Tereza
Tereza položila otázku
1. 9. 2022

Ahoj, chtěla bych se zeptat... mam přebytek železa v krvi... jako doplněk stravy jsem železo nikdy nebrala... a teď by mě zajímalo, jak ho mohu snížit? díky za odpověď, Tereza

Ahoj Terko, nejlepší bude, pokud si výsledky krevních testů vyhodnotíš se svým ošetřujícím lékařem, který může případně nastavit další diagnostická měření. Vedle sérového množství železa jsou při zjišťování nadbytku železa v organismu směrodatné také (i) saturace transferinu (u zdravých osob by neměla být vyšší než 50-55 %) a (ii) množství sérového ferritinu. Pakliže se nadbytek železa v organismu potvrdí, lékař Ti navrhne vhodný způsob, pomocí kterého množství železa v organismu snížit. Do té doby se raději vyhni nadměrné konzumaci červeného masa, vnitřností a doplňkům stravy s obsahem železa (často se vyskytuje také v komplexních multi-minerálních přípravcích). 

Příčin nadbytku železa v organismu může být celá řada od přebytku železa ve stravě (často v kombinaci s vysokým příjmem vitaminu C, který vstřebávání železa zvyšuje), až po některá genetická onemocnění.