Kateřina
Kateřina položila otázku
3. 8. 2022

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je dobré teď v létě doplňovat ionty (kvůli zvýšené míře pocení), popřípadě jaký produkt byste mi doporučili. Je mi 18, není to kvůli sportu, ale celkové fyzické aktivitě přes den, kdy se dost potím. Děkuji :)

Dobrý den, doplňovat ionty určitě vhodné je, jejich ztráty spojené s pocením jsou velké a mohou překročit běžný denní příjem (především v případě sodíku). 

Všechny minerální látky však můžete získat z běžné stravy, pokud si budete vybírat vhodné potraviny. Sodík naleznete v některých minerálních vodách (Poděbradka, Ondrášovka) nebo jej můžete čerpat z běžné kuchyňské soli. Draslík je bohatě zastoupený v ovoci a v zelenině, skvělými zdroji jsou například banány, červená řepa nebo brambory. Hořčík naleznete v dýňových semínkách, v ovesných vločkách nebo v arašídech, vápník je zase bohatě zastoupený v mléčných výrobcích, v máku nebo v listové zelenině. 

Pokud chcete sáhnout po doplňcích stravy, můžete využít třeba po tomto výrobku, kde se vyskytuje celé spektrum minerálních látek, které se ztrácí pocením. 

Pokud Vás téma iontových nápojů zajímá více do detailu, můžete si přečíst článek na našem magazínu: https://aktin.cz/elektrolyty-ve-sportu-jak-je-spravne-doplnovat