5 oblíbených sportů, u kterých spaluješ kalorie zadarmo

Komentáře
5 oblíbených sportů, u kterých spaluješ kalorie zadarmo
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Určitě nepochybuješ o tom, že při hubnutí je dobré se pravidelně hýbat. Není přitom zas tak důležité, jakou pohybovou aktivitu se rozhodneš dělat. Můžeš jezdit na rotopedu v posilovně, stejně tak ale můžeš plavat nebo chodit na procházky. Podstatné je být hlavně aktivní.

Nemůžeš chodit cvičit jenom pro to, abys zhubnul/a

Pokud chodíš sportovat jen kvůli spáleným kaloriím, je to dost slabá motivace. Tak slabá, že tě po nějaké době přestane těšit a dost možná na pravidelné sportování za chvíli zanevřeš úplně. Pohyb tě hlavně musí bavit. Jako běžec hned nemusíš být největší fanoušek běhání na světě, ale alespoň nějaký dobrý pocit bys z tohoto pohybu mít měl/a.

Proto jsme pro tebe vybrali 5 sportů, které tě ve vteřině pohltí do té míry, že na počítání kalorií rychle zapomeneš a danou aktivitu si především pořádně užiješ.

1. Při zimní lyžovačce se ztratí i oblíbený Germknödel

Zimní lyžování je jedním ze sportů, které většina lidí opravdu nedělá kvůli hubnutí. Spíše kvůli adrenalinu, krásným výhledům na zasněžené vrcholky hor a radosti z pohybu. Ono se to nezdá, ale při celodenní lyžovačce toho můžeš spálit víc než při těžkém tréninku v posilovně. Za hodinu čisté jízdy jde o přibližně následující energetický výdej:

Rekreační lyžováníSportovní lyžování
Muž, 80 kg345 kcal425 kcal
Žena, 65 kg280 kcal345 kcal

Při celodenním lyžování se lze snadno dostat na energetický výdej okolo 1500–2000 kcal pro muže a 1200–1600 kcal pro ženy. A to rozhodně nejsou malá čísla.

obrázek z freepik.com/wavebreakmedia_micro

2. Protancuj kalorie na plese či bujarém večírku

Tancování má na rozdíl od většiny ostatních sportů přesah i do kulturních akcí a večírků. Nelze proto příliš očekávat, že by se někdo vydal tancovat jen z toho důvodu, aby spálil nějaké ty kalorie. Přitom tanec je zcela plnohodnotný pohyb, při kterém se můžeš pořádně zapotit. Zvlášť v případě, kdy se dostaneš do taneční nálady a protancuješ třeba 2 hodiny v kuse.

Kolik kalorií se dá spálit samotným tancováním za 1 hodinu?

Klasické tance SalsaDisco
Muž, 80 kg240 kcal360 kcal620 kcal
Žena, 65 kg195 kcal290 kcal510 kcal

Nejlepší na tom je, že tenhle pohyb je spojený s příjemným pocitem, jako by ti další minuty tance vlévaly novou energii do žil. Alespoň v případě, kdy nejde o první prodlouženou plnou strachu z ušlapaných špiček a otoček během tancování polky.

3. Také bowling znamená pohyb

Bowling patří mezi typické náplně nejrůznějších oslav, vánočních večírků a dalších akcí, které mají se sportováním jen málo společného. Bowling je ale spojuje. Ne že by snad šlo o super náročnou sportovní aktivitu, ale pokud zvládneš odehrát alespoň 3 hry, uvidíš, že ani házení koule směrem ke kuželkám není úplně snadné.

Při bowlingu tak můžeš spojit dlouho odkládané setkání s kamarády či s kamarádkami se zábavným pohybem, který procvičí svaly vašeho zápěstí. Muž o hmotnosti 80 kg může hodinou hraní bowlingu spálit asi 300 kcal, žena o hmotnosti 65 kg poté 250 kcal. Jen pozor na to, abys za tu hodinu hraní nevypil 2 piva, to potom ztrácí efekt.

4. Lední bruslení je spíš takové zimní dobrodružství

Nevím jak u tebe, ale u mě bruslení na ledu vždy představovalo spíš boj o život. Kdybych chtěl dělat nějakou pohybovou aktivitu jen kvůli spálení kalorií, dělal bych všechno jen ne bruslení. Ovšem i přesto se každý rok na led alespoň několikrát vrátím, k zimě to zkrátka tak nějak patří. A pohledem na přeplněná kluziště hádám, že v tom rozhodně nejsem sám.

Ono ale takové bruslení opravdu dokáže spálit docela dost kalorií. V různých formách si to můžeme ukázat v níže přiložené tabulce ukazující průměrný energetický výdej za jednu hodinu pohybové aktivity:

Bruslení (pomalé)Bruslení (15 km/hod)Hokej
Muž, 80 kg440 kcal720 kcal800 kcal
Žena, 65 kg360 kcal585 kcal650 kcal

Když se k tomu ještě přidá mrazivá teplota a docela časté pády, stává se z bruslení aktivita, po které zcela jistě oceníš teplou deku, čaj a odpočinek. Na druhou stranu to teplo domova je málokdy tak příjemné jako po odpoledni stráveném venku na ledě.

obrázek z istockphoto.com/mediaphotos

5. Jízda na koni je relax, který baví malé i dospělé

Když se řekne projížďka na koni, většina lidí si hned představí pomalu pochodujícího koně a na něm pohodlně usazeného jezdce, který se moc nepředře. Jenomže ona taková jízda na koni ve skutečnosti není zas tak nenáročná. Zvlášť v případě, když se kůň začne nudit a rozhodne se cválat.

Relax ano, ale spíš aktivní. Jízdu na koni rozhodně nepodceňuj a snaž se mít celou dobu při jízdě koně pod kontrolou. Když se ti to podaří, čeká tě skvělý odpočinek od starostí. Relax, při kterém můžeš i ty spálit nějaké ty kalorie: pro muže o hmotnosti 80 kg to za půl hodiny jízdy to může být asi 220 kcal, pro ženu o hmotnosti 65 kg asi 180 kcal.

Co si z toho vzít?

Pohyb nemusí být nudný. Nemusí být ani fyzicky vyčerpávající. Ve skutečnosti může být pohybová aktivita tak zábavná, až na chvíli zapomeneš, že své svaly pohybem namáháš.

Zařadit podobné aktivity do svého pravidelného režimu je tím nejlepším, co pro své tělo můžeš udělat. Nejen že tím zcela jednoduše donutíš své tělo k pohybu a spálíš nějaké ty kalorie, ale současně si také vyčistíš hlavu a psychicky si odpočineš.

Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybová aktivita by měla být součástí životního stylu v každém věku. Kolik času věnovat pohybové aktivitě v jednotlivých věkových skupinách pro udržení jejích zdravotních benefitů?
Nesnášíte cvičení? 10 zábavných způsobů, jak se více hýbat
Nesnášíte cvičení? 10 zábavných způsobů, jak se více hýbat
Chcete se více hýbat, ale nevíte, co by vás zrovna bavilo? Mrkněte na nový článek a nechte se inspirovat některou z řady zábavných aktivit, při kterých spálíte spoustu kalorií, a přitom nebudete mít ani pocit, že se musíte namáhat.
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
S přicházejícím podzimem a zimou se mnoho běžců stahuje do ústranní a do jara si dává od běhání pauzu. I trénink v chladném počasí má však něco do sebe. Dnešní článke vám poradí, jak se připravit na (pod)zimní výběh, aby vás na cestě nemohlo nic překvapit.
Když si dám po tréninku pivo, je to jako kdybych necvičil?
Když si dám po tréninku pivo, je to jako kdybych necvičil?
Alkoholové nápoje prokazatelně škodí zdraví. Škodí ale také regeneraci po silovém tréninku či snaze o hubnutí? A může naši regeneraci ovlivnit již pouhé jedno pivo po tréninku?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Jak zjistit procento tuku v těle?
Jak zjistit procento tuku v těle?
Procento podkožního tuku je jedním z ukazatelů, které prozradí mnoho o našem fyzickém stavu a tělesné kondici. Jak ho přesně zjistit?
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kila nejdou tak rychle, jak jste si představovali? Pojďme se podívat na to, kolik energie obsahuje tuková tkáň a jakou rychlostí ji můžeme rozumně redukovat.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
10 zdravých potravin, které mají směšně málo kalorií
10 zdravých potravin, které mají směšně málo kalorií
Pustili jste se do hubnutí, ale kručící žaludek vám signalizuje, že s vašimi plány nesouhlasí? Inspirujte se našimi 10 tipy na nízkokalorické potraviny, kterými ho zaručeně obelstíte. Krásně si naplníte břicho, aniž byste zkazili své úsilí.
Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím
Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím
Chcete zhubnout, ale bojíte se prázdného žaludku a častého hladu? Vybírejte si potraviny, které neobsahují mnoho kalorií, ale zasytí na delší dobu. Víte, jaké jsou ty nejlepší?