Anonymní uživatel položil(a) otázku
před 25 dny

Dobrý den, přečetl jsem si váš článek o hubnutí břicha a jsem z toho zmatený. Jak byste mi doporučili cvičit, když mám 179 cm a 79 kg? Chci se dostat aspoň na 70 kg, aby se mi zmenšilo břicho. Nechci ale břišní svaly (pekáč buchet) ani být svalnatý.

Dobrý den, pokud vám není jasný nějaký konkrétní případ zmíněný ve článku, bylo by vhodnější jej specifikovat, protože takto mohu poskytnout pouze obecnou odpověď. Ve zkratce jde při hubnutí o to, abyste se dostal do kalorického deficitu – tj. aby příjem energie byl asi o 15–20 % nižší než její výdej. Po dosažená tohoto deficitu dojde k hubnutí, které probíhá "rovnoměrně" všude na těle. Nelze tedy hubnout jedinou konkrétní partii, jako např. břicho, stehna nebo ruce... vždy bude snižování hmotnosti probíhat jako celistvý proces. Jsou samozřeujmě možné individuální odlišnosti, kdy se některým lidem tuk ukládá do specifických partií, a odtud tedy půjde "odstranit" nejhůře. 

Bude tedy důležité zaměřit se hlavně na stravu a pohlídat si dosažení zmiňovaného kalorického deficitu a dostatečné množství bílkovin. Co se týče cvičení, nejvíce efektivní bude kombinace aerobního (kardia) a silového. Aerobním sportem spálíte velké množství kalorií za kratší časovou jednotku, a silové cvičení pomáhá budovat svalovou hmotu, zpevnit a "nakopnout" činnost metabolismu. Zařadit samozřejmě můžete i specifické cviky na břicho, jejich efekt bude ale pouze doplňkový k výše zmíněnému.