Anonymní uživatel položil(a) otázku
13. 2.

Dobrý den, mám velmi silnou obezitu (120 kg na 171cm) a chci začít něco ze sebou dělat. Poradili byste mi prosím čím a jak? Děkuji moc .

Dobrý den, nejdůležitějším faktorem bude určitě nastavení kalorického deficitu, který by měl být 15–20 % celkového příjmu energie. Podrobnější informace a také návod na výpočet najdete v našem článku Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?

Určitě vám doporučuji do svého životního stylu zařazovat také pohyb, díky kterému můžete mnohonásobně navýšit svůj výdej energie, sníst tak více jídla a i přesto efektivně hubnout. Vzhledem k vyšší hmotnosti vám doporučuji vyhnout se běhu, jumpingu atd. – tyto sporty by mohly velmi namáhat váš pohybový aparát. Nejvhodnější pro vás bude svižná chůze, kolo/rotoped nebo plavání. Určitě je také vhodné zařadit posilovací cviky, kdy zpevníte tělo a vyvarujete se tak některým druhům zranění. Můžete začít s vlastní vahou nebo lehkými činkami, bát se však nemusíte ani posilovny a vyšších vah (tady opatrně v případě, že trpíte vysokým krevním tlakem). Díky silovému tréninku si vybudujete svalovou hmotu, které je mimo jiné metabolicky aktivní – umožní vám "spalovat" více energie i v klidu. Jestliže jste nikdy necvičila, doporučuji se na 1–2 první lekce zeptat trenéra, který vám vše vysvětlí.