Anonymní uživatel položil(a) otázku
29. 4. 2022

Dobrý den, byla jsem na měření klidového metabolismu a vyšlo mi, že v klidu čerpám energii převážně ze sacharidů. Mohu něco udělat pro to, abych čerpala energii z tuků, třeba, zařadit do jídelníčku více kvalitních tuků a omezit cukry/sacharidy?

Dobrý den, poměr mezi využíváním sacharidů a tuků je i v klidovém režimu velmi individuální záležitost, která závisí na mnoha faktorech a dokonce se poměrně dramaticky mění i během dne. Například pokud jste na měření šla v době po jídle obsahujícím sacharidy nebo bílkoviny, bylo zvýšené čerpání energie ze sacharidů důsledkem zvýšené hladiny inzulínu v postprandiálním stavu. 

Máte pravdu, že snížení podílu sacharidů a zvýšení podílu tuků ve stravě může vést k tomu, že v klidovém režimu budete čerpat z tuků vyšší podíl energie než v klasickém nastavení makroživin. To ovšem automaticky neznamená, že budete efektivněji hubnout, protože efektivita redukce hmotnosti závisí především na negativní kalorické bilanci. 

Snažte se každý den zajistit tělu dostatečný příjem všech základních makroživin a nezacházejte do extrémů. S poměrem mezi jednotlivými živinami vám pomůže náš komplexní článek, který naleznete na tomto odkazu