Sofie
Sofie položila otázku
2. 9. 2022

Dobrý den, ráda bych věděla, jestli je pro svalový růst efektivnější cvičit jednu partii jednou nebo dvakrát týdně. Děkuji

Dobrý den, Sofie. Pokud máte prostor na to, abyste zvládla odcvičit všechny svalové partie 2x do týdne, potom je to pro svalový růst efektivnější volba, než pokud byste je cvičila jen jednou do týdne. Tyto závěry podporuje také meta-analýza z roku 2016, která prokázala, že cvičení všech svalových partií 2x do týdne přináší z pohledu svalového růstu lepší výsledky oproti cvičení všech partií jen 1x do týdne. 

Můžete si díky tomu dovolit snížit celkový objem v jednom tréninku (počet cviků, počet sérií) a tím pádem se více zaměřit na správnou techniku provedení jednotlivých sérií. V jednom tréninku navíc zvládnete odcvičit více svalových partií najednou. Současně ale myslete na kvalitní odpočinek a regeneraci (strečink, spánek) a pestrou a vyváženou stravu s dostatečným energetickým příjmem a množstvím bílkovin ve stravě (alespoň 1,4-2,0 g bílkovin na 1 kg hmotnosti). 

Pokud nemáte ve svém tréninkovém plánu dostatek prostoru na to, abyste všechny svalové partie zvládla procvičit 2x do týdne, snažte se o to alespoň v případě velkých svalových partií (zádové svaly, nohy). Menší svalové skupiny poté procvičte alespoň 1x do týdne. 

Jestli Vás téma tréninkové frekvence v silovém tréninku zajímá více, můžete si přečíst náš článek na magazínu Aktin: https://aktin.cz/kolikrat-tydne-cvicit-a-jak-si-rozdelit-partie-pro-rychle-vysledky