Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči

Komentáře
Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Self‑care podporuje fungování v každodenním životě, zlepšuje náladu a umožňuje udržení fyzického i duševního zdraví. 
  • Metod self‑care je celá řada a v žádném případě neplatí, že by si ji mohli dopřát pouze lidé s finančním zajištěním nebo nadbytkem volného času. 
  • Konkrétní techniky je vždy třeba vybírat vzhledem k vlastním preferencím a aktuálnímu stavu. 

Co je self‑care? 

Self‑care neboli sebepéče je označení pro činnosti, které lidem umožňují zlepšit/udržet si zdraví, spokojenost, mezilidské vztahy, motivaci a vlastně jakoukoliv oblast, která je pro ně v životě důležitá. Tento koncept je však ve společnosti doposud často chybně interpretován – někteří mohou self‑care považovat za projev sobeckosti či snobství, jiní ji zase chybně zaměňují za seberozvoj (ano, i seberozvojové prvky mohou být součástí self‑care, ale v zásadě se nejedná o to samé). 

Možností self‑care činností je nespočet, a jejich výběr závisí na vašich individuálních preferencích, ale i na momentálním rozpoložení – někdy vás může na nohy postavit intenzivní trénink, jindy zase horká vana s relaxační hudbou a svíčkami. Self‑care nutně nemusí, narozdíl od seberozvoje, cílit na zdokonalení a nápravu "chyb", ale jednoduše se zaměřuje na úlevu a zlepšení dne, ať už se jedná o krátkodobý či dlouhodobý výsledek. 

Je self‑care ztráta času? 

Jak již bylo řečeno, někdo může sebepéči vnímat jako projev sobeckosti, snobství nebo jednoduše jako ztrátu času. Má tedy skutečně ověřené benefity, nebo se vás jen prodejci snaží nabudit k utrácení? Výsledky průzkumu z roku 2019 naznačují, že 44 % dotázaných odpovědělo, že self‑care mohou praktikovat pouze lidé s dostatkem volného času a 35 % věří, že dovolit si jej mohou pouze lidé s finančním zajištěním. 28 % dotázaných dokonce uvedlo, že pokud si “dopřejí” některou ze self‑care praktik, pronásleduje je pak pocit viny. 

Podle vědeckých studií přitom pravidelně prováděná self‑care pomáhá lépe zvládat stres a napětí, a také zvyšovat míru pociťované energie i motivace. S nižší mírou stresu pak dále souvisí nižší riziko rozvoje některých onemocnění a vyšší míra životní spokojenosti. Pod self‑care pak samozřejmě patří např. i činnosti optimalizující spánek, pravidený pohyb nebo třeba pitný režim, což s sebou pak přináší řadu dalších výhod, o kterých si můžete podrobněji přečíst v našich článcích:

10 jednoduchých self‑care tipů

1. Zastavte se a rozhlédněte kolem sebe

Zní vám tento tip banálně? Možná na první pohled – sami ale uznejte, kolikrát jste za poslední týdny někam spěchali se sluchátky na uších a nevnímali okolní dění. Nebo kdy jste do sebe jídlo na obědě mimoděk naházeli mezi odepisováním na zprávy. Umět se zastavit a zaměřit se na přítomný okamžik je jednou z nejjednodušších možností self‑care, zároveň ale vyžaduje určitou schopnost uvědomění. Někdy totiž k “dobití baterek” stačí hřejivé sluneční paprsky na kůži, nebo pohled na sýkorky poskakující po parapetu. 

2. Vyražte ven do přírody

Procházka v přírodě je doslova jackpot – jste na čerstvém vzduchu, vystavujete se přirozenému dennímu světlu, chůze zlepšuje vaši fyzickou kondici a zdraví srdce a cév, a navíc se vám nabízí nepřeberné množství sluchových, vizuálních nebo čichových podnětů. 

S oteplováním a prodlužujícími se dny se z procházky jednoduše “nevykecáte” – věděli jste ale, že časná ranní procházka vám může dokonce pomoci s lepší koncentrací během pracovního/školního dne? Více se dočtete v článku Ranní procházka vás spolehlivě nastartuje.

3. Vyzkoušejte “solo date”  

"Solo date" je na sociálních sítích trendem, ne každý se k němu však skutečně odhodlá. Někomu může připadat nepřirozené zajít si do kavárny, restaurace nebo třeba kina sám, jiní zase argumentují tím, že tyto “vymoženosti” si přece ušetří až na čas s přáteli/partnerem. Pravdou však je, že i káva o samotě v oblíbené kavárně, návštěva divadla či koupě květin, bylinek nebo třeba zmrzliny pohladí po duši, a obzvláště během náročného dne může být pomyslným záchranným kruhem.

4. Meditujte 

Meditace pomáhá s porozuměním a kontrolou myšlenek, snižuje míru stresu a úzkosti, může ulevit od potíží se spánkem a dokonce posiluje sebevědomí – jen je třeba počítat s tím, že všech těchto benefitů pravděpodobně nedosáhnete hned. I schopnost uvolnění těla a mysli totiž vyžaduje trénink, což je však jen o důvod více, abyste meditaci zařadili do své denní rutiny. 

A pokud v meditaci pořád spatřujete cosi nadpozemského a neuchopitelného, že dovolte mi vás ujistit, že její pozitivní účinky jsou prokázány mnoha studiemi. A co víc, i vy jste ji v minulosti zcela jistě praktikovali, přestože o tom možná ani nevíte. Podrobnější informace se dozvíte v článku Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?

5. Vytáhněte z šuplíku omalovánky

Schopnost vybarvit ohraničený prostor na papíře se vám možná nezdá hodna schopností a zkušenosí dospělého člověka, vězte však, že kreativní činnost jako malování, kreslení, modelování atd. spouští v mozku sekreci dopaminu, což pomáhá se snížením míry stresu a úzkosti. 

Pokud chcete tento zážitek ještě umocnit, pusťte si ke svému tvoření relaxační hudbu, vyzkoušejte vonné oleje, nebo s přáteli vyražte do veřejných kreativních dílen – uvidíte, že tato činnost tak získá zcela nový rozměr. 

Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči

6. Připravte si oblíbený nápoj

U vy jistě máte svůj oblíbený nápoj, ať už horký nebo studený – zkusili jste se na něj však někdy zcela bezvýhradně soustředit? Opravdu intenzivně vnímat jeho chuť, vůni či strukturu? Odborně se tento koncept nazývá mindful eating a slouží nejen jako trénink lepšího vnímání přítomnosti, ale často se využívá také jako doplňková terapeutická metoda u emočního jedení. Kromě toho, že se během hektického dne na chvíli zastavíte, ještě uspokojíte své chuťové pohárky. 

7. Zajděte si na masáž, kosmetiku nebo do sauny

Tento tip pravděpodobně nezvládnete v pohodlí domova, změna prostředí však může naopak ještě umocnit relaxační zážitek. Během těchto krátkodobých procedur je totiž pro většinu lidí jednodušší “vypnout” a skutečně se uvolnit, než kdyby si naplánovali podobnou činnost doma. 

Výběr konkrétních služeb zcela závisí na vašich preferencích a potřebách – pamatujte však, že cílem v tomto případě není, aby vám daná činnost dala “co nejvíce do života”, ale pomohla vám cítit se spokojeně, uvolněně a sebevědomě. 

8. Čtěte si nebo pište deník

Nějaká ta kniha už jistě prošla rukama každému, a to je jedině dobře – v knihách se totiž neukrývá jen moudrost, ale jsou také skvělým prostředkem k obohacení slovní zásoby, tréninku mysli nebo snížení míry stresu (už po 30 minutách). Dalo by se říci, že sebepéče a seberozvoj si v tomto případě doslova podávají ruce. Další informace se dočtete v článku Benefity čtení knih: bystrá mysl, empatie a méně stresu

Další možností práce s psaným slovem je vedení deníku – jestliže totiž své myšlenky vidíte “černé na bílém”, můžete se v nich lépe zorientovat a možná zjistíte, že to, co se vám v hlavě jevilo jako nekonečné zamotané klubko, možná až takový problém není. Velmi efektivní a oblíbenou metodou je tzv. deník vděčnosti, do kterého si zapisujete pozitivní události a pocity každého dne, které vám pomohou zaměřit se ve vašem životě na to dobré.

9. Ukliďte

Poměrně kontroverzní tip, který rozhodně není vhodný do každé situace. Závěry výzkumu však poukazují na to, že přirozená fyzická aktivita ve spojení s výsledkem čistšího a útulnějšího prostředí vede ke snížení míry stresu, zlepšuje náladu, a uspořádané pracovní místo vám pak může pomoci i v oblasti soustředění a produktivity. Úklid vám zároveň dodá pocit, že máte kontrolu nad svým okolním prostředím, což může snížit míru úzkosti.

10. Zacvičte si

V souvislosti s fyzickou aktivitou jste už jistě slyšeli o endorfinech, neboli hormonech štěstí. Tyto malé molekuly se uvolňují zejména při intenzivnějším cvičení a zpravidla jsou důvodem toho, že i když někdo po tréninku sotva stojí na nohou, na tváři má nepřítomný a blažený úsměv. Abyste se cítili lépe, nemusíte však pokaždé lámat rekordy – po náročném dni bude vhodnou volbou třeba i jóga nebo protažení. 

Co si z toho vzít? 

Činnosti spojené se self‑care jsou nezbytné pro udržení/zlepšení duševního i fyzického zdraví, životní spokojenosti i vztahů s okolím. Neměly by tedy být považovány za projev sobeckosti, ani jako za ztrátu času – ostatně vědeckých důkazů o jejich pozitivních účincích není málo. 

Konkrétní metodu pak vybírejte podle svých preferencí i momentálních potřeb – pamatujte, že co vyhovuje vašemu známému nemusí nutně sedět vám, a i když vám včera pomohl třeba náročný trénink, dnes to může být naopak kniha a hrnek čaje. Cílem self‑care je totiž zejména cítit se dobře, a načerpat energii pro efektivní fungování v každodenním životě. 

Záchvatovité přejídání: příznaky, léčba a další pomoc.
Záchvatovité přejídání: příznaky, léčba a další pomoc.
Občasné přecpání je tak nějak normální, problém však nastává, pokud jídlem zaháníme negativní emoce a pak se za to nenávidíme. Jak rozpoznat záchvatovité přejídání a  jak s ním bojovat?
Jak zvládat stres a být v pohodě?
Jak zvládat stres a být v pohodě?
Ať se nám to líbí nebo ne, stresu se při každodenním životě nevyhneme. Jedinou možností je tedy naučit se s ním pracovat, a nenechat se jím ovládat. Dnešní článek vám přináší hned 10 jednoduchých tipů, jak snížit míru stresu a být spokojenější.
5 tipů, jak přestat zajídat svůj nespokojený život: naučte se odhalit emoční hlad
5 tipů, jak přestat zajídat svůj nespokojený život: naučte se odhalit emoční hlad
Každý z nás zvláda vypäté situácie po svojom. Niekto si zakričí, niekto si zacvičí - a niekto zje tabuľku čokolády. Ako rozoznať, či jeme zo stresu, smútku alebo kvôli skutočnému hladu?
Maderoterapie pro boj s celulitidou a vráskami
Maderoterapie pro boj s celulitidou a vráskami
Maderoterapie je často vyzdvihována pro své pozitivní účinky na zmírnění projevů celulitidy. Může však tato masážní metoda skutečně podpořit funkci lymfatického systému?
Nedostatek spánku: Jaké jsou projevy, když tělu nedopřáváme odpočinek?
Nedostatek spánku: Jaké jsou projevy, když tělu nedopřáváme odpočinek?
Máte spoustu práce, povinností a kromě toho potřebujete před spaním stihnout nejnovější epizodu oblíbeného seriálu? Jak nedostatek spánku ovlivňuje vaše zdraví, se dočtete v dnešním článku.
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?
Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?
Přijde vám meditace jako z jiného světa? Dnešní článek vám představí studiemi potvrzené benefity této relaxační techniky a ukáže vám, že meditovat můžete třeba i na procházce.
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybová aktivita by měla být součástí životního stylu v každém věku. Kolik času věnovat pohybové aktivitě v jednotlivých věkových skupinách pro udržení jejích zdravotních benefitů?
Mindful eating: 5 kroků, jak začít jíst vědomě, snadněji hubnout a zbavit se emočního jedení
Mindful eating: 5 kroků, jak začít jíst vědomě, snadněji hubnout a zbavit se emočního jedení
Kdy naposledy jste si od začátku do konce vychutnali nějaké jídlo, aniž byste u toho sledovali televizi, datlovali do klávesnice nebo telefonovali? Poradíme vám 5 tipů, díky kterým se naučíte jíst vědomě, a zjednodušíte si tak i hubnutí.
Základy vyváženého jídelníčku – 7 tipů, se kterými můžeš začít hned teď
Základy vyváženého jídelníčku – 7 tipů, se kterými můžeš začít hned teď
Na tom jíst zdravě není nic složitého. Dokonce to ani nemusí být drahé nebo časově náročné. V tomto článku ti ukážeme 7 praktických tipů, jak podpořit zdravé stravování.
Benefity čtení knih: bystrá mysl, empatie a méně stresu
Benefity čtení knih: bystrá mysl, empatie a méně stresu
Knihy, vzhledem ke stále modernějším technologiím, v dnešních dnech z života lidí takřka zmizely, což je ovšem velká škoda. Jaké benefity vám čtení knih přinese, se dozvíte v novém článku.
Ranní procházka vás spolehlivě nastartuje
Ranní procházka vás spolehlivě nastartuje
O tom, že ranní vstávání není nic moc, ví asi každý svoje. Naštěstí ale existuje přírodní energy booster, který vás po probuzení nakopne víc, než kofein – ranní procházka. Co všechno vám může přinést a jak ji začlenit do své rutiny?
Aromaterapie: Voňavé léčebné postupy s mnoha benefity
Aromaterapie: Voňavé léčebné postupy s mnoha benefity
Aromaterapie je známá již tisíce let – jaký má však na tyto alternativní postupy názor současná věda? Může terapie pomocí vůní skutečně tišit bolest, snižovat míru stresu a pomáhat při potížích se spánkem?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.