Anonymní uživatel položil(a) otázku
9. 8. 2022

Dobrý den, chtěla bych začít znovu cvičit. Dříve jsem se nezajímala a deficit a správné cvičení a stravování. Měla jsem problém s ppp, jedla co nejméně a co nejvíce se bývala. Proto bych se chtěla zeptat kolik kcal denně musím spálit a kolik přijmout

Dobrý den, děkujeme za dotaz, takto na dálku je ale bohužel velmi obtížné poradit něco konkrétního. Pokud chcete přibírat hmotnost, konkrétně hlavně svalovou hmotu, měl by být váš příjem energie cca o 5–15 % vyšší, než váš energetický výdej. Zajištěn by měl být také dostatečný příjem bílkovin a pravidelný silový trénink. Pokud chcete hmotnost udržovat, kalorický příjem a výdej by si měly být zhruba rovny. 

Do kalorického výdeje se pak započítává váš bazální metabolismus, 10 % termického efektu stravy + pohyb, který se dá opravdu velmi těžko přesně spočítat a většinou se řídíme odhadem z tabulek nebo třeba sportovních hodinek. Příjem si můžete trackovat pomocí kalorických tabulek, nebo se stravovat intuitivně a sledovat, zda vám toto množství kalorií poskytne kýžené výsledky nebo ne (tady ale pozor na příliš nízký příjem). 

Podrobný návod, jak si můžete ideální množství kalorií spočítat právě pro sebe, najdete v našem článku zde. Při pravideném pohybu dopočuji skutečně jíst spíše více, než méně a předcházet tak rozvoji nízké dostupnosti energie. Přeji hodně štěstí. :)