Viscerální tuk: Jak zjistit jeho množství a minimalizovat zdravotní riziko?

ověřil/a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
Viscerální tuk: Jak zjistit jeho množství a minimalizovat zdravotní riziko?
Image by Anastasia Kazakova on Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Viscerální tuk je metabolicky aktivní – produkuje látky, které pak dále ovlivňují a narušují normální metabolické reakce.
  • Hodnotu viscerálního tuku je možné zjistit skrze vyšetření na různých typech přístrojů, změřit si jej ale můžete i doma.
  • Pro minimalizaci zdravotních rizik je, mimo jiné, žádoucí i zanechání kouření.

Proč by vás mělo zajímat tělesné složení? 

Tělesné složení je u člověka jedním z důležitých faktorů, které poukazují na celkový zdravotní stav. V praxi existují různé ukazatele, na jejichž základě se vyhodnocuje potenciální riziko rozvoje závažných chorob – může to být např. tělesná hmotnost nebo BMI (podíl tělesné hmotnosti a výšky²). Obě tyto veličiny patří k nejčastěji využívaným, protože jsou velmi jednoduché a k jejich vyhodnocení není potřeba finančně nákladné vybavení. Je však důležité poznamenat, že výsledek, který poskytují, je jen orientační. Pro bližší a přesnější vyšetření je potřeba podívat se na konkrétního pacienta více do hloubky, např. i když je hmotnost a hodnota BMI vyšší než tabulková norma, nemusí to nutně znamenat ohrožení pacienta. Záleží mimo jiné i na tom, zda se na této nadměrné hmotnosti podílí spíše svalová nebo tuková hmota. 

O něco vhodnější a přesnější pak bude právě zmiňovaná analýza tělesného složení, která ukáže, jaký podíl tělesné hmotnosti tvoří kostní hmota či svalová a tuková tkáň. Na základě těchto znalostí lze totiž mnohem lépe určit, jaké riziko rozvoje onemocnění vám stavba vašeho těla a s ním spojený životní styl “předurčuje”. 

Za zlatý standard je v této oblasti považováno měření na přístroji DEXA, které je však nákladné, a dostanete se k němu zpravidla jen ve specializovaných laboratořích. Méně přesné, ale mnohem dostupnější měření pak poskytují přístroje založené na tzv. bioimpedanci, kam spadá i známé InBody. Aby výsledky analýzy co nejpřesněji odpovídaly skutečnosti, je nutné před měřením dodržet pár pravidel, která najdete přehledně sepsaná v článku Jak se připravit na měření tělesného složení?

Není tuk jako tuk

Jedním z nejdůležitějších parametrů, které budou lékaře nebo jiného specialistu zajímat, bude množství tělesného tuku. Při jeho nadměrném množství totiž v těle dochází k mnoha patologickým jevům, které přímo úměrně zvyšují riziko rozvoje onemocnění (tj. čím vyšší množství tuku, tím vyšší riziko onemocnění). Nadváha a obezita způsobuje např. poškození srdce, cév a kloubů, ale zároveň zapříčiňuje to, že ve vašem těle vlastně probíhá nepřetržitý zánět. Pokud se o této problematice chcete dozvědět více, přečtěte si článek Obezita není jen kosmetický problém: jak poznat, že ji mám a že mi může poškodit zdraví?

Podkožní tuk

Znáte‑li celkové množství svého tělesného tuku, můžete se pak posunout ještě o level výš – tím je stanovení, jaký podíl tohoto celkového množství tvoří tuk podkožní a tuk viscerální. Jak už napovídá jeho název, podkožní tuk vyplňuje oblast mezi vrstvami kůže a svaly. Tento typ tukové tkáně má ochrannou funkci, přispívá k regulaci tělesné teploty a tepelné izolaci a je také zodpovědný za rozdílné tělesné složení u mužů a žen. Co se týče zdravotních rizik, bude vás zajímat méně, než druhý typ. 

Viscerální tuk

Viscerální tuku se oproti tuku podkožnímu nachází v hlubších vrstvách, a typicky vyplňuje prostor mezi orgány, které pomáhá udržovat na správném místě. Viscerální tuk je velmi metabolicky aktivní, což znamená, že svou činností ovlivňuje důležité pochody v těle. A pokud se jeho množství nadměrně zvýší, může to pro vaše zdraví znamenat závažný problém. Tukové buňky produkují nepřeberné množství látek, mezi ty nejvýznamnější však patří prozánětlivé molekuly, které hrají roli v procesu ztráty citlivosti tkání k inzulinu (inzulinové rezistenci), v podpoře ukládání tukových plátů na stěny cév nebo třeba zvýšení hodnot krevního tlaku

Na druhou stranu je však vhodné zmínit, že i příliš nízké množství tělesného tuku (včetně toho viscerálního) může mít na zdraví a zejména hormonální balanc negativní vliv. Optimální množství tukové tkáně je tak nezbytná k přežití – u mužů se uvádí cca 2–5 %, pro ženy pak 10–13 % tělesného tuku. Pro jaké konkrétní systémy v těle je přítomnost tukové tkáně nezbytná? Dozvíte se v článku Jak zhubnout tuk? 3 jednoduché tipy jak se ho zbavit a zabránit ztrátě svalů

Viscerální tuk: Jak zjistit jeho množství a minimalizovat zdravotní riziko?

Jaká je normální hodnota viscerálního tuku? 

Množství svého viscerálního tuku můžete zjistit různými způsoby – nejjednodušší a nejdostupnější metodou je měření obvodu pasu pomocí krejčovského metru. Viscerální tuk se totiž v nejvyšší míře ukládá právě v břišní dutině. Normální hodnoty obvodu pasu se liší u mužů a žen – pro muže je to obvod do 94 cm, u žen pak do 80 cm. Po překročení těchto hodnot se zvyšuje riziko rozvoje zdravotních komplikací. Další hranicí je pak obvod 102 cm u mužů a 88 cm u žen, kdy je riziko zvýšeno velmi vážně. 

Druhou možností je pak měření za pomoci nejrůznějších přístrojů, přičemž nejpřesnější jsou přístroje pro výpočetní tomografii (CT), magnetickou rezonanci (MRI) nebo již zmiňovaná DEXA. Vzhledem k finanční náročnosti jsou pak častější alternativou přístroje InBody, kde studie ukazují, že při dodržení podmínek měření vykazují poměrně přesné výsledky. V těchto případech je množství viscerálního tuku nejčastěji vyjádřeno jako Visceral Fat Area (VFA) v jednotkách cm². Za normální jsou pak považovány hodnoty < 100 cm².

Jak předcházet rizikům spojeným s nadměrným množstvím viscerálního tuku? 

Abyste efektivně předcházeli problémům spojeným s nadměrným množstvím viscerálního tuku, postačí vám držet se již známých pravidel zdravého životního stylu. Množství viscerálního tuku se totiž odvíjí od celkového množství tukové tkáně, a je proto žádoucí udržet si optimální tělesnou hmotnost. V níže uvedených bodech najdete jejich stručné připomenutí.

  • Vyvážený jídelníček: stěžejní bod v oblasti regulace hmotnosti. Je důležité si ujasnit, kolik energie potřebujete vzhledem ke svým aktivitám přijímat – jakmile totiž budete přijímat energie výrazně více než potřebujete, uloží se do tukových zásob. Z hlediska ochrany ochrany zdraví srdce a cév zařaďte do jídelníčku také tučné mořské ryby nebo ořechy (zejména vlašské jsou zdrojem omega‑3 mastných kyselin), ovoce a zeleninu (zdroj antioxidantů) a celozrnné obiloviny (zdroj vlákniny a beta‑glukanů). Pokud potřebujete navýšit objem přijímané stravy ale nikoliv její energetickou hodnotu, zaměřte se na dostatečný příjem vlákniny, bílkovin, ovoce a zeleniny. Další nízkokalorické potraviny najdete v článku Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím.
  • Pohyb: díky pravidelnému pohybu si budete moci dopřát více jídla, aniž byste se museli obávat nárůstu objemu tukové tkáně. Bylo také prokázáno, že pohyb prospívá zdraví srdce a cév (zejména aerobní aktivita), zvyšuje citlivost tkání k inzulinu a pomáhá dokonce snížit i krevní tlak – všechny tyto rizikové faktory přitom souvisejí právě se zdravotními riziky spojenými s nadměrným množstvím viscerálního tuku. 
  • Kvalitní spánek: spánek je v kontextu celkového zdraví důležitější, než se může na první pohled zdát. Jeho nedostatek totiž podporuje chuť k jídlu, brzdí růst svalové hmoty a může naopak přispívat k jejímu katabolismu. Zvyšuje navíc koncentraci stresových hormonů, které napomáhají ukládání tuků v břišní oblasti. 
  • Zanechání kouření: kouření představuje pro vaše zdraví výzvu samo o sobě, a pokud se k němu tedy přidá ještě zátěž spojená s nadměrnou hmotností, riziko rozvoje závažných onemocnění je o to vyšší. Studie navíc potvrdily souvislost mezi kouřením a zvýšeným množstvím viscerálního tuku. Přesná příčina zatím není zcela jasná a je potřeba dalších studií, hovoří se však o možném souběžném vlivu inzulinové rezistence a zánětlivých markerů, které jsou typicky zvýšené při obou zmiňovaných stavech. 

Co si z toho vzít? 

Viscerální tuk představuje tukovou hmotu uloženou v těsné blízkosti orgánů, a skrze svoji metabolickou aktivitu ovlivňuje další reakce v organismu. Jeho nadměrné množství přispívá k rozvoji inzulinové rezistence, hypertenzi nebo zvýšenému riziku onemocnění srdce a cév. 

Abyste omezili jeho negativní dopad na vaše zdraví, stačí se řídit zásadami zdravého životního stylu – přijímat přiměřené množství energie, pravidelně se hýbat, nezanedbávat spánek a v neposlední řadě také nekouřit. 

Jaké přílohy jsou nejlepší na hubnutí a má smysl je vynechávat úplně?
Jaké přílohy jsou nejlepší na hubnutí a má smysl je vynechávat úplně?
Určitě jste už někdy slyšeli o tom, že při hubnutí je nezbytné vynechávat veškeré přílohy. Je na tom skutečně něco pravdy, nebo je to jen další ze zavedených výživových mýtů? Dozvíte se v novém článku.
Co vás brzdí v úspěšném hubnutí? 9 nejčastějších chyb, které možná děláte i vy
Co vás brzdí v úspěšném hubnutí? 9 nejčastějších chyb, které možná děláte i vy
Nedaří se vám zhubnout? Začínáte pořád od začátku? Víte, že hubnutí začíná v hlavě, ale nejenom myšlení ovlivní úspěšnost našeho snažení. Pojďme se podívat na nejčastější chyby, které při snaze shodit přebytečná kila děláme.
Proč nám portály pro ženy lžou? 10 největších lží o hubnutí
Proč nám portály pro ženy lžou? 10 největších lží o hubnutí
Portály zaměřené na ženy si s námi hrají jako kočka s myší a chrlí každý týden novou dietu, detox nebo TOP X cviků k získání six-packu. Proč je nebezpečné se těmito radami řídit a jak toho opravdu docílit se svobodnou myslí?
Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím
Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím
Chcete zhubnout, ale bojíte se prázdného žaludku a častého hladu? Vybírejte si potraviny, které neobsahují mnoho kalorií, ale zasytí na delší dobu. Víte, jaké jsou ty nejlepší?
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Co si představit pod zdravým životním stylem? Komplexní přehled aktuálních doporučení ke stravování, pohybu a odpočinku.
Jak zhubnout tuk? 3 jednoduché tipy jak se ho zbavit a zabránit ztrátě svalů
Jak zhubnout tuk? 3 jednoduché tipy jak se ho zbavit a zabránit ztrátě svalů
Hubnutí tuku je v dnešní době žhavým tématem. Jaké množství tukové tkáně je proto optimální, proč je v přiměřené míře potřebná k životu a jak při hubnutí zabránit ztrátě svalů?
Jak se připravit na měření tělesného složení?
Jak se připravit na měření tělesného složení?
Měření tuku (složení těla) je jednou z nejlepších metod jak si stanovit postupné pokroky při snaze posunout se výkonnostně dále. Jak se k měření postavit a připravit se na něj?
Je BMI index dobrým ukazatelem zdraví?
Je BMI index dobrým ukazatelem zdraví?
Jistě jsi už někdy narazil / a na pojem &quot;body mass index (BMI)&quot;. K čemu ale tento index Přesně Slouží, jak ho spočítat a lze se na něj spolehnout jako na ukazatel celkového zdraví?
Obezita není jen kosmetický problém: jak poznat, že ji mám a že mi může poškodit zdraví?
Obezita není jen kosmetický problém: jak poznat, že ji mám a že mi může poškodit zdraví?
Míra světové obezity se v posledních 50 letech ztrojnásobila, což z této choroby činí doslova epidemii 21. století. Nejedná se totiž pouze o kosmetický problém. Co se při obezitě ve vašem těle vlastně děje a jak uspět při její léčbě?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!