Kateřina
Kateřina položila otázku
24. 2. 2023

Dobry den :) Rada bych se zeptala jaky je nejlepsi a nejrychlejsi zpusob hubnuti. Zkousim to uz 2 mesice po svem,kaloricky prijem (1600kcal),158 cm,77.7 kg, 23 a cvicim alespon doma 2-3x tydne, praci mam 12 h na nohou kratky/dlouhy tyden + celiakie

Dobrý den, nejlepší způsob hubnutí je takový, který vám bude co nejméně omezovat, vydržíte u něj dlouhodobě a výsledky poté udržíte – tedy zahrnuje větší či menší změny životního stylu a nikoliv krátkodobou "kůru". V závislosti na svém režimu si proto musíte sama zvolit, zda vám bude vyhovovat racionální stravování, low carb, přerušované hladovění apod., základní podmínkou je kalorický deficit (15–20 %). 

Z informací, které jste mi o sobě poskytla, se trochu obávám, že váš příjem energie je vzhledem k zaměstnání příliš nízký, což by bránilo nejen úspěšné a zdravé redukci hmotnosti, ale v dlouhodobém měřítku by mohlo vést i k poškození zdraví. Doporučila bych vám konzultaci s nutričním terapeutem, případně si můžete odpovídající příjem energie spočítat v našem článku Kalorický deficit. Jak ho snadno vypočítat?. Předpokládám však, že příjem bude vhodné mírně navýšit. 

Obecně je třeba při redukci hmotnosti dbát na dostatek bílkovin a vlákniny, které prodlouží pocit nasycení, dostatečně pít a zajistit tělu kvalitní spánek. Pokud máte možnost, doporučuji také silový trénink.