Onemocnění srdce a cév byly v roce 2017 příčinou 43,4 % všech úmrtí v ČR a jednu z klíčových rolí při jejich vzniku hraje zvýšená hladina LDL cholesterolu. Jeho množství však není to jediné, na čem záleží, slyšeli jste už o LDL oxidovaném cholesterolu?
Pokud se částice LDL cholesterolu v krvi potkají s tzv. volnými radikály, což jsou vysoce reaktivní částice, které běžně vznikají i při normálním fungování těla, ale také při nezdravém stravování, kouření nebo dýchání znečištěného vzduchu, dochází u nich k tzv. oxidaci, kterou se výrazně změní jejich struktura.
Poté však nemohou přejít z krve do buněk běžnou cestou a musí si proto najít jinou. Tento "plán B" však vede ke vzniku aterosklerotického plaku, který se hromadí ve stěně cévy a postupně ji zužuje, z čehož pak pramení další zdravotní komplikace, jako je např. infarkt nebo mrtvice.
Co říká nová studie? Avokádo pomáhá udržet oxidovaný cholesterol na uzdě
- Wang s kolegy letos v říjnu zveřejnili studii, ve které zkoumali vliv tří různých diet na stav hladiny oxidovaného LDL cholesterolu v krvi.
- Do výzkumu bylo zahrnuto 45 obézních mužů a žen se zvýšenou hladinou hladinou LDL cholesterolu ve věku 21–70 let.
- Každý z těchto respondentů nejdříve absolvoval 2 týdny vstupní klasické americké diety (34 % tuk, 51 % sacharidy, 16 % bílkoviny) a poté 3 různé diety v náhodném pořadí.
- Každá z nich trvala 5 týdnů a mezi nimi byla vždy zahrnuta 2 týdenní přestávka.
Jak vypadaly testované diety?
- dieta s nízkým obsahem tuku (24 % tuk, 59 % sacharidy, 16 % bílkoviny)
- dieta se středním obsahem tuku bez avokáda, kde byly respondentům podávány rostlinné oleje tak, aby přesně kopírovaly složení makronutrientů a mastných kyselin avokáda (34 % tuk, 49 % sacharidy, 16 % bílkoviny)
- dieta se středním obsahem tuku s avokádem, podáváno ho bylo 136 g denně (34 % tuk, 49 % sacharidy, 16 % bílkoviny)
Rozhodující není pouze profil mastných kyselin v potravině, ale i obsah dalších zdraví prospěšných látek
Z výsledků vyplynulo, že jedinou dietou, která dokázala hladinu oxidovaného cholesterolu v krvi snížit, byla ta s obsahem avokáda. Jak je to ale možné, když dieta č. 2 obsahovala naprosto stejné množství a složení makroživin i mastných kyselin?
Rozdíl je pravděpodobně v tom, že avokádo jako takové obsahuje kromě nenasycených mastných kyselin také biologicky aktivní látky s antioxidačními účinky jako např. karotenoidy, vitaminy C, A a E nebo lutein, které dokáží míru oxidace cholesterolu účinně snížit. Tyto látky najdeme třeba i v extra panenském olivovém oleji, na kterém bychom také rozhodně neměli šetřit.
Různé účinky různých potravin
Různé potraviny s podobným nebo dokonce i totožným zastoupením makroživin tak mohou (díky rozdílnému obsahu vitaminů, minerálních a dalších biologicky aktivních látek) mít na naše zdraví rozdílné účinky.
Pozornost bychom tak rozhodně neměli věnovat pouze energetické hodnotě a obsahu makroživin, ale měli bychom se zaměřit i na kvalitu vybíraných potravin a celkovou pestrost stravování.
Co se týče zdrojů zdraví prospěšných tuků, kromě avokáda rozhodně nesáhneme vedle ani s ořechy, různými semínky, olivovým a řepkovým olejem nebo rybami.

Co si z toho vzít?
Pro snížení rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění je důležité hlídat si hladinu LDL cholesterolu v krvi, v jehož snížení nám pomůže nahrazení nasycených mastných kyselin v naší stravě mastnými kyselinami nenasycenými.
Je jedno jedno, jestli je vám 20, 40 nebo 60 let, poškození organismu může vzniknout v jakémkoliv věku. Na uzdě bychom se však měli snažit udržet i míru jeho oxidace (reakce s volnými radikály a následná změna struktury LDL částic), proti které se dle výsledků studie ukázaly být efektivní potraviny, které navíc obsahují i látky s antioxidačním účinkem, jako je tomu třeba u avokáda, ořechů a dalších druhů ovoce a zeleniny.
Přes všechny pozitivní zdravotní účinky ale nesmíme zapomínat na fakt, že avokádo je kaloricky velmi bohatá potravina. I tady tedy platí, že všeho moc škodí. Do našeho jídelníčku ho proto musíme zařadit pouze v takovém množství, v jakém bude správně sedět do našeho celkového denního kalorického příjmu.
Další informace můžete načerpat z našich obsáhlých článků:
- Obsahují vajíčka nebezpečný cholesterol, nebo se jedná jen o další mýtus, který můžeme vyvrátit? Odpověď najdete ve článku Vejce: Jak je to ale s tím cholesterolem a kolik jich můžeme vlastně sníst?
- Podrobné informace o cholesterolu, lipoproteinech a o tom, zda ho opravdu musíme ve stravě radikálně omezovat se dozvíte ve článku Proč na příjmu dietního cholesterolu nezáleží?
- Jaký tuk používat do salátu, a který naopak na restování, zjistíte ve článku Jaký tuk je nejlepší pro tepelnou úpravu? Vyber si správně a nenič si zdraví
- Jak se vyznat v tucích? Pomůže vám článek Zdravé tuky, špatné tuky a ještě horší tuky ve stravě? Jak se v tom vyznat?
- O vhodných a zdraví prospěšných zdrojů tuků se dočtete v článku s názvem 10 zdrojů zdravých tuků: Rozšiřte svůj jídelníček o ryby, ořechy nebo čokoládu
- Pokud ze zdravým stravováním teprve začínáte, pomůže článek s názvem Jak správně jíst? Základy výživy nejen pro fitness nadšence #makamnasobe
- O úplných základech stravování se dočteme v článku Proč být hned dietolog, když chci jen sexy tělo! Jednoduché základy stravování
- Jak si poskládat každé jídlo, aby splňovalo kritéria zdravého životního stylu se dozvíme v článku s názvem Co jíst pro vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
- Jaké jednoduché rady vedou ke zdravějšímu životu? To vám prozradí článek s názvem 10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
ÚSTAV ZDRAVOTNICKÝCH INFORMACÍ A STATISTIKY ČR. Zemřelí 2017 [online]. 2018. Dostupné z: https://www.uzis.cz/publikace…
Penn State. "One avocado a day helps lower 'bad' cholesterol for heart healthy benefits." ScienceDaily. ScienceDaily, 28 October 2019. <www.sciencedaily.com/releases/2019/10/191028104136.htm>
WANG, Li, Ling TAO, Lei HAO, Todd H. STANLEY, Kuan-Hsun HUANG, Joshua D. LAMBERT a Penny M. KRIS-ETHERTON. A Moderate-Fat Diet with One Avocado per Day Increases Plasma Antioxidants and Decreases the Oxidation of Small, Dense LDL in Adults with Overweight and Obesity: A Randomized Controlled Trial. The Journal of Nutrition [online]. nedatováno [vid. 2019-11-02]. Dostupné z: doi:10.1093/jn/nxz231
RAY, Kausik K., et al. Inclisiran in patients at high cardiovascular risk with elevated LDL cholesterol. New England Journal of Medicine, 2017, 376.15: 1430-1440.
RACEK, Jaroslav. Oxidované LDL a ateroskleróza. Dostupné z: https://www.roche-diagnostics…