Kvalitní sójové omáčky
Sójovou omáčku si většina lidí pojí zejména s konzumací sushi. Sójová omáčka však tvoří pevný základ asijské kuchyně, kde má nezastupitelnou roli při přípravě marinád, omáček, zálivek, dresinků, ale také polévek, salátů nebo jídel z jedné pánve.
Sójovky mají specifickou lehce nasládlou chuť a vyznačují se vysokým obsahem soli. Díky obsahu kyseliny glutamové mají schopnost zvýrazňovat ostatní chutě a dodávat tak pokrmům další chuťový rozměr - tzv. umami chuť.
Typy sójových omáček
Pro orientaci ve všech typech sójových omáček a jejich správném použití by nejspíš bylo třeba navštívit specializovaný kurz. Základními typy sójových omáček jsou:
- Shoyu představuje tradiční sójovou omáčku, která se vyrábí ze sójových bobů a pšenice. Je vhodná do studené kuchyně nebo na dochucení již hotových pokrmů.
- Tamari vzniká jako vedlejší produkt při výrobě miso pasty, díky čemuž je přirozeně bezlepková. Narozdíl od omáčky Shoyu je tmavší a chuťově výraznější, a je vhodnější k tepelným úpravám.
V rámci Shoyu omáček se rozlišují také světlé a tmavé omáčky, které se liší časem, po který dozrávají. Recepty čínské kuchyně obvykle volají po světlé, kdežto v japonské kuchyni se tradičně používá tmavá sójová omáčka. Sladká sójová omáčka ze sóji a cukru je zase oblíbená v Indonésii. Na sójovém základu jsou založené i další asijské omáčky, např. Hoisin, Teriyaki nebo Ponzu.
Alternativou sójových omáček je kokosová amino omáčka, která je vhodná i pro jedince s alergií na sóju.