Anonymní uživatel položil(a) otázku
6. 5. 2023

Zdravím, nedávno jsem zjistila, že trpím záchvatovitým přejídáním a chtěla bych se toho zbavit (nejlépe svépomocí). Zároveň bych ale chtěla i zhubnout, ale nejsem schopná se cítit najedená i při vysokém příjmu bílkovin. Mohli byste mi prosím poradit?

Dobrý den, je skvělé, že chcete problém řešit – pokud se člověk o problematiku zajímá, v některých případech lze tento stav vyřešit i vlastním úsilím, ovšem domnívám se, že návštěva psychoterapeuta by Vám mohla tuto cestu výrazně usnadnit. 

Nevím, jaká je Vaše výchozí situace pro hubnutí, ale pokud vyloženě netrpíte obezitou, kde jsou zdravotní důsledky na tělo závažné, doporučuji se nejdříve zaměřit právě na problém se záchvatovitým přejídáním a až poté na hubnutí. Snaha o více věcí najednou by totiž mohla situaci naopak ztížit. 

Co se týče pocitu nasycení, určitě doporučuji kromě dostatečného množství bílkovin do jídelníčku zařadit i potraviny s obsahem vlákniny, která rovněž prodlužuje pocit nasycení. To mohou být celozrnné obiloviny, ovoce, zelenina, luštěniny nebo doplňky stravy (psyllium, chia semena, jablečná vláknina atd). Ovoce a zelenina mají kromě vlákniny rovněž vysoký obsah vody a minimální energetickou denzitu, tudíž jejich doplněním k pokrmu přijmete objemnější jídlo. Dalším doporučením je pak jíst pravidelně po menších porcích.