Anonymní uživatel položil(a) otázku
29. 9. 2022

muzu pri moc vysoke restrikci naopak pribirat? je vase kalkulacka pomerne "presna" a muzu se na ni spolehnout?

Dobrý den, pokud jste opravdu v kalorické restrikci - v negativní kalorické bilanci - bude se Vaše hmotnost z dlouhodobého hlediska snižovat. 

Pokud jste dle výpočtu v negativní kalorické bilanci, přesto však přibíráte na hmotnosti, mohou být příčiny následující: 

  1. Výpočet energetického příjmu vedoucí k negativní kalorické bilanci je nepřesný. Ve výpočtu došlo k chybě, případně výpočet (byť správně spočtený) neodpovídá skutečnosti. Obě možnosti jsou reálné. 
  2. Skutečný energetický příjem (zjištěný např. záznamem stravování v aplikaci Kalorických tabulek) neodpovídá skutečnosti. Mohlo dojít k soustavnému zadávání nesprávné hmotnosti konzumovaných potravin, případně k opomenutí některé snědené potraviny (poměrně častou chybou je například vynechávání nápojů s obsahem cukru či alkoholu). 
Postup výpočtu energetického příjmu, resp. doporučeného příjmu makroživin, popsaný v tomto článku, poskytuje výpočet, který zohledňuje celou řadu faktorů, které promlouvají do výsledných hodnot. Nicméně stále jde jen o jednoduchou sadu rovnic, kdy každý z výpočetních kroků je zatížený určitou chybou.Ve výsledku tak jde o dobrý odhad, který ovšem nemusí reflektovat skutečnost ve 100 % případů. Koneckonců jak sám autor uvádí: "...pouhými několika rovnicemi totiž zdaleka nejsme schopni popsat veškeré procesy v našem těle, které mohou ovlivnit příjem i výdej energie." Pokud tedy spočtené hodnoty nevedou ke stanoveným cílům ani po několika týdnech dodržování jídelníčku, je vhodné energetický příjem snížit o cca 10 %, nebo ještě lépe situaci konzultovat s nutričním terapeutem, který na základě detailnější diagnostiky dokáže situaci lépe vyhodnotit a doporučený příjem energie, resp. makroživin, odpovídajícím způsobem upravit.