Jak na zdravé vlasy? 8 potravin, které byste měli zařadit v jídelníčku

Komentáře
Jak na zdravé vlasy? 8 potravin, které byste měli zařadit v jídelníčku
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Snížená kvalita či vypadávání vlasů patří mezi nejčastější problémy spojené s vlasy.
  • Příčinou bývá často nevhodná strava, která postrádá některé důležité vitaminy či minerální látky.
  • Výběrem vhodných potravin lze v mnoha případech problém razantně snížit.

Zdravý životní styl v čele s příjmem kvalitních živin hraje podstatnou roli v udržení zdravých a kvalitních vlasů. A ačkoliv další faktory jako věk či genetiku neovlivníme, výživu můžeme ovlivnit víc než cokoliv jiného. Jaké potraviny zařadit do jídelníčku pro udržení zdravých vlasů a má smysl spoléhat se na doplňky stravy?

Výživa pro zdravé vlasy: pozor na nedostatek bílkovin, vitaminů a minerálních látek

Nedostatek bílkovin ve stravě může být jednou z příčin vypadávání vlasů. Projeví se totiž nedostatek esenciálních aminokyselin (l‑lysin, l‑methionin), které tělo potřebuje k udržení zdravých vlasů. Vedle bílkovin je vhodné zaměřit svou pozornost také na některé vitaminy a minerální látky.

Studie ukazují, že nedostatek vitaminu D a skupiny vitaminů B je spojený se sníženou kvalitou vlasů. Z minerálních látek je zase vhodné hlídat dostatek zinku, selenu, mědi a hořčíku ve stravě. To nejjednodušší, co můžeme udělat, je vyhledat tyto živiny v běžných potravinách a zařadit je do našeho jídelníčku.

Jak na zdravé vlasy? 8 potravin, které byste měli zařadit v jídelníčku

8 potravin, které byste měli zařadit do jídelníčku pro zdravější vlasy

1. Vejce

Vejce jsou ve vztahu k vlasům hotovou superpotravinou. Obsahují vysoce kvalitní bílkoviny obzvlášť bohaté na aminokyseliny, které jsou důležité pro udržení zdravých vlasů (l‑lysin, l‑methionin, l‑cystein).

Vedle toho vejce obsahují vysoký podíl vitaminu B7, zinku a selenu. Při konzumaci samozřejmě nezapomeňte na vaječný žloutek, který je co do obsahu stopových prvků zdaleka nejbohatší částí vejce.

2. Losos

Losos a další tučné mořské ryby jsou bohatým zdrojem vitaminu D. Nedostatek tohoto vitaminu bývá ve studiích spojený se sníženou kvalitou vlasů.

Vedle toho obsahují ryby vysoké množství omega‑3 mastných kyselin a dalších látek s antioxidačním účinkem, které mají ve vztahu ke kvalitě vlasů taktéž pozitivní vztah.

3. Dýňová semínka

Dýňová semínka patří mezi jeden z nejlepších zdrojů minerálních látek mezi běžnými potravinami. Obzvlášť bohatá jsou na hořčík, zinek, měď a železo, přičemž ve většině případů již 100 g poskytuje doporučenou denní dávku těchto prvků.

Vedle toho obsahují relativně vysoký podíl bílkovin a vlákniny. Přidání dýňových semínek do jogurtů či svačin je tak jednoduchým způsobem, jak podpořit výživu vlasů.

4. Batáty

Batáty (sladké brambory) se od klasických brambor liší především v obsahu vitaminu A. Už jedna porce obsahuje několikanásobek denní dávky vitaminu A v podobě beta‑karotenu.

Dostatek vitaminu A je nezbytný pro udržení zdravých vlasů. Ovšem ani zde neplatí ono známé “čím více, tím lépe” - některé studie ukazují, že nadměrný příjem vitaminu A (z doplňků stravy) může naopak vypadávání vlasů způsobovat.

5. Hovězí maso

Pravidelná konzumace hovězího masa může být účinným způsobem, jak podpořit výživu vlasů. Může také dojít ke zmírnění jejich vypadávání. Hovězí maso je vynikajícím zdrojem vysoce kvalitní bílkovin a železa v hemové formě, která je pro tělo mnohem lépe dostupná než u rostlinných zdrojů železa. Nedostatek bílkovin i železa je spojován s častějším vypadáváním vlasů.

Také zde ovšem platí známá poučka “všeho s mírou”, protože ani nadměrná konzumace hovězího masa není vhodná.

6. Ovesné vločky

Pravidelná konzumace ovesných vloček je snadným způsobem, jak do svého jídelníčku dostat širokou paletu důležitých živin. Vedle vysokého obsahu vlákniny jsou ovesné vločky dobrým zdrojem železa, zinku a hořčíku.

Nedostatek těchto minerálních prvků může vést ke snížení kvality vlasů. Ovesné vločky jsou tak snadným způsobem, jak tato rizika minimalizovat.

7. Para ořechy

Para ořechy jsou rekordmanem v obsahu selenu. Denní dávku bohatě dodá už 1 samotný ořech, proto při nedostatku selenu jde o jeden z jeho nejlepších přirozených zdrojů.

Ačkoliv studie nejsou jednotné v tom, jakou roli má nedostatek selenu při vypadávání vlasů, některé zdroje uvádí, že nedostatek selenu může být jednou z možných příčin. Pozor však také na přebytek selenu ve stravě, který je pro lidské tělo toxický a může naopak vypadávání vlasů způsobovat.

8. Fazole

Fazole jsou z pohledu rostlinných potravin jedním z nejbohatších zdrojů bílkovin. Jelikož nedostatek bílkovin může být důvodem snížené kvality či vypadávání vlasů, je pravidelná konzumace fazolí vhodnou prevencí nejen pro vegany.

Jelikož luštěniny (včetně fazolí) mají v porovnání s živočišnými bílkovinami nižší zastoupení l‑cysteinu a l‑methioninu, je vhodné je kombinovat s dalšími zdroji bílkovin, které aminokyselinové spektrum doplní. V případě fazolí je vhodnou kombinací konzumace rýžová bílkovina.

Jak na zdravé vlasy? 8 potravin, které byste měli zařadit v jídelníčku

Má smysl sáhnout po doplňcích stravy?

Doplňky stravy na zvýšení kvality či podporu růstu vlasů patří mezi jedny z nejprodávanějších produktů, ačkoliv jejich účinnost je na základě řady studií minimálně sporná. Je zřejmé, že doplňky stravy na bází mikroživin, které mají pozitivní vliv na kvalitu vlasů (vitaminy skupiny B, vitamin A, zinek, selen, měď, železo), mohou mít pozitivní účinek, na druhou stranu stále jde o látky, které lze přirozeně zajistit v pestré a vyvážené stravě.

Popularitu si získávají také speciální formy hydrolyzovaných kolagenů, které jsou prodávány jako bioaktivní kolagenní peptidy (Peptan, Verisol). Existují některé studie, které pozorují zvýšenou sílu vlasů následkem užívání těchto kolagenů, stále je však třeba více studií pro potvrzení uváděných benefitů. Například zmíněná studie pracovala jen se 44 ženami v pokročilém věku a byla zjištěna zvýšená tloušťka asi o 2 mikrometry.

Co si z toho vzít?

Živiny ve stravě, kterou jíme, mají vliv na udržení zdravých vlasů. Je proto důležité dbát na dostatek kvalitních bílkovin ve stravě, myslet bychom měli také na zajištění dostatečného příjmu zinku, hořčíku, selenu a železa a vitaminů (především ze skupiny B, ale také vitaminu A).

Ačkoliv doplňky stravy mohou pomoci s doplněním těchto stopových prvků, nejsou účinnější než pestrá a vyvážená strava. Vybírejme proto zejména potraviny bohaté na výše zmíněné látky a suplementy berme spíše jen jako doplněk běžné stravy.

Vitamin C - k čemu je dobrý a v jakých potravinách jej hledat?
Vitamin C - k čemu je dobrý a v jakých potravinách jej hledat?
Když se řekne vitamin C, většině z nás se vybaví hlavně citron, pomeranč, nebo grep. Paleta potravin, ze kterých můžeme tento vitamin získat, je však o hodně pestřejší a některé jej dokonce obsahují v ještě vyšším množství, než zmiňované citrusové plody. K čemu je vitamin C vlastně dobrý a v jakých potravinách ho tedy hledat, se dozvíte v dnešním článku.
Padání vlasů a hubnutí. Je mezi tím souvislost?
Padání vlasů a hubnutí. Je mezi tím souvislost?
Vypadávání vlasů může mít mnoho důvodů. Patří mezi ně také hubnutí, které s sebou přináší nedostatek živin pro nejrůznější potřeby organismu. Dá se hubnout bez toho, aniž bychom pozorovali zvýšené vypadávání vlasů?
Kokosový olej dobrý na vlasy a pleť, ale jak je to s ním ve výživě?
Kokosový olej dobrý na vlasy a pleť, ale jak je to s ním ve výživě?
Kokosový olej mnoho lidí považuje za hotový zázrak. Je ale opěvovaný právem, nebo pro nás představuje spíše riziko? Možná budete z výsledků odborných studií nemile překvapeni.
Vejce a cholesterol: Kolik jich denně můžeme sníst?
Vejce a cholesterol: Kolik jich denně můžeme sníst?
"Bílky na omeletu a žloutky do koše? Proč? Žloutky přece obsahují škodlivý cholesterol!" Opravdu bychom se měli žloutkům vyhýbat, nebo je to jen zažitý mýtus? To se dozvíte v dnešním článku.
Které ořechy jsou nejzdravější?
Které ořechy jsou nejzdravější?
Při výběru ořechů se často ptáme, který druh je vlastně ten nejzdravější. Dá se to vůbec říct? Čím vynikají jednotlivé druhy ořechů po výživové stránce a který je nutričně nejhodnotnější?
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Co si představit pod zdravým životním stylem? Komplexní přehled aktuálních doporučení ke stravování, pohybu a odpočinku.
Jsou zdravější brambory nebo batáty?
Jsou zdravější brambory nebo batáty?
Batáty zažívají v poslední době obrovský boom. Jak jsou na tom tedy ve srovnání s klasickými českými bramborami? Dozvíte se v novém článku.
Ovesné vločky a zdraví: proč je zařadit do jídelníčku?
Ovesné vločky a zdraví: proč je zařadit do jídelníčku?
Ovesné vločky jsou známé jako fitness potravina již poměrně dlouhou dobu. Taková vločková snídaně dodá vašemu tělu v chutné a dobře stravitelné formě dostatek energie. Člověk pak takřka nemá hlad až do oběda, případně si vypomůže jen malou svačinou.
Ryba na talíři: Jak si vybrat čerstvou a které druhy jsou nejzdravější?
Ryba na talíři: Jak si vybrat čerstvou a které druhy jsou nejzdravější?
Ryby patří mezi nejzdravější potraviny, které si můžeme pravidelně dopřát. Víte, čím vynikají a jaké jsou mezi jednotlivými druhy ryb rozdíly po výživové stránce?
Jak kombinovat rostlinné bílkoviny, aby se zvýšila jejich využitelnost?
Jak kombinovat rostlinné bílkoviny, aby se zvýšila jejich využitelnost?
Že jsou rostlinné bílkoviny často méně využitelné oproti těm živočišným, není žádná novinka. Jakými způsoby je ale možné využitelnost zvýšit?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?