Hubnutí a vypadávání vlasů. Je mezi tím souvislost?

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 26. 7. 2021
Uložit článek
Hubnutí a vypadávání vlasů. Je mezi tím souvislost?

Je normální za den ztratit asi 50–100 vlasů, jejich místo totiž brzy nahradí vlasy nové a žádné plešatění tím pádem ani nemusíme pozorovat. Vlasy se totiž přirozeně obnovují. Horší je to v případě, kde je tato rovnováha porušena a vlasů vypadává příliš mnoho.

Zjistit příčinu je trochu jako věštění z křišťálové koule, protože jich může být hned několik. Patří mezi ně i hubnutí?

Nedostatek kalorií jako jednou z příčin vypadávání vlasů

Už v sedmdesátých letech minulého století byly publikovány vědecké práce, které se zabývaly pozorováním vypadávání vlasů při drastických redukčních dietách. Dnes už to víme docela jistě – drastická dieta může být příčinou vypadávání vlasů.

Nakonec je to docela logické, protože během restrikčních diet jíme méně jídla a tedy méně energie a živin včetně vitaminů a minerálních látek. To vše může být důvodem, proč vaše hříva začíná pomalu ale jistě řídnout.

Výzkumy ukazují, že k vypadávání vlasů může dojít klidně až 3 měsíce po začátku redukční diety, přičemž může trvat až 6 měsíců. Nutričně vyváženou stravou v dostatečném množství lze v drtivé většině případů vrátit vše do starých kolejí, ale samozřejmě to nepůjde ze dne na den.

Mezi hlavní spouštěče patří nedostatek bílkovin a kalorií obecně

Odborníci věří, že pro správný stav vlasů je zcela klíčový dostatečný celkový denní energetický příjem a také bílkoviny zajišťující doplnění esenciálních aminokyselin. Vědci si to vysvětlují tím, že pokud v těle není dostatek energie a bílkovin, využijí se dostupné živiny pro zajištění životně důležitých funkcí, které jsou pro organismus vždy prioritou. Vlasy se tím posouvají na druhou, možná až na třetí kolej.

Pravděpodobně i z toho důvodu bylo zjištěno, že osoby trpící vypadáváním vlasů mají v těle menší množství histidinu, leucinu a cysteinu (aminokyseliny z bílkovin) v porovnání se zdravými jedinci.

obrázek z 123rf.com

Pozor také na nedostatek důležitých vitaminů a minerálních látek

Hledání jedné konkrétní příčiny vypadávání vlasů může být někdy docela zapeklitý oříšek. Totiž i těch výživových důvodů může být celá řada a třeba ani nemusí souviset s hubnutím jako takovým:

 1. Nedostatek železa je celosvětově nejrozšířenější výživový nedostatek, který se může podepsat i pod vypadávání vlasů. Pozor by si měli dát vegetariáni, vegani a ženy v produktivním věku, které železo ztrácí během menstruace. Na pozoru by se měli mít také pravidelní dárci krve. Více informací o nedostatku železa v organismu se můžete dočíst v našem dalším článku

 2. Nedostatek zinku je další možnou příčinou vypadávání vlasů. V nedávné studii bylo zjištěno, že osoby trpící vypadáváním vlasů měly oproti kontrolní skupině nižší množství zinku v organismu.

 3. Nedostatek vitaminu B7 (biotinu) je sice relativně vzácný, ale také může přispět k vypadávání vlasů.  

Zapomínat bychom neměli ani na další možné příčiny, z nichž jednou z poměrně běžných je psychologický a emoční stres. Ve studii z roku 2015 bylo dokonce zjištěno, že emoční stres spolu s nedostatkem železa byly vůbec nejčastějšími příčinami vypadávání vlasů u žen.

Co dělat, aby vlasy nepadaly ani v dietě

Ačkoliv kalorická restrikce může být jedním z faktorů ovlivňujících vypadávání vlasů, rozhodně to není pravidlo, přes které nejede vlak. Naopak dodržováním několika jednoduchých zásad lze docílit toho, že k nadměrnému vypadávání vlasů nemusí vůbec dojít ani při hubnutí.

Hubnout a mít vlasy jako princ(ezna)? 4 tipy, jak na to

1. Vyhněte se příliš drastické dietě

Jistě, vyhnout se kalorickému deficitu se při hubnutí nedá, ale pořád máte v rukou volbu, jak přísnou dietu si pro hubnutí nastavíte. Tady je ta tendence jasná – čím více kalorií si (i během diety) dopřejete, tím menší pravděpodobnost, že vás během ní bude trápit vypadávání vlasů.

2. Dbejte na dostatek kvalitních bílkovin

Dostatečný příjem bílkovin je alfa-omega úspěšného hubnutí. Pomůže vám vyhnout se hladu, podpoří ochranu aktivní tělesné hmotnosti a v neposlední řadě dodá samotný materiál (aminokyseliny) pro tvorbu vlasů jako takových.

obrázek z gettyimages.com

3. Konzumujte dostatek celozrnných výrobků, ovoce a zeleniny

Při hubnutí platí víc než kdy jindy, že byste měli konzumovat nutričně vyváženou stravu bohatou na nepostradatelné vitaminy a minerální prvky. Každý den alespoň 400 g ovoce a 200 g zeleniny a pokud vám do jídelníčku zabloudí ořechy, obiloviny nebo luštěniny, vaše vlasy se zlobit nebudou.

4. Vitaminy a minerální látky suplementujte s mírou

Je poměrně běžnou praxí užívat při zvýšené tělesné námaze některé minerální látky (zinek, hořčík, železo) či komplexy vitaminů v rámci doplňků stravy. Dávejte si ale pozor na jejich přebytek. Příliš vysoký příjem některých mikroživin (vitaminy A, E, selen) může naopak způsobovat vypadávání vlasů, i dalších zdravotních problémů, jelikož jsou pro tělo v příliš velkém množství toxické. 

Co si z toho vzít?

Jestli jste se bezhlavě pustili do drastického hubnutí a nedáváte si pozor na příjem důležitých živin, potom je možné, že vás časem zaskočí problém ve formě řídnutí vlasů. A je to tak trochu škoda, protože tomu lze předcházet a navíc bude nějakou dobu trvat, než se vše vrátí do původních kolejí. Hlavním problémem se zdá být celkový nedostatek energie a bílkovin. Ženy v produktivním věku by si také měly dávat pozor na nedostatek železa, který bývá další častou příčinou vypadávání vlasů. Také pravidelní dárci krve by se měli držet na pozoru.

Pokud vaše tělo trpí nedostatkem některých důležitých látek (zinek, železo, vitamin B3, B6 nebo třeba selen), může na něj tělo reagovat vypadáváním vlasů. Nedostatek vám pomůže odhalit lékař pomocí krevních testů. V takovém případě je účinnou cestou suplementace chybějících látek, která vám pomůže navrátit jejich množství v organismu do normálu. 

Snažte se držet přiměřený kalorický deficit, dbejte na dostatek kvalitních bílkovin ve stravě a myslete také na nepostradatelné vitaminy a minerální látky. Základem by i v tomto případě měla být vyvážená a nutričně bohatá strava.

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
2 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________