Katerina
Katerina položila otázku
25. 5. 2023

Dobrý den, jaký typ multivitaminů byste mi doporučili pro syna, kterému je 15 let a je aktivní sportovec (trénuje každý den a o víkendu mívá zápasy). Navíc je vysoký 180 cm a váží 60 kg. Děkuji

Dobrý den, v prvé řadě určitě doporučuji pohlídat pestrou stravu s dostatkem energie. Z multivitaminů mohu doporučit např. Vilgain multivitamin, kde garantujeme dobrou využitelnost látek díky chelátové vazbě iontů. Při užívání multivitaminu však doporučuji, např. při pravidených preventivních prohlídkách, požádat lékaře o podrobnější rozbor krve, abyste měli lepší přehled, zda některá látka synovi přece jen nechybí, nebo naopak jiná nepřebývá. Vždy totiž záleží právě na kombinaci se stravou a dalšími doplňky.

Co se týče dalších doplňků stravy, vzhledem k vysokému zatížení bych doporučila uvažovat ještě o proteinu, tedy v případě, že syn nemá dostatek bílkovin z pestré stravy. Konzumace proteinu např. ještě s maltodextrinem (zdroj sacharidů) bezprostředně po tréninku může pomoci urychlit regeneraci a doplnění glykogenových zásob.

K mírnému přibírání na hmotnosti pak doporučuji navýšit energetický příjem – je pravděpdobné, žě vzhledem k vysoké zátěži nejsou plně hrazeny požadavky na doplnění energie, a hmotnost je tak o něco nižší než optimum. Stavět jídelníček doporučuji na komplexních sacharidech, kvalitních bílkovinách a tucích (ideálně s převahou rostlinných zdrojů, které obsahují nenasycené mastné kyseliny). Vyzkoušet můžete např. cestu navýšení velikosti porcí, nebo zařazení dalšího jídla (svačina, druhá večeře...). Pokud aby se ani tak nedařilo hmotnost navýšit, může přijít v úvahu gainer, který vlastně představuje směs sacharidů a proteinového přípravku + často nějaké vitaminy, trávicí enzymy atd. Oproti klasické stravě je jeho výhoda v tom, že energie je v tomto přípravku koncentrovaná a stačí jej v shakeru smíchat s vodou a vypít (případně si jej připravit jako kaši).