Anonymní uživatel položil(a) otázku
23. 1. 2023

Dobrý den, jsem rok po porodu velmi hubená - 170 a 45 kg, a čeká mě stomatologický zákrok a nebudu moci cca týden pořádně jíst. NUTRIDRINKY mě nezasytí, je možné nahradit jídla nějakým shakem nebo směsí, která zasytí ? Nekojím

Dobrý den, krátkodobě je možné stravu nahradit např. koktejlem z ovoce/zeleniny, ovesných vloček, mléka/smetany, ořechů/semínek nebo ořechového másla, tvarohu, proteinu nebo sušených vaječných bílků. I přes omezený výběr daný kašovitou konzistencí bych vám však doporučila co nejvíce dbát na rozmanitost stravy – pokud to půjde, vyzkoušejte např. i ovesné, rýžové či jiné obilné kaše, nebo např. špenát s rozmačkanými bramborami a rozšlehaným vejcem apod. Zároveň se snažte do stravy zahrnout na tuky a kalorie bohaté potraviny – ořechy a ořechová másla, smetanu, tučnější sýry (tady je třeba myslet na zvýšený příjem nasycených mastných kyselin, který by měl být v jídelníčku cca do 10 %, ovšem z krátkodobého hlediska nepředstavují nijak závažný problém), např. dále rostlinné oleje. Bílkoviny doplníte pomocí tvarohu, skyru, vajec, masa nebo proteinového prášku. Z hlediska sacharidů doporučuji zaměřit se na ty komplexnější, které vás déle zasytí (obiloviny, brambory, těstoviny) a případně přidat do jídla psyllium pro delší pocit nasycení. Pokud to půjde, nezapomínejte také na ovoce a zeleninu. 

Z dlouhodobého hlediska bych se pak určitě zaměřila na nastavení jídelníčku, pokud se vám nedaří přibrat, pravděpodobně je váš energetický příjem příliš nízký.