Anonymní uživatel položil(a) otázku
17. 1. 2023

Dobrý den,zajímalo by mě, kolikrát denně se může užívat protein (ten váš) s ohledem na umělá sladidla? Je vhodné konzumovat umělá sladidla v proteinu v množství npř. 2 odmerky proteinu denně?Nemají negativní vliv na zdraví (i v průběhu času?).Děkuji

Dobrý den, konkrétně syrovátkový protein Vilgain obsahuje sladidlo na bázi steviol-glykosidů přírodního původu. Toto sladidlo je evropskými autoritami považováno za bezpečné a jeho doporučený příjem se uvádí do 4 mg tohoto sladidla/kg tělesné hmotnosti. 

2 odměrky proteinu denně tak teoreticky užívat lze, než z pohledu příjmu umělých sladidel bych se však zaměřila spíše na problematiku pestré stravy – je třeba mít na paměti, že protein je pouze výživovým doplňkem a pro své vlastnosti je ideální volbou např. po tréninku, nebo jako rychlá náhrada jídla (např. svačiny) v každodenním shonu. Pokud by se však protein stal výhradním zdrojem bílkovin nahrazujícím pestrou stravu, hrozí, že v dlouhodobém měřítku se vám nebude dostávat některých látek, které jsou běžně rozmanitým jídelníčkem, obsahujícím široké spektrum potravin, zajištěny.