Anonymní uživatel položil(a) otázku
21. 3. 2023

Prosím o vysvětlení, proč v nabíracích jídelníčcích, které lidé dostávají (týká se i mě), jsou výrobky light - řecký jogurt, mozarella, cottage, tvaroh, atd. Když potřebuji nabrat, tak by přeci nemělo vadit, že je určitý výrobek "tučný", spíše naopak

Dobrý den, složení jídelníčku se může poměrně razantně lišit např. dle výživového směru, předpokládám ale, že máte na mysli jídelníček racionální. Ani u "nabíracích" jídelníčků není příjem energie ani jednotlivých živin neomezený, tudíž je stále potřeba držet se v určitých rozmezích. 

Roli pak hraje také váš cíl – předpokládám, že chcete nabírat svalovou hmotu, ovšem z tohoto hlediska je potřeba přijímat optimální množství kvalitních bílkovin a také celkové energie s většinovým zastoupením sacharidů, která vám umožní syntézu svalových vláken podpořit kvalitním silovým tréninkem (není pravidlem, že příjem sacharidů ve stravě je nezbytný pro kvalitní sportovní výkon, ovšem většině sportovců prospívá právě většinový podíl sacharidů v jídelníčku, a zejména při vyšších intenzitách pohybu výkon bez sacharidů prokazatelně klesá). Tato skutečnost může být důvodem pro zařazení "light" výrobků, aby nedošlo k překročení energie vymezené pro tuk, a nemuselo být ubráno z oblasti bílkovin nebo sacharidů. 

Light výrobky ve vyváženém jídelníčku své místo mít mohou a nemusí – je už tedy spíše na vás, jak se se svým nutričním terapeutem dohodnete. Ve výrobcích se také nemusí vždy jednat pouze o snížení množství tuku, ale např. také cukru, jehož konzumace by měla být pro dosažení optimálního zdraví omezována.