Trávení času v přírodě: Jaké má benefity a jak dlouho v ní pobýt?

Kristýna
Kristýna Dvořáková 9. 5. 2023
Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Trávení času v přírodě: Jaké má benefity a jak dlouho v ní pobýt?
  • Pobyt v přírodě má pozitivní vliv na duševní i fyzické zdraví lidí.
  • Ukazuje se, že jednotlivé mechanismy působení přírody na člověka se doplňují a tvoří tak jedinečný prostředek sebepéče.
  • Těžit můžete i z mírného navýšení doby strávené venku.

Vliv přírody na celkovou pohodu je silnější, než se dosud myslelo

Rozsáhlé review z roku 2022, na kterém pracovali vědci z Univerzity v Tokiu, odhaluje ještě silnější souvislost s trávením času v přírodě a celkovým pocitem pohody, než bylo doposud zřejmé. Analýzou celkem 301 studií ze 62 zemí objevili na 227 cest, kterými příroda podporuje duševní i fyzické zdraví člověka – ty označují jako “nehmotné příspěvky a služby kulturních ekosystémů”.

Podle autorů poskytuje čas v přírodě benefity zejména v oblasti rekreace a trávení volného času, osobního rozvoje, duchovního naplnění, estetických zážitků nebo sociálních vztahů. Přestože přesné mechanismy nejsou dosud zcela jasné, předpokládá se, že tyto pozitivní asociace souvisí zejména s vizuálními, sluchovými, čichovými ale i dalšími smyslovými podněty, kterými příroda na člověka působí.

Jakou dobu byste měli v přírodě strávit?

Doba potřebná k dosažení benefitů spojených s časem stráveným v přírodě je u každého člověka individuální, a záleží mimo jiné na jeho věku, pohlaví, socioekonomické situaci a osobních preferencích, ale také na charakteristikách dané krajiny (množství zeleně, přírodní scenérie atd.).

Na základě studií se však předpokládá, že spodní hranice této doby se pohybuje okolo 2 hodin za týden– toto množství času bylo spojeno jak se zlepšením duševní pohody, tak i s lepším fyzickým zdravím. Závěry studie z roku 2020 pak poukazují na to, že ke snížení hladiny vybraných stresových markerů jako je krevní tlak, hladina kortizolu ve slinách, srdeční frekvence nebo aktivita sympatického nervového systému, dochází již po 10–15 minutách.

Oblasti lidského zdraví, které jsou pobytem v přírodě pozitivně ovlivněny

1. Snížení míry stresu

Pobyt v přírodě napomáhá odpojení od každodenních stresových podnětů, povinností a umožňuje strávit pár chvil o samotě. Tento “restart” je důležitý zejména proto, že lidské tělo se umí na stres efektivně adaptovat, což v krátkodobém měřítku napomáhá jeho zvládání a přežití. V případě chronického stresu se však tento stav může stát “novou normou”, což neprospívá duševnímu ani fyzickému zdraví.

Je však důležité zmínit, že těchto benefitů těžko dosáhnete se sluchátky na uších, projížděním videí a zapnutými notifikacemi – je nezbytné se skutečně snažit o vnímání okolní přírody všemi dostupnými smysly.

2. Zlepšení imunitních funkcí

Zlepšení funkce imunitního systému bezpochyby souvisí zejména s přiměřenou fyzickou aktivitou, studie však poukazují na to, že některé látky vylučované rostlinami (zejména pak tzv. phytoncidy) vedou ke zvýšení aktivity NK buněk (natural killer cells), které tvoří nepostradatelnou součást imunitního systému. Ke zvýšení jejich aktivity pak zřejmě přispívá i pokles hladiny stresových hormonů, což celý efekt procházky lesem ještě umocní.

3. Přirozená fyzická aktivita

Jarní dny a probouzející se příroda přímo vybízejí k opuštění vyseděného “důlku” v gauči, což kromě ostatních zmiňovaných benefitů napomáhá udržení normální hmotnosti, zlepšení funkce kardiovaskulárního systému, prevenci civilizačních metabolických onemocnění atd.

Z pohybu venku můžete těžit i pokud nejste zrovna zapáleným sportovcem – abyste podpořili své zdraví, nemusíte totiž hned uběhnout desítky kilometrů. Bohatě vám postačí svižná procházka, pohodová jízda na kole, jízda na kolečkových bruslích, nebo třeba i práce na zahradě.

Trávení času v přírodě: Jaké má benefity a jak dlouho v ní pobýt?

4. Soustředění a kognitivní funkce

Stalo se vám někdy, že jste např. během zkouškového období nebo intenzivního pracovního režimu několik dní nevytáhli paty z domu? Pobyt v přírodě v tomto případě rozhodně není plýtvání už tak omezeným časem – studie totiž potvrzují jeho pozitivní vliv na soustředění, kreativitu, schopnost učení a celkově i kognitivní funkce.

Roli v tomto případě pravděpodobně hraje kombinace fyzické aktivity a pracovní pauzy – dochází totiž k dočasnému přesměrování vaší pozornosti na okolní prostředí, snížení míry stresu a naopak zvýšené nervové aktivitě v částech mozku spojených s koncentrací.

5. Mindfulness

V souvislosti se snížením míry stresu bylo zmíněno, že při pobytu v přírodě byste se neměli věnovat svému mobilu, ale naplno vnímat vjemy z okolí. Odborně je tato schopnost soustředění se na přítomný okamžik známa jako mindfulness, a jedná se v podstatě o formu meditace. Mindfulness je nejen jedním z klíčových faktorů, které v konečném důsledku efektivně přispívají k redukci stresu, ale zároveň vám umožňuje lépe poznat a kontrolovat své myšlenky a emoce.

3 tipy, jak si udělat na pobyt v přírodě více času

Čas v přírodě má, vzhledem ke svým benefitům, plné právo na zařazení do tzv. self‑care aktivit. Obzvláště v náročných a hektických obdobích však může být náročné se k této aktivitě dostat, přestože právě tehdy je nejvíce potřebná. Jak ji tedy začlenit do své rutiny, aniž by utrpěly vaše každodenní povinnosti?

  • Svůj den začněte venku – krátký ranní výběh či procházka vás nabije energií, motivací, pozitivní náladou a povzbudí vaše soustředění během dne. Podrobnější informace najdete v článku Ranní procházka vás spolehlivě nastartuje.
  • Je‑li to možné, choďte pěšky – k chůzi využijte každou příležitost, ať už se jedná o cestu do práce nebo vystoupení o pár zastávek dříve. Ideální situací pak bude, že navíc můžete projít parkem a na pár minut se v něm zastavit. Znáte všechny výhody chůze? Přečtěte si článek Benefity chůze: proč chodit pěšky?
  • O pauzách vyjděte ven – pokud máte během dne minimální možnost dostat se ven, využijte k tomu přestávku při učení/práci nebo pauzu na oběd. I pár minut na čerstvém vzduchu vám může zvednout náladu a rozproudit krev. Jaké jídlo si s sebou na obědový “piknik” připravit? Inspirujte se  článku Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut.

Co si z toho vzít?

Pobyt v přírodě má pozitivní účinky na duševní i fyzické zdraví – a dokonce mnohem rozsáhlejší, než se dosud myslelo. Hlavní benefity se týkají zejména snížení míry stresu, trénink soustředění pozornosti na přítomný okamžik, zlepšení funkce imunitního systému a zdraví srdce a cév nebo podpory soustředění a kognitivních funkcí.

K dosažení těchto benefitů byste měli v přírodě strávit alespoň 2 hodiny týdně, v některých studiích byl však efekt jednorázově pozorován také po 10–15 minutách venku. Snažte se proto tuto činnost zařadit do své self‑care rutiny a využijte každé příležitosti, kdy můžete venku vypnout.

Přidej se k 41 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek