Hygge: marketingový tah, nebo nový pohled na život?

ověřil/a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
Hygge: marketingový tah, nebo nový pohled na život?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Hygge je možno v užším smyslu chápat jako pocit útulna a bezpečí, v širším konceptu se však jedná o celostní přístup k životu.
  • Pozitivní vliv hygge souvisí především s pravidelnou relaxací, tréninkem všímavosti či pobytem na čerstvém vzduchu.
  • Hygge můžete “praktikovat” takřka kdykoliv a kdekoliv – zdůrazňuje totiž minimalismus a schopnost radovat se i z maličkostí, které se vám mohou zdát naprosto neutrální a běžnou součástí života.

Co znamená “hygge”? 

Výraz “hygge” má původ v dánštině a od té doby, co byl v roce 2017 oficiálně přidán do Oxfordského slovníku, se stal námětem mnoha knih a článků. O co ale vlastně jde, a může tento koncept skutečně ovlivnit vaši životní pohodu? Nebo je to jen chytrý marketingový tah? 

V češtině není pro hygge doslovný překlad, nejblíže k němu však mají kombinace těchto slov: útulno, teplo, příjemno nebo bezpečno. Pro lepší pochopení onoho pocitu si zkuste představit, že sedíte na gauči s oblíbenou knihou a šálkem horkého nápoje v ruce. Na stolku vedle vás se mihotá plamen svíčky, na oknech září světelný řetěz a pro doplnění atmosféry venku zrovna řádí vichřice – tak přesně toto je hygge. V širším kontextu však hygge představuje mnohem více – představuje totiž přístup k životu, který je charakteristický tím, žeradost můžete najít v každé maličkosti (třeba právě i v hrnku s horkou čokoládou) a schopností upravit si své prostředí tak, aby bylo útulné, pohodlné a příjemné. 

Na druhou stranu je však třeba zdůraznit, že to pravé hygge spočívá spíše ve vašem vnitřním nastavení a činnostech které na základě tohoto přesvědčení konáte. Nemůžete proto očekávat, že své zdraví zásadně zlepšíte prostým zakoupením “hygge dekorací”, “hygge deky” nebo jiných “hygge produktů”. 

Může hygge skutečně ovlivnit vaši celkovou pohodu či zdraví? 

Koncept hygge je dlouhodobě rozšířen zejména v zemích severní Evropy. Pokud se navíc podíváte na pravidelné hodnocení psychické pohody a míry štěstí obyvatel jednotlivých států, právě tyto země se zpravidla umisťují na předních příčkách, a to v čele s Dánskem, Finskem nebo Islandem. Náhoda?

1. Duševní zdraví

Právě duševní pohoda je totiž oblastí zdraví, do které se hygge propisuje nejvýrazněji. Podstata hygge je totiž spojena s příjemnými prožitky a štěstím, ať už se jedná o čas pro sebe, o dobré jídlo, blízké přátele nebo prostě jen chvíli ničím nerušeného odpočinku. Byly navíc prokázány i vlivy dalších sfér, do kterých hygge zasahuje – tj. že organizace a čistota okolního prostředí ovlivňuje psychickou pohodu i pracovní výkon, nebo že optimismus zvyšuje šanci dožít se vyššího věku. 

Jaké jsou tedy konkrétní mechanismy, kterými může hygge působit na váš život? 

  • Snížení míry stresu: odpočinek a zklidnění spojené s konceptem hygge mohou pomoci se snížením koncentrace stresového hormonu kortizolu, a naopak podpořit uvolnění endorfinů, které jsou spojeny s dobrou náladou a úlevou od bolesti. 
  • Všímavost: hygge váš nabádá k všímavosti a zpomalení, přičemž byste si měli uvědomit, že i zdánlivé maličkosti mohou být zdrojem štěstí.
  • Práce s emocemi a potřebami: hygge vytváří prostor k pocitu bezpečí a přijetí – ve spojení se zklidněním a zvýšenou všímavostí tak podporuje hlubší práci s vlastními emocemi a potřebami a jejich porozumění.
  • Lepší mezilidské vztahy: všímavost a soustředění se na příjemné prožitky vám může pomoci i v oblasti sociální – dokážete se lépe “nacítit” na své nejbližší, a poznáte, s kým se cítíte skutečně bezpečně a uvolněně.

2. Fyzické zdraví

Jistě vás už nepřekvapí fakt, že oblast duševního a fyzického zdraví jsou úzce propojeny, a jakékoliv změny se nepochybně přepíší i do druhé sféry. Fyzické účinky konceptu hygge tak zpravidla spočívají v utlumení negativního vlivu stresu na tělo, což se může projevovat nejrůznějšími způsoby – snížením frekvence bolestí hlavy, úprava zažívání, zmírnění napětí ve svalech, ústup tinnitu atd. 

Hygge také nabádá k aktivnímu pohybu a trávení času venku – to může podpořit zdraví srdce a cév, regulaci hmotnosti nebo zpětně opět pozitivně působit na duševní pohodu. Právě po návratu ze sychravého počasí si totiž hrnek teplého nápoje vychutnáte nejlépe! 

Hygge: marketingový tah, nebo nový pohled na život?
Image by gpointstudio on Freepik

8 oblastí, skrze které může hygge pomoci zlepšit životní pohodu

  • Meditace a mindfulness: Právě skrze pravidelnou meditaci a trénink všímavosti může koncept hygge pozitivně ovlivňovat vaše psychické a fyzické zdraví. Díky tomu, že si dopřejete pár minut k uvolnění a zklidnění roztěkaných myšlenek se totiž učíte pracovat nejen se stresem, ale i se svými emocemi a potřebami. A jaké výhody z tohoto procesu plynou, to už znáte z výše uvedeného textu. Jde vám z výše zmiňovaných termínů hlava kolem? Podrobné informace o meditaci i mindfulness najdete v článcích Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohoděMeditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?
  • Self‑care: Ať už se tomu rozhodnete říkat hygge, relaxace nebo meditace, všechny tyto činnosti můžete do jisté míry zahrnout pod tzv. self‑care, tedy péči o sebe sama. Čas na self‑care přitom podle studií pomáhá snížit míru pociťovaného stresu a úzkosti, a naopak navýšit produktivitu a motivaci. A protože hygge podporuje radost z maličkostí, nemusíte si za účelem self‑care hned kupovat wellness pobyt v lázních – stačí třeba káva v příjemné kavárně nebo výlet na oblíbené místo. Pokud byste self‑care chtěli zařadit do svého života, ale nevíte, co si pod ní přesně představit, můžete se inspirovat naším článkem Self‑care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči.
  • Svíčky: Svíčky dokonale podtrhnou útulnou atmosféru, a to obzvlášť během podzimních a zimních měsíců. Jsou tak skvělým doplňkem k meditaci, odpočinku nebo třeba aromaterapii. A jak je to ve skutečnosti s bezpečností svíček, a uvolňováním škodlivých látek do ovzduší? Dozvíte se v článku Pálení svíček: Je důvod se bát o zdraví, a které druhy vybírat
  • Dobré jídlo: K hygge patří i dobré a vyvážené jídlo – samotný pocit toho, že své tělo vyživujete kvalitními surovinami a všemi potřebnými nutrienty je totiž sám o sobě velmi uspokojující. Vaření ideálně doplňte tréninkem všímavosti a zaměřte na vůni, strukturu i chuť jednotlivých ingrediencí. Pro dokreslení té pravé atmosféry si můžete na lince zapálit svíčku, pustit si oblíbenou hudbu nebo si dopřát sklenku oblíbeného nápoje (např. kombuchy). 
  • Procházka: Přestože se může na první pohled zdát, že hygge je především záležitostí vnitřních prostor, nenechte se zmást – vybízí totiž k aktivnímu pohybu a trávení času na čerstvém vzduchu. Na procházce nebo při sportovní aktivitě se opět snažte vnímat, jak na vás působí vnější vlivy, a co se děje s vaším tělem. A až přijdete domů, dopřejte si misku výživné polévky. Věděli jste, že do přírody byste měli chodit i během podzimních a zimních měsíců? Důvod vám prozradí článek Trávení času v přírodě: Jaké má benefity a jak dlouho v ní pobýt?
  • Čisté prostředí: Vzhled, čistota a organizace okolního prostředí může mít nemalý vliv na vaši produktivitu, psychickou pohodu ale i fyzické zdraví. V uklizené a prostorné místnosti s dostatkem světla se totiž budete zákonitě cítit mnohem lépe, než když se na vás ze všech stran povalí hordy prachu, obalů nebo špinavého prádla. I samotný úklid může být pro vaši psychiku očišťující – odstranění fyzického nepořádku ze svého prostředí totiž může metaforicky pomoci i s uspořádáním myšlenek a úlevou. 
  • Čas strávený s nejbližšími: Hygge odkazuje na čas určený pro sebe a self‑care, neopomenutelnou součástí tohoto konceptu je však i čas strávený s vašimi nejbližšími. Pokud se rozhodnete prozkoumat, s kým se cítíte opravdu bezpečně a svobodně, možná přehodnotíte některé své dosavadní vztahy. Odměnou vám však bude to, že s lidmi na stejné vlně vybudujete skutečně pevné vazby. Přeneste proto všímavost i do svých vztahů a pokud už si na někoho uděláte čas, věnujte mu svou veškerou pozornost. 
  • Světlo: Světlo je v konceptu hygge jedním z nejdůležitějších bodů – během dlouhých a tmavých zim na severní polokouli je totiž nedostatek přirozeného slunečního svitu opravdu znát. Teplé a tlumené světlo dobře doplňuje útulnou domácí atmosféru a pomůže vám cítit se uvolněně, i když je slunce zrovna v nedohlednu. Jestliže ale cítíte, že vám to pravé, přirozené, světlo skutečně chybí, sebelepší umělé osvětlení v tomto případě nestačí – k léčbě tzv. sezónní afektivní poruchy, která je charakteristická právě rozvojem úzkostných či depresivních stavů na základě snížené míry slunečního svitu, se hodí speciální terapeutické lampy. Další informace o důležitosti přirozeného denního světla a sezónní afektivní poruše se dozvíte v článku Proč je přirozené světlo důležité pro naše zdraví a jak ho mít více?

Co si z toho vzít? 

Koncept hygge se v poslední době rozšířil do literatury a posléze i do samotných domovů. A rozhodně nejde jen o marketingový tah, aby vás řetězce přiměly nakoupit si hromady polštářků, dek nebo světýlek. Hygge totiž usiluje o vytvoření útulného, bezpečného a příjemného prostředí, zároveň ale poukazuje také na minimalismus a schopnost radovat se z maličkostí. 

V kombinaci s praktikováním všímavosti, meditace a pobytu na čerstvém vzduchu může hygge pozitivně ovlivnit vaši schopnosti zvládat stres a uvolnit napětí, což se následně propisuje do duševního a fyzického zdraví i společenské oblasti. 

Podzimní selfcare: jak si zajistit pohodu navenek i uvnitř?
Podzimní selfcare: jak si zajistit pohodu navenek i uvnitř?
Za okny prší a vy si zrovna dáváte horkou koupel s meduňkovým čajem a posloucháte relaxační hudbu. Že to zní jako pohádka? Nemusí, přesně takto totiž může vypadat vaše selfcare rutina skrz letošní podzim. Jak přesně na to se dozvíte v tomto článku!
8 tipů, jak se na podzim vypořádat s úbytkem světla a krátkými dny
8 tipů, jak se na podzim vypořádat s úbytkem světla a krátkými dny
Jedním z důvodů (pod)zimního splínu může být i nedostatek slunečního záření, z něhož získáváte během letních měsíců daleko více serotoninu. Tento článek vám představí, jak právě se snížením slunečního světla bojovat několika možnými a navíc jednoduchými způsoby!
6 tipů, jak se zbavit podzimního splínu a užít si toto roční období naplno
6 tipů, jak se zbavit podzimního splínu a užít si toto roční období naplno
Podzim možná není vaším nejoblíbenějším ročním obdobím – když ovšem víte, jak se s ním vypořádat, má vám rozhodně co nabídnout. Jak se tedy vypořádat s podzimním poklesem výkonnosti, únavou a špatnou náladou?
Tinnitus: Na co může upozorňovat, a jak se jej zbavit?
Tinnitus: Na co může upozorňovat, a jak se jej zbavit?
Zažili jste někdy všudypřítomný a nepříjemný zvuk pískání, šumění či hučení v uších? Tinnitus je poměrně rozšířený problém – proč ale vzniká, a lze se jej zbavit?
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?
Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?
Přijde vám meditace jako z jiného světa? Dnešní článek vám představí studiemi potvrzené benefity této relaxační techniky a ukáže vám, že meditovat můžete třeba i na procházce.
Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči
Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči
Self‑care je ve společnosti často mylně vnímána jako znac sobeckosti, snobství, nebo bývá zaměňována za seberozvoj. Vědecké důkazy o jejích benefitech však mluví samy a sebe, a mnoho těchto činnosti zvládnete zadarmo a z pohodlí domova.
Pálení svíček: Je důvod se bát o zdraví, a které druhy vybírat?
Pálení svíček: Je důvod se bát o zdraví, a které druhy vybírat?
Přečetli jste si na internetu, že při pálení svíček se do prostředí vašeho obýváku uvolňují škodlivé látky? Zda je skutečně potřeba se obávat, a jaké druhy svíček upřednosťovat, se dozvíte v novém článku.
Proč je přirozené světlo důležité pro naše zdraví a jak ho mít více?
Proč je přirozené světlo důležité pro naše zdraví a jak ho mít více?
Všichni tak nějak víme, že bychom se měli snažit mít v životě co nejvíce přirozeného světla. Jak ale konkrétně působí na naše zdraví a jak si ho zajistit i v (pod)zimních měsících?
Trávení času v přírodě: Jaké má benefity a jak dlouho v ní pobýt?
Trávení času v přírodě: Jaké má benefity a jak dlouho v ní pobýt?
Pobyt v přírodě má na člověka blahodárný vliv od nepaměti – nové studie však naznačují, že tyto benefity jsou mnohem větší, než se dosud předpokládalo. Na jaké oblasti zdraví příroda působí, jak dlouho v ní strávit a jak si na tuto aktivitu udělat více času?
Věděli jste? Optimisté mají podle vědeckých studií lepší předpoklady k dlouhověkosti
Věděli jste? Optimisté mají podle vědeckých studií lepší předpoklady k dlouhověkosti
Na svět můžete nahlížet z mnoha úhlů pohledu – věděli jste ale, že optimisté mají podle vědeckých studií potenciál k nižší náchylnosti k některým onemocněním a dlouhověkosti? Co za tím stojí?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?