Anonymní uživatel položil(a) otázku
30. 10. 2023

Dobrý den, když by osoba, která pár let silově cvičila a poté ztratila svalovou hmotu vlivem podvíživy, nabírala by zpět svaly stejně jako osoba, která je ztratila kvůli imobilizaci? (Například kvůli nemoci/kómatu). Děkuji

Dobrý den, obávám se, že na tuto otázku bohužel neexituje zcela univerzální odpověď, jelikož záleží na mnoha faktorech, které mohou opětovné nabírání svalové hmoty ovlivnit. U osob, které byly zvyklé pravideně cvičit skutečně existuje něco jako "svalová paměť", kdy svalovou hmotu po ztrátě nabydou snáze než lidé, kteří nikdy dříve necvičili.

V případech, které jsou předmětem vaší otázky, budou hrát roli faktory jako věk, pohlaví, doba imobilizace, stav výživy během imobilizace, nebo naopak doba a závažnost podvýživy. Teoreticky lze říci, že imobilní člověk, který přijímá adekvátní výživu na tom bude v ohledu "návratu do předešlého stavu" lépe než jedinec s výraznější  a dlouhodobou podvýživou. Jak jsem ale zmínila, faktorů, které mohou jednotlivé stavy ovlivnit, je mnoho.