Michaela
Michaela položila otázku
18. 5. 2022

Jak se lépe soustředit na učení nebo na práci?

Ahoj Míšo! Pokud míváš problémy se soustředěním v práci nebo ve škole, zkus se zaměřit na okolní faktory, které tě vyrušují. Mohou to být příchozí zprávy na telefonu, zapnuté rádio ve vedlejší místnosti nebo třeba i maličkosti jako tikající hodiny. V první řadě se snaž tyto faktory najít a vyřešit: telefon si ztlum, dveře od vedlejší místnosti zavři a tikající hodiny nemilosrdně zbav baterky.

Na soustředění a schopnost koncentrace mají vliv také mnohem obecnější faktory, proto se snaž udržovat dobrý psychický i fyzický stav. Mysli na kvalitní spánek, alespoň 7-9 hodin denně ber jako optimum. Pravidelně sportuj a o “ztracený” čas se rozhodně neboj, uvidíš, že díky pohybové aktivitě budeš pracovat efektivněji, takže o proběhané minuty rozhodně nepřijdeš. Také během dne plného učení mysli na kvalitní a pravidelnou stravu, protože jen tak to dokážeš zvládat dlouhodobě. Pokud tě zajímají více zajímají dechové techniky na podporu soustředění, zajímat tě bude koncept mindfulness, o kterém píšeme na našem magazínu

Pokud potřebuješ být obzvlášť koncentrovaná na testy, zkoušky nebo obchodní jednání, vsaď na kofein. Snaž se volit kofein ze zdrojů, jako je guarana nebo zelený čaj, protože tímto způsobem bude efekt dlouhodobější. S kofeinem to ale zase nepřeháněj, užívej jej jen v první polovině dne a snaž se vyhnout postupnému navyšování dávek.