Kateřina položila otázku
18. 7. 2022

Dobrý den, mám problém s tukem v pase. Od 40 roku věku. Mám nastavené kalorické tabulky, běhám 2-3 krát týdně, cvičím pravidelně jógu, jsem aktivní, chodím pěšky, jezdím na kole. Ale dělá se mně tuk v pase nevím, jak se ho zbavit. Poraďte prosím...

Dobrý den, rychlost metabolismu mezi 20 a 60. rokem věku se samovolně zpravidla nijak výrazně nesnižuje. Doporučila bych vám zaměřit se spíše na správnost nastavení příjmu energie – je velikost vašeho kalorického deficitu cca 15–20 %? Započítáváte si do jídelníčku skutečně vše (nápoje s obsahem energie, drobné svačinky, alkohol..)? Velmi častým zdrojem chyb je stanovení energetického výdeje, které je pouze odhadováno a často tak může dojít k jeho nechtěnnému navýšení, čímž pak logicky ve skutečnosti hubnutí nefunguje tak, jak má. 

Je třeba si také uvědomit, že ženy mají v tělesném složení obecně vyšší množství tuku než muži, a tento tuk se může dle genetických předpokladů ukládat na různých místech (boky, stehna, pas..). Pokud je tedy množství vašho tělesného tuku v normě (cca 18–30 %) a pas je i přesto vaší problémovou partií, zkuste ze zaměřit i na zpevnění v oblasti břicha. Podrobnější informace a tipy najdete např. v tomto článku Jak na silné a vyrýsované břicho krok za krokem. V neposlední řadě zvažte také další faktory, které mohou na hubnutí působit – nedostatek spánku, nevhodný pitný režim, stres apod.