbenější druhy čoček patří zelenáčervená, která na rozdíl od té zelené nenadýmá, protože je loupaná a půlená. Máte rádi zelenou čočku? Vyzkoušejte náš recept na Boloňské veganské fit špagety.

Červená čočka je velice slušným zdrojem vlákniny. A jak všichni víme, vláknina na sebe váže škodlivé látky, reguluje hladinu krevního cukru, zpomaluje vyprazdňování žaludku a zpomaluje tak vstřebávání sacharidů do krevního oběhu. Navíc je vláknina velmi důležitá pro zdraví naší střevní mikrobioty (Anderson, 2009; Lattimer, 2010; Slavin, 2013). 

Ve 100 gramech syrové červené čočky průměrně najdeme:

  • 360 kcal
  • 60 g sacharidů
  • 2 g tuků
  • 26 g bílkovin
  • 20 g vlákniny
Nejlepší rostlinné zdroje bílkovin aneb TOP 6 alternativních potravin pro naše svaly

Proč je pro nás vláknina nezbytnou živinou? Podílí se totiž na zdraví našeho zažívání 

5. Cizrna alias římský hrách je pokladem kuchyně blízkého východu

Cizrna je asi jeden z mých nejoblíbenějších druhů rostlinných bílkovin. Dá se totiž připravit na milion způsobů! Můžete ji přidat jen tak do salátu, omáček, samotnou zobat místo brambůrků po pár minutách v troubě a nebo z ní udělat hummus a falafel.

Cizrna je přirozeně bohatým zdrojem vitaminů a minerálů podobně jako ostatní druhy luštěnin. Cizrna (100 g v syrovém stavu) v sobě ukrývá zhruba třetinu doporučeného denního příjmu železa a desetinu vápníku. Potěší i svým obsahem hořčíku, fosforu a nízkým glykemickým indexem, který má hodnotu kolem 30.  

Ve 100 gramech syrové cizrny průměrně najdeme:

  • 364 kcal
  • 63 g sacharidů
  • 6 g tuků
  • 19 g bílkovin
  • 17 g vlákniny

6. Mungo fazole jsou poklad pocházející z Indie, který obohatí každé jídlo

Pojďme si společně představit posledního zástupce rostlinných bílkovin z tabulky vyvolených, kterými jsou fazole mungo!  Mungo fazolím se prozatím nedostalo tolik pozornosti, kolik by si zasloužily, což je velká škoda! Ideální formou přípravy je nechat si fazolky naklíčit, protože naklíčená luštěnina má vyšší obsah enzymů. Můžeme je pak přidat do salátů nebo do asijských jídel. 

Mungo fazole jsou dalším výborným zdrojem minerálů a vitaminů, jako je vápník, železo, hořčík, draslík a vitaminy B2, B3, B5 a B6. V neposlední řadě fazole mungo obsahují množství zdravých antioxidantů, které nám mohou pomoci snížit riziko vzniku civilizačních chorob.

Naklíčené mungo fazole se dají sehnat v supermarketu nebo si je jednoduše můžete nechat naklíčit sami doma! Stačí si pořídit potřebná semínka na klíčení. A jak dál? To se dozvíte třeba zde.

Ve 100 gramech syrových mungo fazolí průměrně najdeme: 

  • 347 kcal
  • 60 g sacharidů
  • 1,5 g tuků
  • 24 g bílkovin
  • 17 g vlákniny

[Instagram]

Vyplatí se do svého jídelníčku zařadit rostlinné bílkoviny?

Myslím, že na tuto otázku si po přečtení dnešního článku už dokážete odpovědět sami. Na druhou stranu by si každý fitnessák měl dát ruku na srdce, že zdravá strava a ta veganská od sebe nemá vůbec daleko a opravdu jediné, co se prakticky liší, je zdroj bílkovin. Nevěříte? Mrkněte se do článku Co jíst pro vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé. Vždyť veganský hamburger si můžeme objednat dokonce i v McDonaldu. Ať jste vegan, vegetarián nebo masožravec, nasaďte zástěru a hurá do kuchyně!

Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 jednoduchých tipů, jak jíst více vlákniny, být zdravější a snadněji hubnout
10 jednoduchých tipů, jak jíst více vlákniny, být zdravější a snadněji hubnout
Chutě na sladké, kručící žaludek nebo zažívací problémy signalizují, že je s vaším tělem něco v nepořádku. Může to být právě nedostatek vlákniny, který zmíněné neduhy způsobuje. Poradíme vám, jak tuto chybu napravit.
10 netradičních zdrojů bílkovin pro pestrý jídelníček. Znáte je všechny?
10 netradičních zdrojů bílkovin pro pestrý jídelníček. Znáte je všechny?
Zapomeňte na nudu, na talíři je důležitá pestrost! Kuřecí s kuřecím je minulostí, seznamte se s 10 lahodnými zdroji bílkovin, které osvěží váš jídelníček a uspokojí vaše po bílkovinách lačnivé svaly.
Je veganství zdravé? Pro a proti dietnímu režimu, který přerostl v životní styl
Je veganství zdravé? Pro a proti dietnímu režimu, který přerostl v životní styl
Veganství, ať už je z jakéhokoliv důvodu, se stává čím dál populárnějším. Víte ale, co všechno obnáší, jaké jsou jeho benefity a jaké negativní dopady může mít?
Mohou být vegani špičkoví sportovci? Inspirativní instagramové profily
Mohou být vegani špičkoví sportovci? Inspirativní instagramové profily
Veganství se stalo během posledních dvou let módní záležitostí. To však neznamená, že tento styl stravování nepřinesl své ovoce i v době, kdy se o veganství tolik nemluvilo. Jedním z neúspěšnějších příběhu je o Carlu Lewisovi, který díky své fyzické kondici a přechodu na veganskou stravu zaběhl světový rekord ve sprintu na 100 m. Na světové i české sportovní scéně se objevuje několik úspěšných lidí, kteří se stravují vegansky. Necháte se inspirovat a přehodnotíte svůj jídelníček?
The Game Changers: Musíme se pro zdraví a špičkový sportovní výkon stát vegany?
The Game Changers: Musíme se pro zdraví a špičkový sportovní výkon stát vegany?
Game Changers. Film, který obletěl svět a vyvolal velký poprask v oblasti výživy. Tvůrci nám v něm předkládají nesporné výhody rostlinné stravy a vyvrací fakt, že pokud chceme být silní, musíme jíst hodně masa. Je ale vše, co ve filmu zaznělo, pravda? Nebo by si některá tvrzení zasloužila objektivnější hodnocení?
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Co si představit pod zdravým životním stylem? Komplexní přehled aktuálních doporučení ke stravování, pohybu a odpočinku.
Skvělá postava i bez dietologa. Jednoduché základy stravování
Skvělá postava i bez dietologa. Jednoduché základy stravování
Baví vás cvičit a zároveň nechcete trávit dlouhé večery studiem metabolismu sacharidů a nejnovějších studií o (ne)škodlivosti lepku? Pak možná není nutné zjišťovat si nejbližší termín semináře výživového poradenství, ale stačí se řídit několika základními pravidly.
Střevní mikrobiom: co ovlivňuje a jak se o něj starat?
Střevní mikrobiom: co ovlivňuje a jak se o něj starat?
Prospěšnou skladbou mikrobiomu, kterou ovlivníme životním stylem, dokážeme předcházet nadváze, cukrovce, riziku infarktu nebo třeba depresím.
Co je glykemický index a jak skutečně ovlivní naše hubnutí?
Co je glykemický index a jak skutečně ovlivní naše hubnutí?
Prý stačí vybírat potraviny s nízkým glykemickým indexem, tomu vysokému se vyhýbat a budeme štíhlí, zdraví a krásní... Ano, zní to opravdu skvěle! Ale bohužel, ani tentokrát to nemáme tak jednoduché a je otázka, do jaké míry si vůbec třeba s glykemickým indexem lámat hlavu.
Probiotika, prebiotika a synbiotika, jak se v nich vyznat?
Probiotika, prebiotika a synbiotika, jak se v nich vyznat?
Co jsou to probiotika, prebiotika a synbiotika? Ultimátní návod, jak se v tom vyznat, je tu. Pomůžou při nachlazení, léčbě antibiotiky nebo před cestou do exotických zemí!
Pravda o lepku! Smyšlený strašák, nebo tichý zabiják?
Pravda o lepku! Smyšlený strašák, nebo tichý zabiják?
Lepek je v moderní společnosti chápán jako příčina všeho zlého spáchané na lidské rase. Bohužel to není tak jednoduché. Lepku v žádném případě nemůžeme přiřknout vinu za naše problémy. Kdy lepek opravdu škodí?
Veganský burger od McDonald's dobývá Evropu
Veganský burger od McDonald's dobývá Evropu
Už i McDonald's poznal, že rostoucí zájem populace o rostlinné produkty může být velmi výhodná obchodní příležitost. S tváří zdravé varianty hamburgeru si prozatím jen ve Finsku a ve Švédsku můžeme zakoupit veganský burger McVegan. Je ale McVegan opravdu zdravější než jeho masití kolegové?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.