Anonymní uživatel položil(a) otázku
6. 7. 2023

Ahoj, je denní příjem 60-70 g bílkovin z proteinu v pořádku? Může se projevit zdravotní problém s nadměrným využíváním proteinu, když jsem takto vypil 5 kg proteinu? Proč je doporučená max. denní dávka na pixle? Kdy je protein nebezpečný? Děkuji.

Dobrý den, proteinové přípravky jsou pouze koncentrovanou formou bílkovin, které se nachází i v běžné stravě. Doporučenné denní množství je uvedeno proto, aby proteinový přípravek nenahrazoval běžnou stravu – nejedná se totiž o kompletní zdroj všech potřebných makro i mikroživin. Co se týče dávky 60‑70 g denně, zde bude záležet na vašem celkovém příjmu bílkovin během dne. Pro aktivní populaci se dlouhodobě doporučuje horní hranice příjmu bílkovin okolo 2 g/kg tělesné hmotnosti – u sportovců byly bez vedlejších účinků studovány i dávky převyšující 3g/kg, zde se však jednalo spíše o krátkodobý horizont a a množství bílkovin bylo vztaženo na beztukovou hmotnost, nikoliv tělesnou. 

Nadměrný příjem bílkovin je často diskutován hlavně ve vztahu k funkci ledvin a jater – u zdravých osob se však zmíněná dávka 2/kg TH ukazuje jako dlouhodobě bezpečná, lidé trpící onemocněním týkajícím se těchto orgánů (nebo s výskytem těchto onemocnění v rodině) by pak měli podstoupit vyšetření a množství přijímaných bílkovin konzultovat s lékařem. Zejména při onemocnění ledvin může vysoký příjem bílkovin rapidně přispívat ke zhoršení zdravotního stavu.