Trávení času v přírodě: Jaké má benefity a jak dlouho v ní pobýt?

Komentáře
Trávení času v přírodě: Jaké má benefity a jak dlouho v ní pobýt?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Pobyt v přírodě má pozitivní vliv na duševní i fyzické zdraví lidí.
  • Ukazuje se, že jednotlivé mechanismy působení přírody na člověka se doplňují a tvoří tak jedinečný prostředek sebepéče.
  • Těžit můžete i z mírného navýšení doby strávené venku.

Vliv přírody na celkovou pohodu je silnější, než se dosud myslelo

Rozsáhlé review z roku 2022, na kterém pracovali vědci z Univerzity v Tokiu, odhaluje ještě silnější souvislost s trávením času v přírodě a celkovým pocitem pohody, než bylo doposud zřejmé. Analýzou celkem 301 studií ze 62 zemí objevili na 227 cest, kterými příroda podporuje duševní i fyzické zdraví člověka – ty označují jako “nehmotné příspěvky a služby kulturních ekosystémů”.

Podle autorů poskytuje čas v přírodě benefity zejména v oblasti rekreace a trávení volného času, osobního rozvoje, duchovního naplnění, estetických zážitků nebo sociálních vztahů. Přestože přesné mechanismy nejsou dosud zcela jasné, předpokládá se, že tyto pozitivní asociace souvisí zejména s vizuálními, sluchovými, čichovými ale i dalšími smyslovými podněty, kterými příroda na člověka působí.

Jakou dobu byste měli v přírodě strávit?

Doba potřebná k dosažení benefitů spojených s časem stráveným v přírodě je u každého člověka individuální, a záleží mimo jiné na jeho věku, pohlaví, socioekonomické situaci a osobních preferencích, ale také na charakteristikách dané krajiny (množství zeleně, přírodní scenérie atd.).

Na základě studií se však předpokládá, že spodní hranice této doby se pohybuje okolo 2 hodin za týden– toto množství času bylo spojeno jak se zlepšením duševní pohody, tak i s lepším fyzickým zdravím. Závěry studie z roku 2020 pak poukazují na to, že ke snížení hladiny vybraných stresových markerů jako je krevní tlak, hladina kortizolu ve slinách, srdeční frekvence nebo aktivita sympatického nervového systému, dochází již po 10–15 minutách.

Oblasti lidského zdraví, které jsou pobytem v přírodě pozitivně ovlivněny

1. Snížení míry stresu

Pobyt v přírodě napomáhá odpojení od každodenních stresových podnětů, povinností a umožňuje strávit pár chvil o samotě. Tento “restart” je důležitý zejména proto, že lidské tělo se umí na stres efektivně adaptovat, což v krátkodobém měřítku napomáhá jeho zvládání a přežití. V případě chronického stresu se však tento stav může stát “novou normou”, což neprospívá duševnímu ani fyzickému zdraví.

Je však důležité zmínit, že těchto benefitů těžko dosáhnete se sluchátky na uších, projížděním videí a zapnutými notifikacemi – je nezbytné se skutečně snažit o vnímání okolní přírody všemi dostupnými smysly.

2. Zlepšení imunitních funkcí

Zlepšení funkce imunitního systému bezpochyby souvisí zejména s přiměřenou fyzickou aktivitou, studie však poukazují na to, že některé látky vylučované rostlinami (zejména pak tzv. phytoncidy) vedou ke zvýšení aktivity NK buněk (natural killer cells), které tvoří nepostradatelnou součást imunitního systému. Ke zvýšení jejich aktivity pak zřejmě přispívá i pokles hladiny stresových hormonů, což celý efekt procházky lesem ještě umocní.

3. Přirozená fyzická aktivita

Jarní dny a probouzející se příroda přímo vybízejí k opuštění vyseděného “důlku” v gauči, což kromě ostatních zmiňovaných benefitů napomáhá udržení normální hmotnosti, zlepšení funkce kardiovaskulárního systému, prevenci civilizačních metabolických onemocnění atd.

Z pohybu venku můžete těžit i pokud nejste zrovna zapáleným sportovcem – abyste podpořili své zdraví, nemusíte totiž hned uběhnout desítky kilometrů. Bohatě vám postačí svižná procházka, pohodová jízda na kole, jízda na kolečkových bruslích, nebo třeba i práce na zahradě.

Trávení času v přírodě: Jaké má benefity a jak dlouho v ní pobýt?

4. Soustředění a kognitivní funkce

Stalo se vám někdy, že jste např. během zkouškového období nebo intenzivního pracovního režimu několik dní nevytáhli paty z domu? Pobyt v přírodě v tomto případě rozhodně není plýtvání už tak omezeným časem – studie totiž potvrzují jeho pozitivní vliv na soustředění, kreativitu, schopnost učení a celkově i kognitivní funkce.

Roli v tomto případě pravděpodobně hraje kombinace fyzické aktivity a pracovní pauzy – dochází totiž k dočasnému přesměrování vaší pozornosti na okolní prostředí, snížení míry stresu a naopak zvýšené nervové aktivitě v částech mozku spojených s koncentrací.

5. Mindfulness

V souvislosti se snížením míry stresu bylo zmíněno, že při pobytu v přírodě byste se neměli věnovat svému mobilu, ale naplno vnímat vjemy z okolí. Odborně je tato schopnost soustředění se na přítomný okamžik známa jako mindfulness, a jedná se v podstatě o formu meditace. Mindfulness je nejen jedním z klíčových faktorů, které v konečném důsledku efektivně přispívají k redukci stresu, ale zároveň vám umožňuje lépe poznat a kontrolovat své myšlenky a emoce.

3 tipy, jak si udělat na pobyt v přírodě více času

Čas v přírodě má, vzhledem ke svým benefitům, plné právo na zařazení do tzv. self‑care aktivit. Obzvláště v náročných a hektických obdobích však může být náročné se k této aktivitě dostat, přestože právě tehdy je nejvíce potřebná. Jak ji tedy začlenit do své rutiny, aniž by utrpěly vaše každodenní povinnosti?

  • Svůj den začněte venku – krátký ranní výběh či procházka vás nabije energií, motivací, pozitivní náladou a povzbudí vaše soustředění během dne. Podrobnější informace najdete v článku Ranní procházka vás spolehlivě nastartuje.
  • Je‑li to možné, choďte pěšky – k chůzi využijte každou příležitost, ať už se jedná o cestu do práce nebo vystoupení o pár zastávek dříve. Ideální situací pak bude, že navíc můžete projít parkem a na pár minut se v něm zastavit. Znáte všechny výhody chůze? Přečtěte si článek Benefity chůze: proč chodit pěšky?
  • O pauzách vyjděte ven – pokud máte během dne minimální možnost dostat se ven, využijte k tomu přestávku při učení/práci nebo pauzu na oběd. I pár minut na čerstvém vzduchu vám může zvednout náladu a rozproudit krev. Jaké jídlo si s sebou na obědový “piknik” připravit? Inspirujte se  článku Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut.

Co si z toho vzít?

Pobyt v přírodě má pozitivní účinky na duševní i fyzické zdraví – a dokonce mnohem rozsáhlejší, než se dosud myslelo. Hlavní benefity se týkají zejména snížení míry stresu, trénink soustředění pozornosti na přítomný okamžik, zlepšení funkce imunitního systému a zdraví srdce a cév nebo podpory soustředění a kognitivních funkcí.

K dosažení těchto benefitů byste měli v přírodě strávit alespoň 2 hodiny týdně, v některých studiích byl však efekt jednorázově pozorován také po 10–15 minutách venku. Snažte se proto tuto činnost zařadit do své self‑care rutiny a využijte každé příležitosti, kdy můžete venku vypnout.

Běh na pásu vs venku: čím se od sebe liší?
Běh na pásu vs venku: čím se od sebe liší?
Běžecký svět se dělí na 2 tábory – někteří milují běh venku, jiní zase nedají dopustit na starý dobrý běžecký pás. Jak se tyto dva způsoby běhu liší a je některý z nich lepší pro redukci hmotnosti?
Proč je přirozené světlo důležité pro naše zdraví a jak ho mít více?
Proč je přirozené světlo důležité pro naše zdraví a jak ho mít více?
Všichni tak nějak víme, že bychom se měli snažit mít v životě co nejvíce přirozeného světla. Jak ale konkrétně působí na naše zdraví a jak si ho zajistit i v (pod)zimních měsících?
Trápí vás jarní únava? Těchto 8 tipů pomůže!
Trápí vás jarní únava? Těchto 8 tipů pomůže!
Jarní únava či splín jsou častějšími úkazy, než si můžete myslet. Ovlivňuje je mnoho faktorů, především změna intenzity a délky slunečního světla. Ale jak se proti tomu bránit? Odpovědi naleznete v tomto článku!
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?
Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?
Přijde vám meditace jako z jiného světa? Dnešní článek vám představí studiemi potvrzené benefity této relaxační techniky a ukáže vám, že meditovat můžete třeba i na procházce.
Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči
Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči
Self‑care je ve společnosti často mylně vnímána jako znac sobeckosti, snobství, nebo bývá zaměňována za seberozvoj. Vědecké důkazy o jejích benefitech však mluví samy a sebe, a mnoho těchto činnosti zvládnete zadarmo a z pohodlí domova.
Benefity chůze: proč chodit pěšky?
Benefity chůze: proč chodit pěšky?
Chůze je jednoduchou a nenáročnou aktivitou, kterou může provozovat téměř každý. A taky by každý měl! Jaké konkrétní benefity vám a vaše zdraví může přinést, se dozvíte v tomto článku.
Ranní procházka vás spolehlivě nastartuje
Ranní procházka vás spolehlivě nastartuje
O tom, že ranní vstávání není nic moc, ví asi každý svoje. Naštěstí ale existuje přírodní energy booster, který vás po probuzení nakopne víc, než kofein – ranní procházka. Co všechno vám může přinést a jak ji začlenit do své rutiny?
Nesnášíte cvičení? 10 zábavných způsobů, jak se více hýbat
Nesnášíte cvičení? 10 zábavných způsobů, jak se více hýbat
Chcete se více hýbat, ale nevíte, co by vás zrovna bavilo? Mrkněte na nový článek a nechte se inspirovat některou z řady zábavných aktivit, při kterých spálíte spoustu kalorií, a přitom nebudete mít ani pocit, že se musíte namáhat.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!