Sofie
Sofie položila otázku
16. 6. 2022

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, objednala jsem si vitamin B12 od GymBeam a všimla jsem si, že v jedné tabletce je 4 000% doporučené denní dávky. Je to v pořádku z hlediska dlouhodobého užívání?

Dobrý den, dávkování vitaminu B12 vždy záleží na tom, za jakým účelem jej máte v plánu užívat. U osob, které mají problémy se vstřebáváním vitaminu B12 například sníženou sekrecí vnitřního faktoru, jsou opravdu takto vysoké dávky vhodné, jelikož míra vstřebatelnosti vitaminu B12 je oproti zdravé populaci řádově nižší. Často se proto doporučují denní dávky převyšující 100 μg, někdy dokonce 500 μg. V takovém případě je však vhodné konzultovat situaci s lékařem. Podobně zvýšené dávkování vitaminu B12 je také opodstatněné u osob pokročilého věku, u kterých dochází vlivem stárnutí také ke snížené sekreci vnitřního faktoru. 

Zdravý člověk si však vystačí s denní dávkou 2,5 μg vitaminu B12, případně 4 μg dle doporučení DACH. Pokud užíváte vitamin B12 z důvodu nedostatečného příjmu ve stravě, například pokud jíte vegetariánskou či veganskou stravu, opět postačí podobné dávky, příjem vitaminu B12 převyšující denní dávku 5-10 μg není nutný. Mírně zvýšené potřeby vitaminu B12 nastávají také v průběhu těhotenství a při kojení, ovšem i zde je doporučený příjem 4,5 μg, resp. 5,5 μg vitaminu B12 denně.