Anonymní uživatel položil(a) otázku
3. 7. 2022

Dobrý den, jak se dají naučit pánské kliky, protože já bohužel neudělám ani jeden pánský klik?

Dobrý den, s prvním klikem je to jako s prvním shybem - pravidelný trénink a trpělivost Vás dříve či později k cíli dovedou. Tréninkový plán si nastavte tak, abyste zvládl/a 3-4 tréninky týdně. Nemusí jít o žádné dlouhé a vyčerpávající cvičení, zkuste se ale cvikům zaměřeným na trénink kliků zaměřit vždy alespoň po dobu 20 minut. 

V první řadě se zaměřte na cviky, kterou jsou snazší variantou kliku. Na každém "levelu" se snažte zvládnout alespoň 3 série po 15 opakováních, než se posunete na těžší variantu. Úplně nejjednodušší variantou jsou "kliky o zeď" (odtlačování od zdi), přičemž čím dále jsou nohy od zdi, tím těžší cvik je. Pokud je tento cvik již snadný, zaměřte se na kliky na kolenou, při kterých máte ruce na vyvýšené podložce. Dalším krokem jsou kliky na kolenou na rovné podložce. Pokud i ty ovládáte levou zadní, vyzkoušejte jen negativní opakování klasických kliků (intenzivně brzděte pohyb směrem dolů). 

Vedle cviků imitujících pohyb kliků zařaďte i doplňkové cviky, které budou zaměřeny na hlavní svalové skupiny aktivované při klicích. Věnujte se různým variantám planku a pokud jsou Vaší slabinou ruce, nebojte se je cvičit izolovaně na kladkách nebo s činkami.  

Uvidíte, že postupným zlepšováním se ke kliku dostanete nejpozději do několika měsíců. Nepokoušejte se ale o klik každý trénink, dejte tělu čas na dostatečnou přípravu a pořádný klik vyzkoušejte třeba jen 1x za 14 dní nebo 1x za měsíc. Ať se daří!