Alena
Alena položila otázku
21. 4. 2022

Pěkný den, chtěla bych se zeptat co je nejlepší jíst/pít v den a dny před talentovými zkouškami na vysokou školu, abych podala co nejlepší vykon. Je tam gymnastická sestava, volejbal, běh 1500m na rychlost a plavání 100m na rychlost.

Ahoj, několik dní před talentovými zkouškami se zaměř na to, aby tvá strava byla pestrá, vyvážená a obsahovala dostatečný podíl základních makroživin, především pak bílkovin a sacharidů. Bílkoviny jsou nezbytné pro svalovou regeneraci, sacharidy ti zase pomohou doplnit zásoby energie do tvých svalů. Se sacharidy několik dní před zkouškami rozhodně nešetři, jejich dostatečný příjem ti může pomoci zlepšit sportovní výkon. Stavět bys měla na komplexních sacharidech (brambory, rýže, těstoviny, kvalitním pečivu), ovoci nebo ovocných a zeleninových šťávách. 

Během dne D se zaměř na potraviny, které máš vyzkoušené a po kterých se cítíš dobře. Vybírat můžeš mezi zdroji komplexních sacharidů, ovoce nebo mléčné výrobky, pakliže je dobře snášíš. Poslední větší jídlo zařaď asi 60-120 minut před plánovaným výkonem, mělo by jít o lehčí jídlo založené na sacharidech s menším podílem bílkovin. Hodně pij a pokud chceš, můžeš zařadit kávu nebo jiný zdroj kofeinu pro podporu tvého fyzického výkonu. Držíme palce, ať ti zkoušky dobře dopadnou!