Anonymní uživatel položil(a) otázku
12. 4. 2023

Dobrý den, jaké je správné dávkování syrovátkového proteinu pro sportovce, který chce zhubnout a nabrat svalovou hmotu? Jaké denní rozmezí byste doporučil/a? Kolik gramů syrovátkového proteinu denně může tělu vážně uškodit? Mějte se hezky.

Dobrý den, 1 dávka proteinu nejčastěji odpovídá 30 g, jako nejefektivnější dávka pro podporu syntézy svalových vláken se pak uvádí 20–40 g bílkovin (čistých bílkovin nikoliv proteinu – množství proteinu bude záviset na % obsahu bílkovin v konkrétním přípravku).

Obecně bych doporučela držet se v rámci dne právě této výše zmiňované dávky (20–40 g bílkovin), to zejména vzhledem k tomu, že se jedná o doplněk stravy – neměl by tedy pestrou stravu nahrazovat. Co se týče škodlivého množství proteinu, nemyslím si, že by bylo možné určit konkrétní číslo. Jelikož se jedná o koncentrovaný zdroj bílkovin, záleží, kolik bílkovin přijmete i z běžné stravy, jaký je váš pitný režim, zda máte nějaké předpoklady k onemocnění ledvin... Z dlouhodobého hlediska doporučuji držet příjem bílkovin okolo 2 g/kg tělesné hmotnosti za den.