Karolína
Karolína položila otázku
13. 7. 2022

2/2 Beru taky kreatin, a to každý den po tréninku i v netréninkové dny. Teď si ale nevím rady jak suplmentovat tyto dva doplňky dohromady? Také nevím jaké HMB pořídit, uvažovala jsem o GymBeam, které máte tady.

Kombinace kreatinu a HMB je velmi běžná, dokonce ve spoustě doplňků stravy najdeš tyto dvě látky v jedné receptuře. Není ani tak důležitá značka výrobku, spíše se zaměř na to, jaká je forma a množství použitého HMB.

Nejčastěji se vyrábí i studuje hydroxymethylbutyrát vápenatý, HMB Ca, přičemž i dávky doporučené v našich článcích či vědeckých studiích se vztahují na tuto sloučeninu jako na celek. Někteří výrobci přepočítávají množství na čisté HMB, potom je potřeba dávat pozor, aby podávaná dávka souhlasila s doporučeními. 

Předem si také promysli, v jaké formě chceš HMB užívat. Běžně se vyrábí v tabletách nebo želatinových tobolkách, méně často v sypké formě (látka sama o sobě má výraznou pachuť). Tablety se hůře polykají, ale zase je v jedné tabletě vyšší množství HMB než v 1 želatinové tobolce.