Anonymní uživatel položil(a) otázku
10. 12. 2022

Dobrý den, mám dceru 14 let hodně cvičí a chtěla bych ji koupit nějaké aminokyseliny s příchutí ... Prosím o radu

Dobrý den, konkrétní přípravek se bude odvíjet od účelu, ke kterému jej chcete využít. Pro doplnění příjmu bílkovin doporučuji syrovátkový protein, který je základním a univerzálním doplňkem stravy ve sportu. Jeho dávka a frekvence by se pak měla odvíjet zejména od celkového denního příjmu bílkovin, který by se měl pohybovat v rozmezí 1,2–2 g/kg tělesné hmotnosti.

Další variantou jsou rozvětvené aminokyseliny, tedy BCAA. Ty během tréninku částečně chrání svalovou hmotu před katabolismem a jsou také nezbytné pro syntézu nové svalové hmoty. Problém je však v tom, že této syntézy nedocílí bez dodání ostatních aminokyselin a v tomto případě je tak lepší volbou právě syrovátkový protein, jehož jsou BCAA přirozenou součástí. Výhodou BCAA však může být sladká chuť k popíjení během tréninku.

Kromě doplňků stravy bych se u dcery zaměřila také na zajištění dostatečného příjmu energie, přičemž nízká energetická dostupnost by mohla, zejména v jejím věku, vést k narušení některých fyziologických funkcí, typicky opoždění nástupu nebo ztrátě menstruace atd.