Anonymní uživatel položil(a) otázku
9. 5. 2022

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak je to s užíváním collagenu. Jaké je povolené množství v mg a zda, aby to mělo nějaký účinek je nutno ho užívat pravidelně nebo nevadí, že občas vynechám. Děkuji.

Dobrý den, užívání kolagenu je poměrně široký pojem, protože na trhu se vyskytují kolagenní výrobky v nejrůznějších podobách. Užívání kolagenu však není legislativou regulované, povolené množství kolagenu v jedné dávce proto není omezeno. 

Pokud bychom se bavili o klasickém kolagenním hydrolyzátu, který se používá v drtivé většině výrobků, většina studií pracuje s dávkou 2,5-5 g hydrolyzovaného kolagenu denně. U velmi aktivních či hmotnějších jedinců je možné dávku zvýšit až na 10 g denně.

Specifickou formou kolagenu je tzv. "nativní kolagen II. typu", který působí odlišným mechanismem, a proto je dávkování tohoto typu kolagenu podstatně nižší, zpravidla v řádu desítek mg na jednu dávku (ve studiích se nejčastěji používá dávka 40 mg denně). 

Ať už však užíváte jakýkoliv typ kolagenu, je třeba jej užívat dlouhodobě. Podrobně popisujeme účinky a dávkování kolagenu ve článku na našem magazínu, který si můžete přečíst na tomto odkazu