Magdalena položila otázku
26. 6. 2022

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, můj bazální metabolismus je 1649 kcal a průměrně denně spálím 600. Řekněme, že by tedy můj kalorický příjem v malém deficitu byl 2149kcal, ale když si spočítám energetickou dostupnost, tak mi číslo vyjde pod 30.

Dobrý den, výpočet energetické dostupnosti skrze vzorec je spíše orientační, protože do něj mohou vstupovat faktory ústící v nepřesnosti. Dále bych chtěla připomenout, že ve výpočtu je nutno operovat s fat free mass (beztukovou tělesnou hmotou) a nikoliv celkovou hmotností. Množství vydané energie se pak bere pouze za tréninkovou jednotku, nezapočítáváme do něj tedy klidový výdej. V průběhu redukce je logicky obtížné dosáhnout optimální energetické dostupnosti okolo 45 kcal/kg FFM, je proto třeba dbát zejména na to, aby v tomto období dostupnost energie neklesala právě pod hranici 30 kcal/kg FFM a období redukce rovněž nepřetrvávalo dlouhodobě. Po opětovném nastoupení na "udržovací" příjem se pak zlepší i hodnota energetické dostupnosti.

Pokud jste dodržela všechny výše zmíněné body, a energetická dostupnost je přesto příliš nízká, doporučuji snížit tréninkové zatížení, nebo navýšit příjem stravy (popř. kombinace). Výpočet bazálního metabolismu je u sportovců často podceňován a ve skutečnosti tak potřebují energie o něco více.