Eliška
Eliška položila otázku
4. 10. 2022

Dobrý den, jaké suplementy při silovém cvičení a cardiu? Nejde mi o nabírání svalů ani hubnutí, cvičím jen pro vytvarování. Stačí vhodný pre-workout a protein? Líbí se mi Prom-IN Serious Pre a Vilgain Pre-workout, ale třeba doporučíte něco jiného.

Dobrý den, Eliško. Pokud se věnujete silovému cvičení v posilovně a hlavním cílem je vytvarování postavy, určitě se Vám bude hodit kvalitní proteinový nápoj. Zde můžeme doporučit Vilgain Whey Protein, který je založený na velmi dobře využitelné bílkovině ze syrovátky. 

Pokud chcete před tréninkem užívat pre-workout, ani s jednou z uvedených možností neuděláte chybu. Vilgain Pre-workout neobsahuje beta-alanin, který způsobuje "mravenčení" kůže po vypití. Je tomu tak z toho důvodu, že užívání beta-alaninu má vliv na fyzický výkon až při pravidelném užívání. Naproti tomu Prom-IN Serious Pre neobsahuje kofein, nemá tedy tak výrazné stimulační účinky, na druhou stranu je možné užívání ve večerních hodinách. Pokud se rozhodnete užívat předtréninkový nápoj s obsahem kofeinu, snažte se nepřesahovat celkový denní příjem 400 mg kofeinu. 

Z dalších doplňků stravy můžeme doporučit užívání vitaminů a minerálních látek např. v podobě Vilgain Multivitaminu. Dostatečný příjem vitaminů a minerálních látek je nezbytný pro udržení fyzické výkonnosti a některé studie ukazují, že u sportovců je denní potřeba těchto mikroživin mírně zvýšená. V neposlední řadě je vhodné užívání omega-3 mastných kyselin např. v podobě Vilgain Omega-3 zvlášť v případě, pokud pravidelně ve stravě nekonzumujete tučné mořské ryby, které omega-3 mastné kyseliny přirozeně obsahují.